Tři setkání
Setkání první
Je těžké přesně definovat dobu, kdy jsem se poprvé setkal s nahrávkou nebo přímo se jménem Marty Kubišové. Vzpomínám si na píseň Volám na shledanou, velmi snivou a též velmi originální verzi tehdy již více než stoletého šlágru La Paloma. Troufám si ji označit za první, kterou jsem kdy zaregistroval, slýchal jsem ji z našeho domácího kotoučového magnetofonu. Muselo to být někdy koncem 70. let, tedy v době, kdy jsem navštěvoval první stupeň základní školy. Postupně ten hlas, který jsem z tehdejšího rozhlasu ani televize neznal, dostal jméno a jeden základní údaj: zakázaná zpěvačka. Což si pochopitelně žádalo další vysvětlení.
Pamatuji i pár situací, kdy se v sousedství objevil singl Marty Kubišové a následně obešel byty všech zájemců. Snad všichni si z něj pořídili nahrávku na magnetofonový pásek. Těch písniček nebylo moc: Angelo, Tajga blues ’69, Oh baby, baby, Loudá se půlměsíc, a samozřejmě došlo i na Modlitbu pro Martu (mimochodem, stylově naprosto z jiného soudku, ale též výborná, byla druhá strana tohoto singlu, Zlej sen v podání Karla Černocha). Pravděpodobně coby zvídavé dítě prepubertálního věku mě zaujala také Lampa…
Vybaven základními znalostmi o osmašedesátém roce a s ním spojeném osudu Marty Kubišové jsem přešel ze školy základní na střední. Bolševik sice skomíral, ale v polovině let osmdesátých jsme to asi ani moc netušili. Stejně tak nikdo nevěděl, že nahrávky Marty Kubišové nebudou zapovězené navždy. Občas mezi sousedy proběhl nějaký ten starý singl, který už jsme znali. Modlitbu pro Martu jsem později slyšel z rádia. Emigroval totiž Matuška, načež mu Svobodná Evropa okamžitě věnovala pořad, v jehož rámci zazněl i tento snímek. A tím by historie prvního setkání mohla skončit.
Setkání druhé
Odehrálo se snad v prvním týdnu po 17. listopadu 1989. Televize tehdy běžela od rána do večera, a v jakémsi hluchém místě, kdy se zrovna nekonal žádný přenos z Václaváku nebo z Letné, kdy se nečetlo žádné zásadní prohlášení, Československá televize odvysílala černobílý klip: v kočáře taženém koňmi jede Marta Kubišová a zpívá S nebývalou ochotou. Píseň vpravdě pro tuto ani jinou dobu nijak zásadní, ale jistý symbol tam je: Marta Kubišová opět začala oficiálně existovat, a ten kočár s koňmi představoval triumfální příjezd, který si rozhodně zasloužila. Tehdy jsem Martu Kubišovou poprvé viděl, nepočítám-li fotku z jakéhosi hudebního magazínu ze šedesátých let, který jsme měli doma. Jaká byla tehdy kvalita fotek na novinovém papíře, o tom by mohli vyprávět i další pamětníci…
Následovalo rychle vydané album Songy a balady, výběrová deska Lampa, na singlu se spolu s Modlitbou pro Martu objevila nahrávka Hej, Jude, snad nejlepší domácí verze beatlesácké písně, pokud bychom za měřítko vzali věrnou podobu s originálem. Marta Kubišová se vrátila na koncertní pódia a zhruba rok a půl po Listopadu i do nahrávacího studia, aby se přihlásila s novou deskou Někdy si zpívám. Její titulní píseň je alegorií oněch téměř dvaceti let, kdy byla Marta Kubišová zakázaná, a snad stojí za to zmínit, že autorem tohoto textu je Jiří Suchý. Asi málo známým faktem je však skutečnost, že Marta Kubišová se do studia vrátila již dříve: Fero Fenič si ji vybral pro nahrávku Z proroctví Izaiášova do svého filmu Zvláštní bytosti. Když ji přivedl do studia, nikdo jim prý nevěnoval pozornost, protože Martu Kubišovou nikdo nepoznal. Dokud nezazpívala. V tu chvíli přítomným došlo, o koho jde, a po prvotním zděšení všichni ze zákulisí odešli, aby u toho nebyli, aby nic neviděli ani neslyšeli. Zvukaři však ke své práci přistoupili profesionálně a nahrávka byla úspěšně dokončena. Bylo 16. listopadu 1989, a nikdo netušil, že už zítra to praskne…
Setkání třetí
Setkání třetí se uskutečnilo v minulosti zcela nedávné. V roce 2008 vyšlo DVD Příběh, dojel jsem si pro něj v prvních dnech po vydání. Krátce nato jsem byl poprvé v Divadle Ungelt a Martu Kubišovou jsem viděl na vlastní oči. K ještě bližšímu setkání došlo hned po skončení recitálu Já jsem já v divadelním klubu, kde jsem si dovolil Martu Kubišovou vyrušit u kafča s cigaretkou a požádat o podpis na obal DVD. Setkání to bylo velmi příjemné a překvapivé vlastně více pro Martu Kubišovou. „Jé, vy už máte DVDčko?“ zeptala se mě. „A jak dlouho?“ Měl jsem ho v té době asi tři týdny. „To ho máte dýl jak já, já jsem ho dostala teprve včera.“ Následně si prolistovala booklet, aby zjistila, jaké že do něj vybrali fotky. Nakonec byla celkem spokojená. Zeptala se mě na jméno, a jak mi čelní stranu bookletu popsala, můžete vidět na přiloženém obrázku.
Ještě trocha historie i současnosti
Marta Kubišová je nejen majitelkou hlasu hlubokého rozsahem i obsahem, jemného i drsného, a když chce, tak i krásně nakřáplého. Díky postojům, které zastávala, ji komunistický režim připravil o pěvecky nejlepší léta: když musela skončit, bylo jí sedmadvacet a nějaký ten měsíc. Její konec se skládal z několika až drsně logických kroků: nejdříve zmizela z rádia i televize, na jevišti stála naposledy v lednu 1970. Do studia ještě chvíli směla, a tak vyšla ještě jedna malá deska. Náklad další byl sešrotovaný, poslední nahrávky z června 1970 už nebyly ani vylisované. V archivu Supraphonu je prý dodnes základ písně, ke kterému Marta Kubišová svůj zpěv už přidat nestihla.
Když se mohla vrátit, bylo jí čerstvých sedmačtyřicet. Čistě z hudebního hlediska nešlo pokračovat tam, kde v právě skončených šedesátých letech přestala. S námitkami, že po revoluci už to není ono, nesouhlasím. Nikdo dnes nezpívá ani nehraje stejně jako tehdy. I díky tomu, že Marta Kubišová je dnes kromě zpěvačky i nesporným symbolem, znají dnes lidé více nahrávky z její první kariéry. A to i přes fakt, že ta druhá je už několikanásobně delší. Minimálně alba Někdy si zpívám (1991), Songy a nálady (1993) nebo Řeka vůní (1995) rozhodně za poslech stojí. Zatím poslední album Marty Kubišové pochází z roku 2005 a nové už prý neplánuje: "Já už žádnou studiovou desku vydávat nebudu. Nevyplatí se to, byla by to škoda práce i peněz. V rádiích stejně hrají jen moje staré hity. A potom se album s čistě novinkovým repertoárem nemá šanci prodat v takovém množství, aby na sebe vůbec vydělalo." Supraphon mezitím potvrzuje svou obchodní politiku a na trh vrhá během krátké doby už několikátý výběr - po kompilacích Příběh / To nejlepší a Vyznání / Zlatá kolekce je aktuálně na trhu komplet Zlatá šedesátá. Jako novinky přináší několik raritních snímků a písní dosud nevydaných. Nepodařilo se však zajistit práva pro digitální prodej písně Hej, Jude - pro její zakoupení tedy musíte investovat do fyzického nosiče.
Byť recitál Marty Kubišové S nebývalou ochotou s komorní kapelou na komorním jevišti Ungeltu rozhodně má své kouzlo, já sám doufám, že se ještě někdy postaví na jeviště s kapelou "řádnou". Hostování na koncertech Václava Neckáře bylo důkazem, že by to rozhodně stálo za to.
Konec bude skromný, ale ze srdce, a vzhledem k datu pochopitelně i aktuální: Paní Kubišová, všechno nejlepší!
Jaroslav Babel
Až do konce (4.)

Vítám čtenáře stálé i náhodné na poslední jízdě roku 2024. Jak vidíte, plním slib - opravdu na sebe nenechala dlouho čekat. Nebude to ani nic dlouhého, ale na pár novinek se místo našlo.
Jaroslav Babel
Až do konce (3.)

Vítám čtenáře stálé i náhodné na poslední jízdě roku 2024. Jak vidíte, plním slib - opravdu na sebe nenechala dlouho čekat. Nebude to ani nic dlouhého, ale na pár novinek se místo našlo.
Jaroslav Babel
Až do konce (2.)

Vítám čtenáře stálé i náhodné na poslední jízdě roku 2024. Jak vidíte, plním slib - opravdu na sebe nenechala dlouho čekat. Nebude to ani nic dlouhého, ale na pár novinek se místo našlo.
Jaroslav Babel
Až do konce (1.)

Vítám čtenáře stálé i náhodné na poslední jízdě roku 2024. Jak vidíte, plním slib - opravdu na sebe nenechala dlouho čekat. Nebude to ani nic dlouhého, ale na pár novinek se místo našlo.
Jaroslav Babel
O adventu v Budapešti (4.)

O Maďarsku jste se asi letos dočetli o něco méně, než tomu bylo jindy. Zkusím to v závěru roku aspoň trochu napravit. Předvánoční čas nebyl primárním cílem, prostě to tak náhodou vyšlo. Ale té atmosféře šlo jen stěží nepodlehnout.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
V centru Brna našli nevybuchlou leteckou pumu, zásah ovlivnil i vlaky a Vaňkovku
Policisté spolu s hasiči evakuovali víc než tisíc lidí z budov mezi ulicemi Trnitá, Uhelná a...
Gumové projektily, tisíc zatčených. Turecko se bouří kvůli zadržení Imamoglua
Desítky tisíc lidí v noci na pondělí opět po celém Turecku protestovaly proti zatčení, obvinění a...
Za ubodání známého 85 ranami nožem v Kunratickém lese soud uložil 17 let vězení
Za loňské ubodání známého 85 ranami nožem v pražském Kunratickém lese potrestal v pondělí soud...
Muž oloupil chlapce na toaletách v nákupním centru, hrozí mu 10 let
Okradení chlapce na toaletách obchodního centra v Praze 9 vyšetřují pražští kriminalisté. Hocha tam...

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...
- Počet článků 338
- Celková karma 15,71
- Průměrná čtenost 1286x
Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.