Geologie může pomoci nalézt obyvatelné exoplanety
Díky extrémnímu rozvoji technologií jsme dnes hned o několik kroků dál.
Víme, že existence planet je pravidlem a ne výjimkou. Kolik planet se vyskytuje ve vesmíru mimo naši sluneční soustavu se sice ani dnes nedá úplně přesně odhadnout - bude jich ale nejspíš ještě daleko více, než hvězd. Každou hvězdu totiž může obíhat hned několik planetárních exemplářů.
Vědci objevili první exoplanetu teprve před třiceti lety. Ke dni 3. března 2021 je ovšem známo 4690 extrasolárních světů v 3465 planetárních systémech - a jejich počet neustále roste.
Není divu, že se vědci snaží do už poměrně velké sbírky exoplanet vnést řád a systém. Pro laiky bude nejspíš nejzajímavější jedna určitá vlastnost: má daná planeta schopnost udržet si na svém povrchu život, tak jako ho známe ze Země?
Informace, které zatím máme o většině cizích planet, jsou spíše kusé. Často se omezují jen na znalosti o jejich existenci. To se (doufejme) v blízké době změní. Vědci vkládají své naděje do nového typu vesmírného teleskopu, který má být vypuštěn 31. října tohoto roku. Ale o něm více až v příštím blogu…
Geologie a exoplanety
Zdá se, že napínavou otázku, která zaměstnává nejen laiky, by mohla pomoci zodpovědět i věda, která byla dosud čistě pozemská - geologie.
Planety, na kterých by se mohl vyskytovat život, se musí nacházet v tzv. obyvatelné zóně. To znamená, že musí obíhat kolem své hvězdy v oblasti, která je dostatečně vzdálená na to, aby se z povrchu planety nevypařila tekutá voda. Zároveň musí být tato dráha dostatečně blízko, aby voda nezmrzla na kost. Právě tekutá voda se totiž zdá být podmínkou, která je pro existenci a rozvoj života nutná.
Ovšem ani tohle není zárukou, že bude planeta pro život příznivá. Dokonce ani to, že se na planetě bude nacházet voda (což se zdá být pravidlem, viz minulý blog), neznamená, že tam budou podmínky, opravdu podporující vznik a vývoj života.
Srovnání různých objektů nabízí i naše vlastní Sluneční soustava.
Zatímco je Země pro výskyt našeho typu života vhodná, jsou naše sousední planety Venuše a Mars nevhodné - a to přesto, že se na nich také vyskytuje voda. Na Venuši je příliš teplo a na Marsu naopak chladno a sucho.
Je jen logické, že se na obyvatelnosti exoplanet bude podílet daleko více jejich vlastností. Jednou z nich by mohlo bý také… množství železa přítomného v plášti dané planety, tvrdí geologové.
Důležité železo
Podle množství železa v plášti by se totiž dala odhadnout tloušťka kůry planety a následně i pravděpodobnost, kolik kapalné vody na ní může být.
Teorie říká, že v daném planetárním systému mají všechny menší kamenné planety jednu věc společnou - všechny mají stejný podíl železa jako hvězda, kolem které obíhají. Je to logické - hvězda i její planety vznikaly ze stejného materiálu.
Jednotlivé planety se ale mohou od sebe navzájem lišit množstvím železa, které je obsaženo v plášti a jádru.
Když se planeta formuje, mají mít ty z nich, které mají větší jádro, tendenci tvořit tenčí kůry, zatímco planety s menšími jádry tvoří silnější kůry bohaté na železo. Příkladem může být náš soused - Mars. I on má při srovnání se Zemí relativně malé jádro.
Tloušťka planetární kůry pak naznačí, zda má planeta deskovou tektoniku. A od té už je jen krůček k tvorbě atmosféry a povrchové tekuté vody, která umožní život ve formě, v jaké ho známe na naší vlastní planetě.
Znamenalo by to, že by pozorováním množství železa mohli vědci odhadnout, která z velkého množství exoplanet je pro život vhodnější - a která bude naopak vyprahlou pouští bez pořádného magnetického pole - podobnou našemu Marsu.
Nový vesmírný teleskop
Takové pozorování umožní nový vesmírný dalekohled Jamese Webba, který by měl být vypuštěn letos na podzim.
Bude schopen měřit množství železa přítomného v dalekých mimozemských světech a díky tomu nám může dát dobrou představu o tom, jestli jsou (nebo mohou být) obydlené.
Vědci čekají na uvedení teleskopu do provozu s velkými nadějemi. Bude totiž nejen náhradou za pomalu dosluhující Hubbleův teleskop, ale bude větší, měl by být díky své konstrukci spolehlivější - a hlavně bude moci provádět různá měření, která jeho předchůdce nezvládl.
Více o něm… v příštím blogu.
Dana Tenzler
Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.
Dana Tenzler
Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Planeta 8,5

Co se skrývá pod názvem planeta 8,5? Máme ve Sluneční soustavě planety, o kterých jsme dosud neměli žádné informace? (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Na dálnici u Olomouce se převrátilo auto o svodidla, zemřeli dva mladí lidé
Dvaadvacetiletá žena a o rok starší muž přišli v neděli brzy ráno o život při nehodě na dálnici D35...
Dálnici D1 u Brna zablokovala hromadná nehoda, tvořily se dlouhé kolony
Na 186. kilometru dálnice D1 u Popůvek ve směru do Prahy se po 11. hodině srazilo několik osobních...
Odchod STAN ze sálu při hlasování o nedůvěře? Nespekulujme, říká Fiala
Premiér Petr Fiala je přesvědčený, že jeho vláda na úterní mimořádné schůzi o vyslovení nedůvěry...
Stalinistická receptura. Ze snímku s Kimem zmizel velitel i správce loděnice
Severokorejská televize po třech měsících zveřejnila snímek vůdce Kim Čong-una s dalšími muži, na...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1088
- Celková karma 18,38
- Průměrná čtenost 1262x