Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpomínka na Milana Chladila

28. června uplynulo sedmadvacet let od smrti jednoho z nejpopulárnějších českých zpěváků, Milana Chladila. Byť je jeho profesionální život spjatý s osobami Karla Vlacha a Yvetty Simonové, dokázal zůstat svébytným zpěvákem několika profesí. Málo známý je fakt, že jeho dalším uměleckým oborem byl muzikál a opereta, v nichž účinkoval i v Hudebním divadle v Karlíně.

Yvetta Simonová a Milan ChladilArchiv Yvetty Simonové, zdroj: internet. Fair use.

Milan Chladil, narozený v roce 1931, začal veřejně vystupovat již někdy v roce 1949. Nejprve účinkoval v programu brněnského orchestru Erika Knirsche. V polovině 50. let jej však Karel Vlach přelanařil do Prahy, a toto spojení už vlastně nebylo nikdy rozdělené.

Chladila mají diváci a posluchači zařazeného jako swingového zpěváka, a jistě právem. Přesto je třeba připomenout, že i na poli populární hudby byl interpretem všestranným a tak trochu univerzálním. Kromě swingu se dokázal popasovat úspěšně s písněmi belcantovými, zpíval obyčejný středněproudý pop i romantické duety s Yvettou Simonovou, kterým mnohdy nechyběl ani beat šedesátých let. Stal se prototypem zpěváka, jehož vystoupení provázela nezbytná elegance spolu s dávkou nezbytné suverenity. Zařadíme-li ho tedy do swingové éry, připoměňme i fakt, že zřejmě jako poslední zpěvák tohoto stylu získal "medailové" umístění ve Zlatém slavíkovi, když byl v roce 1964 druhý. Pochopitelně, za kým jiným než za Karlem Gottem, který ho tehdy porazil téměř dvouapůlnásobným počtem hlasů.

Byť tvořil s Yvettou Simonovou stabilní pěvecké duo, byly v případě obou časté i ryze sólové nahrávky. A tak vedle duetu O nás dvou mohly existovat i písně jako Je nás jedenáct, Volání divokých husí nebo Jezdím bez nehod, trochu úsměvná záležitost z roku 1962, jíž však o téměř 40 let později zajistilo nesmrtelnost uvedení v Renčově retrofilmu Rebelové. Se Simonovou nazpíval i písně, ve kterých byl jeden z nich zcela v pozadí. On měl výrazný sólový part ve velmi populární písni Až na severní pól, ona zase v Amo amare. Z větší části však tvořili duety rovnocenné, mnohé z nich se staly hity své doby: ryzí dvojhlasy z počátku šedesátých let  Santa Anna MariaSentimentální nebo Kulatý svět z roku 1966, či střídavý duet Kde je tvůj pláč z roku 1964. Chladil se občas pustil i do duetů s dalšími zpěváky. V roce 1964 nazpíval Je krásné lásku dát s Karlem Gottem, o tři roky později pak s tehdy semaforským zpěvákem Milan Drobným píseň s Grossmannovým textem Po půlnoci. Už z uvedených skutečností je zřejmé, že Chladil byl na této nahrávce tak trochu hostem. Píseň navíc doprovázel Country Beat Jiřího Brabce, jeho kapelník byl zároveň autorem hudby.

Spíše úsměv dnes budí Chladilovy dobové pokusy o české verze světově proslulých písní rokenrolové éry, jako byla třeba Ankova Diana nebo dokonce All My Loving od Beatles (s Jaromírem Mayerem pod názvem Neplač, malá). O mnoho lépe však dopadla roku 1966 Chladilova verze písně romantického období Elvise Presleyho, česky nazvaná Žádám víc.

Až na několik málo výjimek byl Chladilovým dvorním kapelníkem Karel Vlach, swingující písně se tedy staly logicky stěžejní součástí zpěvákova repertoáru šedesátých let. Někdy se v něm mihl muzikál, z My Fair Lady nahrál v roce 1968 na desky píseň Ulice, kde bydlíš ty. Rok předtím předběhl v našich zemích Karla Gotta s nahrávkou písně Krásné je žít, s jejíž německou verzí slavil Gott obrovský úspěch v zahraničí na západ od nás. Mimochodem, Gott tuto píseň česky nazpíval také, ale až v roce 1989, tedy po dlouhých 22 letech.

K srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se Milan Chladil alepoň nepřímo vyjádřil úžasnou parodií na Alexandrovce, nazvanou Držet hubu, držet krok. Nahrávka se sice dostala na album Lieder gegen Panzer, vydané v roce 1978 v Západním Německu k desátému výročí okupace, pro její domácí uvedení však nebyly podmínky dalších 11 let.

Byť byl časem v Chladilově repertoáru patrný odklon od swingu, spolupráce s Vlachem a Simonovou pokračovala i v letech sedmdesátých, kdy pro televizi natočili několik dílů velmi populárního pořadu My dva a čas, nazvaného podle úspěšné nahrávky z roku 1970. Po mnoha letech, kdy vycházely jen singly s jejich písněmi, v roce 1976 nahráli a v příštím roce vydali společné album nazvané K vám jdem, k vám. Na něm se jako autoři hudby objevili lidé v jejich repertoáru dosud nevídaní, jako například Ladislav Štaidl (píseň Zázrak nebo klam). Stěžejní část alba však tvořily stále písně převzaté, mezi nimi mohla leckoho překvapit Ding-A-Dong od tehdy populárních Teach-In s vtipným Borovcovým textem.

Milan Chladil a Yvetta Simonová stihli ještě oslavit čtvrtstoletí společného zpívání, když koncem června roku 1984 Chladil náhle zemřel. Bylo mu pouhých 53 let. Karel Vlach, který byl v té době již několik let životním partnerem Simonové, svého zpěváka přežil jen asi o rok a půl. Dá se říci, že tím v podstatě skončila swingová éra v tehdejším Československu.

Autor: Jaroslav Babel | čtvrtek 30.6.2011 12:22 | karma článku: 43,04 | přečteno: 5599x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 113x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 147x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 127x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 180x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 208x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Dominik Feri podal dovolání k Nejvyššímu soudu

19. června 2024  10:46

Exposlanec Dominik Feri, kterému soudy uložily tříleté vězení za znásilnění, podal dovolání k...

VIDEO: Banzai! Ruská pěchota krvácí při sebevražedných útocích

19. června 2024  10:41

Ukrajinci od začátku jara pozorují na frontě novou taktiku útoků ruské pěchoty. Na několika...

Za obří požár velkoskladu dostal muž podmínku, má ale zaplatit 35 milionů

19. června 2024  10:15,  aktualizováno  10:41

Krajský soud v Plzni udělil Vladimíru Brožovi, který způsobil na Silvestra 2021 obří požár...

Statečná seniorka zahnala holí zloděje, který na ni mířil pistolí

19. června 2024  10:34

Muž se zbraní chtěl v Železném Brodě okrást seniorku. Ta mu odmítla peníze vydat, muže navíc...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.