Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

Pangea Ultima rozhodně nebude první výzvou, které musí život na Zemi čelit. Na naší planetě se superkontinenty tvořily samozřejmě i v minulosti. O klimatických podmínkách prvních superkontinentů dnes ovšem víme jen málo. 

Jedno je ale jisté - vytvoření obřího superkontinentu, který bude tvořit souši naší planety, změní také klimatické podmínky. Klima bude daleko drsnější, protože bude velká část souše součástí vnitrozemí. Léto bude (minimálně ve vnitrozemí superkontinentu) daleko teplejší a zima chladnější než na jaké jsme zvyklí v dnešní době. 

Změny by možná nebyly tak intenzivní, pokud by se změnila jen geometrie rozložení kontinentů. Ke změnám souvisejícím s daleko větší rozlohou souše, se ale přidá také vyšší zářivost Slunce. 

V takových podmínkách se bude dařit zejména stěhovavým savcům. Je ale otázkou, jak se přizpůsobí vnitrozemnímu klimatu superkontinentu, při kterém se v jeho centru nejspíše zformuje rozsáhlá poušť. Savci totiž vzdorují příliš vysokým okolním teplotám takovými mechanismy jako je pocení. K tomu ale potřebují dostatečný přísun vody. V poušti vnitrozemí obřího kontinentu nejspíše moc vody nebude. 

Také rostliny registrují teplotní stres. Snižují pak svou produktivitu - což bude dalším z problémů pro savce, kteří se rostlinami živí. 

Hibernace a estivace

Extrémně nepříznivé podmínky nejspíš nebudou panovat po celý rok. I superkontinent bude občas nabízet vhodné podmínky pro život. 

Zvířata se snaží nevhodným podmínkám čelit nejen migrací, ale také zimním a letním spánkem. 

Známějším z obou jevů je určitě hibernace - zimní spánek v období, kdy zvířata musí čelit extrémnímu nedostatku potravy a okolnímu chladu. Dnešní savci většinou hibernují po dobu, která není delší než jeden měsíc. Jen zlomek savců umí hibernovat delší dobu - a jen jeden savec (plch) zvládne hibernovat až 11 měsíců v roce. 

Hibernace by tedy mohla pomoci savcům překonat i dlouhé zimní chladné období, ve kterém je nedostatek pitné vody a rostlinné potravy.

Letnímu spánku se říká estivace. Živočichové i rostliny ho využívají k překonání sucha a horka. Podobně jako během hibernace dochází i při estivaci ke zpomalení metabolismu, organismus šetří své energetické zásoby a tělo se brání dehydrataci pomocí přerušovaného dýchání. 

Oba modely budou mít savci jistě k dispozici i v budoucnu. Dobře se tedy mohou přizpůsobit takovým podmínkám, které jsou sice extrémní, netrvají ale moc dlouho. Estivace je ovšem pro živé organismy namáhavější. Pokud je okolní teplota vyšší, je také metabolismus živého organismu rychlejší a snížení rychlosti metabolismu je komplikovanější než při nízkých teplotách. 

Savci se samozřejmě budou moci dále vyvíjet. Není vyloučeno, že se životu při vyšších teplotách přizpůsobí. Vědci ale zjistili, že zvyšování tolerance k vyšším teplotám probíhá poměrně pomalu. Uvádí se, že se savci mohou přizpůsobit zvýšením o 0,6 °C za milión roků. 

Při okolní teplotě 40 - 60 °C pak dojde k poškození celého ekosystému, protože dojde k selhání fotosyntézy rostlin, které tvoří potravinový řetězec. 

Život potmě a v podzemí

Další šance k přežití budou nabízet nory a jeskynní systémy, které jsou chráněny před extrémními teplotami na povrchu planety. 

V minulosti tak prý přežívali naši vzdálení předkové, podobní dnešním myším. Pokud se navíc ještě savci omezí na to, že budou aktivní spíše v noci, zvýší se jejich schopnost přežít i ve velice horkých oblastech. 

Ať už ale savci zvolí jakoukoliv důmyslnou techniku k přizpůsobení, jejích výhra bude jen dočasná. Ve vzdálené budoucnosti se totiž zvýší množství energie, dopadající na Zemi od Slunce, na takovou hodnotu, při které bude život bez podpory lidské technologie na naší planetě nemožný. 

V příštím blogu: Může život na Zemi zachránit nečekaný host z vesmíru? 

Zdroje: doi: 10.1038/s41561-023-01259-3, Weltraum.de, Wikipedia

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 29.2.2024 8:00 | karma článku: 20,23 | přečteno: 450x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,92 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,43 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 232x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.