Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fyzika v praxi - proč se vzduch “tetelí”?

Dá se pozorovat v zimě i v létě, ve dne i v noci. Co způsobuje tetelení vzduchu a jak k němu dochází? (délka blogu  min.)

K tomuto blogu mě inspiroval dotaz z diskuze: “Má tetelení vzduchu něco společného s Einsteinovou teorií relativity?” Odpověď je jednoduchá. Nemá. Co ale způsobuje tetelení, když nejde o relativistický efekt? Na vině je, jak jinak - fyzika.

Tetelení, turbulence a index lomu

Tetelení vzduchových vrstev je optický jev. Dobře se dá pozorovat například při jízdě po rozpálené asfaltové silnici.

Nad horkým povrchem (zde asfalt) se vzduch ohřívá obzvláště intenzivně. Horký vzduch pak stoupá do výšky, protože je lehčí než studený.

Nerovnosti a nerovnoměrnost podkladu přitom způsobují, že se vzduch neohřívá všude stejně. Výsledkem jsou malé a lokálně ohraničené vzduchové turbulence, které mají za následek “mihotání” obrazu, vnímané jako tetelení vzduchu.

Studený vzduch má totiž jiný index lomu (bezrozměrný fyzikální koeficient popisující šíření světla a všeobecně elektromagnetického záření v látkách) než teplý vzduch. Dá se to vypočítat podle poměrně jednoduchého vzorce, všeobecně se dá říci, že změna teploty o jeden stupeň, odpovídá změně indexu lomu o zhruba miliontinu jednotky.

Při přechodu světla z teplejšího do chladnějšího vzduchu se díky změně indexu lomu nepatrně mění i dráha světelného paprsku. Jemné a nerovnoměrné turbulence tedy způsobují nerovnoměrné chvění světelného signálu - tetelení.

Jev se dá pozorovat nejen nad rozpálenou silnicí. Stejně tak může docházet k nerovnoměrnému nahřívání také v zimě, nad zasněženou krajinou. I tady je na vině nerovnoměrnost povrchu nebo různé odchylky ve formě rychleji se nahřívajících volně ležících a nezasněžených kamenů, apod. Není tedy tolik důležité, jestli se vzduchové vrstvy od podloží ohřívají nebo ochlazují - důležitý je pro tento jev spíše vznik malých lokálních turbulencí.

Vliv teplotního chvění vzduchu na kvalitu obrazu

Tetelení vzduchu dobře znají fotografové - a astronomové. Jev se totiž dá pozorovat nejen v létě i v zimě - znatelně se projevuje také v noci při pozorování hvězd.

Za dne se projevuje silné mihotání vzduchu fragmenty zdánlivých obrazů, které se objevují v dálce nad zemským povrchem.

Fotoaparáty s automatickým zaostřováním takové fragmenty mohou mást a znesnadňují jim proces zaostření. Projevuje se to nejvíce při fotografováním teleobjektivem.

V noci je vidět tetelení vzduchových vrstev naprosto jednoznačně - téměř všechny objekty na obloze “blikají”. Stálým světlem svítí na naší obloze jen některé planety naší vlastní soustavy - jsou totiž daleko blíže než i ty nejbližší hvězdy - a jejich světlo k nám nepřichází jako bodový zdroj, ale v podobě malého kotoučku (jakkoliv mohou na první pohled pouhým okem vypadat také jako bodový zdroj). Jejich mihotání se zprůměrňuje, proto vypadá jejich obraz na nebi daleko stabilněji než je tomu u hvězd.

Fotograf nemůže proti chvění vzduchu podniknout téměř nic. Může se přesunout do jiného místa, takže vidí fotografovaný objekt pod jiným úhlem a s trochou štěstí pak už není mezi ním a objektem vzduchová vrstva plná turbulencí. Může také počkat, až se změní počasí a turbulence ustanou nebo se alespoň zeslabí.

Astronomové nemají ani tuto možnost. Atmosféra vadí při pozorování hvězd vždy - ať se přesunou kamkoliv. Mohou sice trochu ovlivnit svůj úděl tím, že se přesunou do vyšších poloh, kde už není atmosféra tak hustá - to je ale zhruba všechno. Při fotografování malých bodových objektů neúprosně vznikají díky chvění atmosféry více či méně neostré a “rozmazané” snímky.

Adaptivní optika

Vědci si samozřejmě vědí rady. Vyvinuli systémy, které jim pomáhají tento problém překonat. Některé moderní astronomické teleskopy se dokáží změnám v atmosféře okamžitě a dynamicky přizpůsobovat.

Teleskopy sbírají světlo na plochu svého primárního zrcadla. V systému s adaptivní optikou je zrcadlo poměrně tenké a zespodu je podepřeno soustavou mnoha elektronicky řízených podpěr, které mohou tvar zrcadla mírně měnit mechanickým tlakem. Nerovnoměrnosti v chodu paprsků se tedy vyrovnávají jemnou změnou zakřivení primárního zrcadla. Dnešní systémy jsou schopné provádět takové změny až tisíckrát za sekundu - nahoře zmiňované řízení počítačovou technikou je tedy nezbytné.

Systém adaptivní optiky musí mít o chvění atmosféry neustále přesné informace. Získává je analýzou obrazu z dalekohledu. Proto si vytváří v zorném poli umělý světelný bod, o kterém je známo, jak by měl na snímku vypadat, a jehož zobrazení je také ovlivněno atmosférou. Takový referenční bod se někdy nazývá umělou hvězdou. Vytváří ho laser, který míří na zvolené místo v zorném poli. Vhodně naladěný výkonný laser (oranžové barvy) excituje atomy sodíku přítomné v jedné z vysokých vrstev atmosféry. Při přechodu na nižší energetickou hladinu atomy vyzařují světlo (viz luminiscence) a vytvářejí tak referenční hvězdu, jejíž světlo kazí silná vrstva atmosféry stejně, jako světlo pozorovaných hvězd. Počítač pak může na turbulence v atmosféře velice rychle reagovat a korigovat je změnou tvaru zrcadla dalekohledu.

Rozdíl v ostrosti takto získaných snímků je fascinující. A to nejen u pozorovaných hvězd - ale také zmiňovaných planet. Na dolním snímku je rozdíl na příkladu planety Neptunu.

Tetelení pozorovaného obrazu za horkého dne tedy opravdu nemá nic společného s gravitačními čočkami, tak jak je předpověděl velikán fyziky dvacátého století, Albert Einstein. Je to lokální jev, který se projevuje při nerovnoměrném zahřívání nebo ochlazování vzduchu.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 6.9.2018 8:00 | karma článku: 26,73 | přečteno: 2908x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (4) - vliv Měsíce

Poslední díl malého seriálu o budoucnosti života na Zemi. Může naši planetu zachránit vliv Měsíce? Shrnutí a statistika počítačových simulací. (délka blogu 3 min.)

6.3.2024 v 8:00 | Karma: 21,92 | Přečteno: 415x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (3) Záchrana díky cizí hvězdě?

Planeta Země se nyní nachází v obyvatelné zóně Slunce. Taková zóna existuje kolem každé hvězdy. Planeta se v ní ale nemusí udržet věčně. (délka blogu 5 min.)

4.3.2024 v 8:00 | Karma: 18,92 | Přečteno: 361x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma: 20,23 | Přečteno: 445x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 528x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 305x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,83
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.