Andrej Ruščák
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz
***
');
//-->
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');
- Počet článků 211
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 6429x
Andrej Ruščák
A komu tím prospějete, co? Druhé straně?
Coby člověku jasně euroatlanticky orientovanému, který chápe Česko jako nedělitelnou součást Západu, je mi líto, když vidím „svazáky“, kteří se pro samou zášť k Rusku dopouštějí argumentačních faulů.
Andrej Ruščák
Pirátství zabíjí prostředníky, nikoliv hudbu a filmy
Objevila se čerstvá zpráva, že Netflix začne na nátlak „majitelů“ autorských práv blokovat přístup neamerických platících klientů ke své americké stránce. Tahle novinka v sobě obsahuje vysvětlení všeho, co je na copyrightu špatně.
Andrej Ruščák
Barnevernet není jediným „státem ve státě norském“
Kdo by si myslel, že lehkost, s jakou úředníci Barnevernu ignorují zákony, je specifikem této organizace, by se poměrně šeredně mýlil. Podobné tendence jsou i v jiných úřadech a měly by být vážným varováním pro naše zákonodárce.
Andrej Ruščák
EU nám garantuje svobody, které nechceme vidět
Na nízké podpoře českého členství v EU je vidět jedna důležitá věc: jak málo Čechů má jakékoliv povědomí o tom, co to znamená žít nebo podnikat v zahraničí. Kdyby jich bylo víc, určitě by podpora členství byla větší.
Andrej Ruščák
Přelom v Iráku, o němž vám média neříkají
„Můžou si stavět mešity, až se u nich budou stavět kostely“, říkají mnozí. Vypadá to, že nazrává čas na to se podívat na územní plán. Alespoň pokud tedy jde o šíitský islám a jeho velmi zásadní vývoj v Iráku.
Andrej Ruščák
Sjednocení Kypru může být za rohem
Kyperská otázka je velmi komplikovaná, protože se vymyká předsudkům, které mnozí o řecko-tureckém konfliktu mají. Vypadá to ovšem, že by se konečně mohla dočkat svého vyřešení.
Andrej Ruščák
Norsko jako sociální stát? Jak pro koho.
Norsko se dá chápat z mnohých důvodů jako ekonomický unikát, neřku-li rovnou paradox. Jedním z aspektů tohoto paradoxu je zdejší sociální stát. Je, pravda, štědrý: ale ne pro ty nejpotřebnější.
Andrej Ruščák
Trable s íránským režimem aneb jak provést rozumný restart
Vztahy mezi Západem a Íránem jsou notoricky špatné už od Thermopyl a doba, kdy tam vládl šáh Páhlaví, byla spíš historická výjimka. Na světě téměř není absurdnějšího nepřátelství. Rozumný restart je nutný – jak ale na něj?
Andrej Ruščák
Válka v Jemenu, o níž všichni mlčí
Když The Independent ukázal, jak vojska koalice vedené Saúdskou Arábií zničila jemenské hlavní město Saná’a, poukázal na málo známý fakt: za necelý rok byl Jemen zdevastován podobně, jako Sýrie za pět let. Naším spojencem.
Andrej Ruščák
Jak se co v Norsku dělá, díl 28.: Jak shánět nedostatkové zboží
Norský trh je chudý trh. Ze tří důvodů: nečlenství v EU, odporu společnosti ke konkurenci jako principu (takže je prakticky ode všeho jen pár velkých dodavatelů) a pečovatelského státu. Jak tedy sehnat, co není dostupné?
Andrej Ruščák
Nebojme se vytyčení „červené čáry“ – pro dobro naše i uprchlíků
Barack Obama byl vysmíván za to, že kreslil v Sýrii i na Ukrajině už několikátou „červenou čáru“, přičemž druhá strana si z toho nic nedělala. (Nejen) EU se bohužel v případě uprchlické krize chová velmi podobně.
Andrej Ruščák
Pařížské útoky: Keep Calm and Carry On
Islámský stát nám dal hrůzněji než dosud najevo, jak vážně myslí válku, kterou nám vyhlásil. Jestli dosud někdo pochyboval o tom, že jsme ve válce, těžko si představit, že bude i nadále. Ovšem pozor: IS je zákeřnější, než se zdá.
Andrej Ruščák
Koho společnost diskriminuje – muže, nebo ženy?
Neomarxisté s oblibou aplikují na vztahy mužů a žen Marxovu představu třídního boje mezi utlačovateli (muži) a utlačovanými (ženami). Jenže kdo je tím utlačovatelem doopravdy, když jsou evidentně diskriminována pohlaví obě?
Andrej Ruščák
Jak se dobře informovat jako soukromá osoba
Lidé se často zajímají o to, jak se dobře informovat v záplavě informací. Nenahraditelným pomocníkem je v tomto Facebook, ovšem najít dobré zdroje a nastavit Facebook jako dobrý informační zdroj dá hodně práce.
Andrej Ruščák
Jak se co v Norsku dělá, díl 27: Život s tmou tmoucí
Severskou tmu její pověst předchází. Jednou z nejčastějších reakcí na to, že bydlím v Norsku, je ustaraný dotaz: „A jak zvládáte tu hroznou tmu?“ Jako v případě počasí, i na tmu mají Norové odpověď.
Andrej Ruščák
O lidech, co nechtějí vidět pod povrch
Zatímco svět chválil Čínu za uvolnění politiky jednoho dítěte, realisté upozorňovali na to, že o principiální změnu nejde, a že Čína si zaslouží mezinárodní kritiku. Opět se ukazuje, jak co oči nevidí, to srdce nebolí.
Andrej Ruščák
Islám je pro západní civilizaci problém – ale jinak, než by jeden řekl
Není lehké kriticky reflektovat islám a přitom nesklouznout do laciné iracionální fobie, neboť aby člověk mohl mít kritický, leč od xenofobie oproštěný pohled na islám, musí se o něj, muslimy a jak žijí, dlouho intenzivně zajímat.
Andrej Ruščák
Proč má boj proti Barnevernu smysl a proč se pan Kapitán mýlí
V Reflexu vyšel obsáhlý rozhovor s panem Zdeňkem Kapitánem, ředitelem ÚMPOD. Děkuji mu za to, že odhalil své názory a záměry tímto způsobem, polemika s ním se rázem stala snazší.
Andrej Ruščák
O uprchlících realisticky
Osobně musím říci, že daleko více, než fakt, že v Evropě jsou, případně jejich počet, mi vadí diskuse o nich. Jak představitelé „vítací kultury“, tak i její odpůrci, už evidentně až na výjimky ztratili smysl pro realitu.
Andrej Ruščák
Jak se co v Norsku dělá, díl 26.: Jak v Norsku nepřijít k úhoně
Třebaže technologický pokrok podstatně zjednodušil dříve tvrdý a nebezpečný život v Norsku – obzvlášť pak v zimě – dodnes zdejší podmínky čekají na neopatrné turisty či jiné návštěvníky, aby jim pořádně zkomplikovaly život.
Andrej Ruščák
Jak se co v Norsku dělá, díl 25.: Smlouvání
Život v Norsku se bez smlouvání obejde pouze ve dvou případech: buď jste natolik bohatí, že je vám to jedno, nebo o možnosti smlouvání nevíte. Smlouvá se jinde a jinak, než třeba na Blízkém Východě, ale smlouvá se často.
Andrej Ruščák
Pohled na Polsko polským okem, aneb proč se tolik Čechů mýlí
Zisk absolutní většiny pro Prawo i Sprawiedliwość, soudě podle internetových diskusí a blogů, většina Čechů přivítala. Třebaže v dobré víře (sic), ti, kdož PiS vítají, se moc neliší od západních salonních levičáků chválících RVHP.
Andrej Ruščák
Polské parlamentní volby: Jak zkazit unikátní šanci
Polsko bude volit nový parlament. Pravděpodobně v nich zvítězí Prawo i Sprawiedliwość, strana, které jde v podstatě jen o tři věci: hrát si na obleženou pevnost, kontrolovat dělohy Polek a zajistit Jasné Hoře vliv.
Andrej Ruščák
Kde žijí staré časy v království zapomnění
Po druhé světové válce se v Norsku proti letům předválečným zásadně změnil způsob vlády. Protože Norsko bylo členem NATO a mělo formálně pluralitní demokracii, málokdo v zahraničí si změny všiml.
Andrej Ruščák
Jak šetřit jako Holanďan?
„Co Skot zahodí, Holanďan sebere“, případně „Holanďané jsou vlastně Skoti, kterým se během stěhování národů nechtělo platit za trajekt“, říkají hned dva slavné vtipy na toto téma. Jaká je ale pravda?
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |