Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chalkantit - minerál, který stárne, ale umí i omládnout

Časem stárne jako lidé, ale na rozdíl od nás umí i omládnout. Chalkantit – Proč se nehodí na výrobu šperků a kdy vám z něj zezelenají vlasy. (délka blogu 5 min.)  

Jeho oficiální název je pentahydrát síranu měďnatého a chemický vzorec jeCuSO4.5H2O. Znamená to, že se náš minerál skládá z mědi Cu2+, navázané na síranovou skupinu (SO4)2-, které jsou pak chemicky provázané s dohromady pěti molekulami vody na jednu molekulu síranu. Čtyři molekuly vody si přitom podávají ruce přímo s mědí a zbylá jedna se přátelí s celou molekulou.

Tento minerál tedy obsahuje dost značné množství (na první pohled neviditelné a chemicky vázané) vody. Voda se na naší planetě totiž zdaleka nenachází jen v mořích a oceánech, ale také v místech, kde by ji na první pohled nikdo nečekal - v minerálech. 

Na rozdíl od některých svých kamenných kolegů ale náš dnešní hrdina neumí vodu podržet navždy. V suchém prostředí ji ztrácí, což se zřetelně projevuje i na jeho vzhledu. Má tedy svým způsobem sympatickou vlastnost - stárne. 

To ale není všechno. Snad ještě zajímavější je, že umí také… mládnout. 

Chalkantit - pouštní veterán

V přírodě - respektive v našem klimatickém pásmu - ho nejspíš nenajdete. Chalkantit se totiž dobře rozpouští ve vodě. Jeho roztoku se říká … modrá skalice. 

Šanci na “přežití” má ve volné přírodě jen v opravdu suchých oblastech. Jednou z nich je velice suchá poušť Atacama v Chile (to je například stejná poušť, ve které stojí obří teleskopy, které také využívají čisté nebe bez mraků). 

Chalkantit byl známý už ve středověku. Dávní alchymisté mu říkali modrý vitriol. V roce 1853 se mu poprvé věnoval opravdu vědeckým způsobem německý mineralog, rytíř František von Kobell. Ten ho následně pojmenoval. Použil k tomu řecká slova chalkos (měď) a anthos (květina). 

Název dobře vystihuje jeho vzhled. Vzdáleně opravdu připomíná exotickou květinu nebo její květ.

Stárnutí chalkantitu

Modré krystaly jsou náchylné ke ztrátě barvy – a k procesu, který by se dal přirovnat ke „stárnutí“. Na suchém vzduchu totiž pomalu ztrácí svou krystalickou vodu. 

To se ovšem děje také tehdy, když se zahřeje. Ztráta vody probíhá ve třech stupních. Při 95 °C se nejprve odštěpí dvě molekuly vody a minerál přejde do formy trihydrátu. Další dvě molekuly vody se odloučí z chemické struktury až při 116  °C. Zbylá poslední molekula pak opouští minerál při 200 °C.

Přitom ztrácí krystal víc a víc ze své původně intenzivní modré barvy. Nakonec se změní na bezbarvý CuSO4. Pokud je ve formě prášku, je tento prášek bílý, protože na jeho povrchu dochází k odrazu bílého slunečního světla. Jev je podobný jako u bílého sněhu, který vzniká z původně bezbarvé vody. 

Je jen dalším legračním detailem ze života chalkantitu, že pokud jeho bílý prášek rozpustíte ve vodě, zbarví vodu na modro – přitom se jedná o stejnou barvu, jakou měl původní modrý krystal. Jak je to možné? 

Za modrou barvu tu totiž mohou molekuly vody, jejichž část (přesněji řečeno čtyři z nich) se váží přímo na iont mědi, což se děje i ve vodném roztoku, barva se tedy projeví i v něm. 

Mládnutí krystalů chalkantitu

V čem ale spočívá jakoby zázračné omlazení chalkantitu? Odpověď na tuto otázku dává zase chemie. Tak jako minerál neumí krystalickou vodu trvale podržet, umí si ji zase (pokud mu je k dispozici) přivlastnit. Přitom musí člověk jen dát pozor, aby vody (kterou mu dává k dispozici) nebylo příliš, ve vodě je totiž rozpustný. A tak stačí krátké ponoření a lehké okartáčování – a chalkantit je zase jako nový (viz obrázek). 

Pokud byste někdy chtěli poškozený a dehydrovaný krystal ze své sbírky vylepšit, je vhodnější použít pokud možno nasycený roztok modré skalice. V nasyceném roztoku CuSO4 se totiž rozpouštět nebude. 

Chalkantit a šperky

Chalkantit není vhodný k výrobě šperků. To je zřejmé už ze samotného faktu, že se rozpouští ve vodě. Ale neopravňuje ho k tomu ani jeho tvrdost. Ta totiž činí jen zhruba 2,5 na mohsově stupnici. Dá se dokonce poškodit už pouhým nehtem. 

Napodobeniny chalkantitu

Zfalšovat tento minerál není zrovna těžké. Stačí vyrobit nasycený roztok modré skalice a ten pak nechat v klidu ustát. Pokud do něj ještě vložíte zárodek budoucího krystalu (jiný krystal nebo vhodný objekt), „vyrostou“ na něm typické modré krystaly.

Chalkantit a zelené vlasy

Minerál, který je chemicky identický s modrou skalicí, se používá na impregnaci dřeva ale také třeba jako barvící součást ohňostroje, který barví na modro. 

V bazénech se používá spolu se sulfátem amonným proti růstu řas. V dané koncentraci ovšem nebarví vodu na modro, jak by se mohlo zdát. Může ale přesto překvapit – tím, že vaše vlasy obarví lehkým zelenavým odstínem. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 15.10.2020 8:00 | karma článku: 20,45 | přečteno: 1409x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 23,23 | Přečteno: 449x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,88 | Přečteno: 147x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 220x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,05 | Přečteno: 273x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,70 | Přečteno: 196x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 985
  • Celková karma 17,95
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.