Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co je nového na Marsu? Jedinečná mise InSight

Za necelý měsíc přistane na Marsu velice zajímavá sonda. Poprvé v historii lidstva se bude zkoumat nejen povrch ale také nitro jiné planety. (délka blogu 3 min.)

Záhada planety bez deskové tektoniky

Sousední planeta se liší od té naší nejen velikostí a z ní vyplývající absencí husté atmosféry (Mars má na povrchu v nejlepším případě tlak, který odpovídá pozemskému tlaku ve zhruba v 80 km výšce), ale také geologickým vývojem. Zdá se, že se u něj nevyvinula tzv. desková tektonika.

Desková tektonika

Nejsvrchnější vrstva naší planety je rozlámána na několik částí, které se vůči sobě mohou pohybovat díky plastické vrstvě, která je pod nimi. Na Zemi je to momentálně hned několik hlavních kontinentálních a jedna oceánská deska. Na tzv. středooceánských hřbetech vzniká nová oceánská kůra, stará se naopak zanořuje do zemského nitra v místech tzv. subdukcí, kde se zanořuje do hloubky. Kontinentální kůra je zřejmě víceméně stabilní a je také lehčí než oceánská, ale i u ní dochází ke kolizím. (např. v místech, kde se dnes nachází Himaláje nebo Alpy). Pohyb tektonických desek je na první pohled neznatelný, jednotlivé desky se ale pohybují různými směry i rychlostmi (několik cm za rok). 

Na Marsu, jak se zdá, nic takového nepozorujeme. Absencí deskové tektoniky se vysvětluje fakt, že celkem malá planeta, jakou je Mars, vytvořila na svém povrchu nejvyšší horu Sluneční soustavy, Olympus Mons. Na obrázku je vidět názorné srovnání s nejvyššími pozemskými horami a sopkou Mauna Kea.

 

Nabízí se tedy napínavá otázka - co přesně způsobuje rozdíly mezi chováním planet Mars a Země? K vyluštění hádanky by mohla přispět nová sonda, která se právě přibližuje k Marsu…

InSight - Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport

Sonda s romantickým názvem InSight se vydala na cestu k Marsu v květnu letošního roku. Její přistávací modul má dosednout na povrch naší sousední planety 26. listopadu. Co se stane potom?

Jako první lidmi vytvořený přístroj začne vrtat do kůry cizí planety. Nebude to příliš hluboko - mělo by to ale stačit na vyjasnění některých zajímavých otázek vývoje kamenných planet.

Terestrická (Zemi podobná) tělesa se sice kdysi tvořila ze stejného materiálu - jejich další osudy se ale vzájemně liší. Na hodně velkých objektech zjevně probíhá rozdělení původního materiálu na těžké a lehčí komponenty. Tvoří se tak kovové jádro a silikátový obal.

Bude zajímavé zjistit, jak tyto procesy probíhaly na Marsu, který vykazuje jiné vlastnosti, než naše vlastní planeta.  

Vědci, kteří se zabývají planetárním vývojem, vycházejí z toho, že hlavním důvodem rozdílného osudu obou planet je jejich velikost. Mars je menší než Země, proto v jeho nitru panuje menší tlak a s největší pravděpodobností také nižší teplota. Díky tomu se nejspíš (i přesto, že původní materiál, ze kterého obě planety vznikaly je stejný) uvnitř Marsu nevyvíjí materiál tak, jako na Zemi. Některé druhy minerálů totiž potřebují určité podmínky, které Mars možná není schopen dodat.

Pomocí sondy InSight chtějí také vědci objasnit, jestli se na Marsu nerozvinula desková tektonika alespoň v dávné minulosti - tedy v době, kdy byla planeta ještě dostatečně horká.

Kdyby tomu tak nebylo, nabízí nám povrch Marsu něco jako “výlet do minulosti”. Jeho povrch by odpovídal povrchu Země krátce po jejím vzniku a ochlazení. Průzkum Marsu tak nabízí nejen pohled na jeho vlastnosti - ale také nový pohled na minulost a vývoj naší Země.

Kolik stojí mise InSight ?

Vědecké poznatky, které mise přinese, se samozřejmě nedají vyvážit penězi. Dobře se ale dá spočítat, kolik námahy a peněz výprava na Mars tentokrát stála daňového poplatníka - kolem miliardy dolarů.

Na první pohled se může zdát, že je to spousta peněz. Jak ale ukázala minulost, spěch a nedomyšlenost se ve vesmíru nevyplácejí. Konstruktéři musí počítat se všemi eventualitami, možnými chybami a odchylkami, které by mohly sondu během jejího života potkat.

Někteří zúčastnění žertem říkají, sonda váží tolik, kolik váží hora papírů, které musí popsat během zkoušek a testů její provozuschopnosti.

USA se přitom podílí na výdajích 814 miliony dolarů. Dalších zhruba 180 milionů dolarů pochází z mezinárodní spolupráce s různými evropskými zeměmi.

Kolem 164 milionů stál start rakety, která v květnu vynesla sondu na její cestu k Marsu. Jednalo se o jednu z nejsilnější raket, kterou mají USA k dispozici - Atlas V (varianta 401).

...

Příznivci PR-milionáře Elona Muska se možná podiví, proč NASA zvolila dražší raketu Atlas, když Musk slibuje levnější variantu. Není to mrhání penězi daňových poplatníků? 

Není.

Eventuální úspora několika desítek milionů dolarů, by zdaleka nevyvážila nevýhody nedostatečně odzkoušené technologie. Mise je navíc komplikovaná a její příprava trvá déle, než výroba raket v továrnách SpaceX. Kvůli úspoře několika milionů dolarů by se mohlo stát, že celá mise skončí hned na svém počátku selháním nosné rakety. Daňový poplatník by tak přišel o daleko víc než jen několik milionů. I tady, stejně jako při vývoji samotné sondy, se vyplatí přesná práce, pečlivost a zkušenost. Mediálně opěvovaná firma SpaceX naopak nachází uplatnění spíše v jiném sektoru (sériově vyráběné komunikační satelity), kde na ztrátě toho či onoho vynášeného satelitu moc nesejde.  

Do přistání sondy zbývají ještě zhruba tři týdny. Je tedy ještě dost času na popis přístrojů na její palubě. V pondělí 26.11. bych chtěla zveřejnit blog o přistání.

 

Příští čtvrtek: Co přesně umí InSight? Nejcitlivější seismometr v dějinách lidstva a krtek, který se zaryje do povrchu Marsu.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 1.11.2018 8:00 | karma článku: 22,72 | přečteno: 518x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,13 | Přečteno: 180x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,14 | Přečteno: 153x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 214x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,40 | Přečteno: 231x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,56 | Přečteno: 257x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Přežil jsem rakovinu, jsem spokojený, říká Kajínek. A trvá na obnově procesu

23. května 2024

Premium Nejznámějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi dnes vyprší sedmiletá podmínka, kterou dostal spolu s...

Blackface! Ne, jen mast na uhry. Škola v Kalifornii vyhodila žáky, teď jim zaplatí

23. května 2024

Premium Mlýn války proti „systémovému rasismu“ a cynismus školy semlel i studenty, kteří se v roce 2014...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05,  aktualizováno  20:58

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 977
  • Celková karma 19,23
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.