Jaroslav Babel
Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.
- Počet článků 327
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1304x
Jaroslav Babel
Slavík: jak dlouho ještě?
Ten večer jsem v přímém přenosu nesledoval - usoudil jsem jistě správně, že nedávno třicetiletý beatlesácký revival a čerstvě šestasedmdesátiletý Karel Kahovec nabídnou zábavy více než šedesátiletý Český slavík.
Jaroslav Babel
Něco málo o Karlu Gottovi
Milovaný i zatracovaný byl Karel Gott. Následující článek beru jako možnost vyslovit se k některým záležitostem, jež byly v minulosti hojně diskutovány a patrně na tom nic nezmění ani aktuální zpěvákův odchod.
Jaroslav Babel
John Lennon v roce osmdesát
Rok 1980 vypadal pro Johna Lennona dlouho jako jeden z těch lepších. Ač jeho vztah s Yoko Ono víceméně ochladl, v soukromí se realizoval prostřednictvím péče o jejich syna Seana.
Jaroslav Babel
Jak se rozpadli Beatles
Když večer 9. dubna 1970 zavolal Paul McCartney Johnu Lennonovi, vedl k němu trochu zvláštní řeč, ze které Lennon ani moc nechápal, co mu jeho dlouholetý spoluhráč ze skupiny chce vlastně sdělit. Naplno to pochopil až na druhý den ráno, kdy se do světa rozlétla zpráva, jež zarmoutila všechny příznivce Beatles: McCartney skupinu opouští a ta končí. Rozpad Beatles jistě nebyl dílem tohoto jednoho okamžiku. Co všechno mu tedy předcházelo?
Jaroslav Babel
Tři setkání
Tímto článkem bych rád připomněl významné životní jubileum jedné z největších postav domácí populární hudby, osobnosti, která dávno přesáhla prostor nahrávek a pódií, tedy toho, čemu se hezky česky říká šoubyznys. Tentokrát se odchýlím od obvyklé životopisné formy a nahradím ji hlavně osobním vzpomínáním.
Jaroslav Babel
Sobota v Szombathely
Szombathely je zhruba osmdesátitisícové město na severozápadě Maďarska, nedaleko jeho hranice s Rakouskem. Název odkazuje na středověké trhy konané vždy v sobotu (ta se řekne maďarsky „szombat“). Z naznačené po
Jaroslav Babel
Padesát let Omegy
Na téma „Omega“ jsem už na několika místech českého internetu kdysi cosi psal. Není tedy úplně lehké psát znovu a příliš se neopakovat. Jenže velké jubileum, jehož oslavy právě probíhají, je výzvou se o to aspoň pokusit.
Jaroslav Babel
George Harrison
Toho dnešního výročí si pravděpodobně mnohý z vás ani nevšiml. Je to vlastně tak trochu stylové. Již je tomu plných deset let, co tento svět opustil George Harrison, mnohdy řečený „tichý Beatle“.
Jaroslav Babel
Fiktivní album Beatles
Není to tak dlouho, co uplynulo 54 let od prvního setkání Johna Lennona a Paula McCartneyho. Začala se tím psát historie nejúspěšnější skupiny všech dob, Beatles. Skončila v dubnu 1970, aby ještě nakrátko ožila v polovině 90. let. Představme si na chvíli situaci, že se Beatles nerozpadli. I když ve zmíněném roce 1970 ohlásil Paul McCartney odchod ze skupiny, problémy byly překonány a Beatles se po nějakém čase sešli, aby nahráli další album. Kdysi jsem na jednom serveru toto téma nadhodil. Reakce byly různé, kladné i záporné, ale několik lidí se ho chytlo. Zkusím tady svůj příběh Beatles trochu rozvést. Byť tu a tam obsahuje některé reálné prvky, jde pochopitelně o čirou fikci.
Jaroslav Babel
Vzpomínka na Milana Chladila
28. června uplynulo sedmadvacet let od smrti jednoho z nejpopulárnějších českých zpěváků, Milana Chladila. Byť je jeho profesionální život spjatý s osobami Karla Vlacha a Yvetty Simonové, dokázal zůstat svébytným zpěvákem několika profesí. Málo známý je fakt, že jeho dalším uměleckým oborem byl muzikál a opereta, v nichž účinkoval i v Hudebním divadle v Karlíně.
Jaroslav Babel
Ringo Starr v Praze
Jsou zpěváci, kterým přibývající léta na hlase neubrala nic. Mezi takové se dá počítat i za několik dní jedenasedmdesátiletý Ringo Starr, někdejší bubeník Beatles. On totiž nikdy žádným opravdovým hlasem nevládl.
Jaroslav Babel
Desky Karla Gotta (4. díl)
Pro ty, kteří se prokousali předchozími díly čtení o deskách Karla Gotta, tu mám díl čtvrtý a závěrečný. Je to poslední dávka z celkem 43 delších i kratších recenzí, která nás přes devadesátá léta minulého století dovede až do současnosti. Vznikne-li někdy nějaké pokračování tohoto seriálu, záleží tak trochu na mně. A ze všeho nejvíc právě na Karlu Gottovi.
Jaroslav Babel
Desky Karla Gotta (3. díl)
Započatá práce volá po dokončení. Třetí díl začne v tomtéž roce, kde skončil druhý, tedy 1982. Z pasivního posluchače jsem se stával pomalu aktivním, což spočívalo v žadonění u rodičů o nové desky (což se pochopitelně netýkalo jen těch Gottových). Vlastně se dá říct, že každou z nich, kromě prvních dvou uvedených, jsem držel v ruce už v podobě LP. Konec tohoto dílu stanovila historie, je jím rok 1989.
Jaroslav Babel
Zsuzsa Koncz
Zpěvačka Zsuzsa Koncz, nebo chcete-li po maďarsku Koncz Zsuzsa, narozená 7. března 1946 v Pély, třiapůltisícové obci ležící nějakých 100 km východně od Budapešti v župě Heves, patří k nejvýraznějším postavám maďarské poprockové sc
Jaroslav Babel
Desky Karla Gotta (2. díl)
Ve druhém dílu článku o albech Karla Gotta dokončíme 70. léta a nahlédneme do začátku následujícího desetiletí. Časový úsek není dlouhý, povídání bude možná trochu podrobnější. Na tyhle desky totiž mám už i osobní vzpomínky.
Jaroslav Babel
Desky Karla Gotta (1. díl)
Karla Gotta poslouchám vlastně celých jednačtyřicet let, co jsem na světě. Za tu dobu měl období lepší i časy horší, ale vytrvalost i poměrně vysokou dávku profesionality mu upřít rozhodně nelze. Nejsem jeho nekritický zbožňovatel, o to objektivněji se zkusím podívat na podstatnou část jeho diskografie. V prvním dílu to bude desetiletí od debutové desky do poloviny 70. let.
Jaroslav Babel
Zsuzsa Koncz, Siófok, 5. dubna 2011
Když jsem před dvěma lety viděl poprvé na vlastní oči maďarskou zpěvačku Zsuzsu Koncz, bylo mi jasné, že si něco podobného musím prožít znovu. A tak jsem se počátkem dubna 2011 vydal na jižní břeh Balatonu, do Siófoku, abych do sebe vstřebal dávku pozitivní energie, kterou tato dáma rozdává.