Andrej Ruščák
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz
***
');
//-->
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');
- Počet článků 211
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 6428x
Andrej Ruščák
Jak předat dál zkušenosti z let 1995-2005?
Těchto deset let (plus minus pár) považuji za jednu z nejlepších dob v novodobé historii. Tato doba dala člověku do vínku nebývale silnou zkušenost s autentickou svobodou – jak ji ale předat dál?
Andrej Ruščák
Je nesnášenlivost k cizincům typicky česká?
Odpovím rovnou: není. Vyskytne-li se, chce to, aby i „běžný člověk“ reagoval. Je to špatný fenomén; ale je potřeba z kraje odmítnout, že je typicky český, což je představa, kterou poslední dobou šíří mnozí čeští intelektuálové.
Andrej Ruščák
Ví Česká spořitelna a Alza.cz, co je to jednotný evropský trh?
Česká spořitelna se natolik bojí podvodníků, že při snaze je odstínit spolu s nimi spláchla i spoustu legitimních uživatelů, přičemž patrně způsobila ztrátu mnohých zakázek českým e-shopům.
Andrej Ruščák
Wahhábismus je naším nepřítelem, nikoliv islám
Je smutným vítězstvím saúdských petrodolarů, že se jim podařilo pro mnoho lidí na světě ztotožnit wahhábismus a islám. Jde přitom pouze o směr většinou muslimů odmítaný, který ovšem dostal na propagaci dost peněz.
Andrej Ruščák
Těm na tom Západě je hej! (nebo není?)
Na to, že je více než 25 let po pádu železné opony, stále ještě překvapivě mnoho lidí v Česku nedokáže pochopit, že jejich život se od toho v evropské „patnáctce“ nijak zvlášť neliší a že problémy tam nejsou nijak zvlášť jiné.
Andrej Ruščák
Kam se poděl odkaz Davida ben Guriona?
Mám rád Izrael; Jeruzalém, nikoliv Tel Aviv je pro mě jeho hlavním městem a budu vždy důsledně trvat na jeho právo na existenci. Jenže jsou věci, které se přehlížet nedají.
Andrej Ruščák
Není muslim jako muslim, aneb jak se v tom vyznat?
Nejlepší cestou k radikalizaci kohokoliv je ponížení. Týká-li se to ještě navíc konzervativnějšího člověka, je na průšvih zaděláno. Jak tedy vyvážit bezpečnost a nepopudit proti nám ty, kteří proti nám nestojí? Rozlišováním.
Andrej Ruščák
Největší výzva Blízkého východu? Nejspíš postislamismus.
Aktuálně je islamismus v tomto regionu naším nepřítelem číslo jedna, ale neuškodí být několik kroků napřed – a podívat se do doby, která nastane, až islamismus padne. Nebude to totiž zdaleka procházka růžovým sadem.
Andrej Ruščák
Existuje vůbec správná výchova?
Coby rodiče ze dvou různých zemí žijící v zemi třetí a mající podobné přátele a známé (i v jiných zemích, než Norsko) jsme každodenně konfrontováni s tím, jak odlišné jsou názory na to, co by se s dětmi (ne)mělo dělat.
Andrej Ruščák
Dohoda s Íránem je historická
Coby dlouholetý sionista a přítel Izraele musím bohužel konstatovat, že Benjamin Netanjahu je zcela mimo realitu, když přirovnává tuto dohodu s Mnichovem roku 1938. Historické paralely tu jsou, ale jiné.
Andrej Ruščák
Problém jménem sunnitský islám
Nejsem příznivcem různých nenávistných výkřiků o islámu a muslimech, přesto, chceme-li zajistit naši bezpečnost, měli bychom si přestat lhát do kapsy a podívat se realisticky na to, s kým máme tu čest.
Andrej Ruščák
Moderní Norsko a rodina
Mnoho lidí se ptá, jak je možné, že tolik Norů toleruje, nebo rovnou schvaluje kontroverzní počínání zdejší sociální služby (BV). Hledají konspirace, obviňují z fašismu – jenže to je úplně vedle, základ tkví totiž v něčem jiném.
Andrej Ruščák
Jiskřička naděje na Bosporu
Napínavé turecké parlamentní volby dopadly velkým překvapením. Vládní AKP, s níž je svázán prezident Tayyip Recep Erdogan, nemá většinu na to, aby mohla dále vládnout.
Andrej Ruščák
Několik slov k uprchlíkům
Fotografie lodí s migranty na Středozemním moři jsou plné mladých mužů, kteří rozhodně nevypadají ani na Syřany, ani na Libyjce, kteří by měli velmi dobrý důvod prchnout do Evropy před IS. Kým jsou a proč jdou zrovna sem?
Andrej Ruščák
Barnevernet falšuje důkazy – je to potvrzeno
Udělám výjimku a nebudu psát vlastní článek, pouze přeložím článek z norštiny, jak vyšel v deníku Dagbladet 28. května 2015, protože je absolutně kriticky důležitý pro pochopení, co se v Norsku děje. Doufám, že iDnes promine.
Andrej Ruščák
Dánsko pro začátečníky
Dánsko je velmi pěkná, turisty, nepočítáme-li Kodaň nebo Legoland, bohužel trochu opomíjená země. Přitom je to jedno z nejpříjemnějších míst pro jarní či letní dovolenou, jaké znám; potěší, kromě horolezců, téměř jakýkoliv typ turisty.
Andrej Ruščák
Péče o děti v Norsku coby právní anomálie
Jedním z důvodů, proč se v Norsku dobře žije a proč, dokud člověk nemá děti, nevidí nikde žádný problém a naopak na zdejší systém nedá dopustit, je ten, že úřady vesměs dobře, a hlavně čitelně, fungují. O to víc překvapí vztah státu a občana ve věci výchovy dětí, protože to je jakoby systém z naprosto jiné společnosti.
Andrej Ruščák
Rovnost štěstí?
Poslední dobou se vede v souvislosti s kauzou „norských dětí“ diskuse o tom, jaká je role státu v tom, zajistit dětem odpovídající podmínky. Až překvapivě často se ozývají hlasy, že stát má mít pravomoc zajistit dětem z chudých či neharmonických rodin přístup k podobnému štěstí, jako mají děti z rodin bohatých a harmonických. Řečeno spolu s AC/DC, je to hotová Highway to Hell.
Andrej Ruščák
Nový seriál: „Taháme kostlivce ze skříní“
Rád bych čtenáře upozornil na chystaný nový seriál na mém blogu nazvaný „Taháme kostlivce ze skříní“. Že různé diktatury a polodiktatury typu Ruska, Číny, Severní Koreje nebo Saúdské Arábie porušují lidská práva, považujeme, bohužel, za normální. Ale že se totéž donedávna dělo v zemích zcela civilizovaných, demokratických a vyspělých buď nevíme, nebo tomu nevěříme.
Andrej Ruščák
Poslední slovo k Barnevernu
Vzhledem k tomu, že prakticky vše již bylo řečeno a kdo si chtěl udělat názor, si jej udělal, nemá, kromě takového závěrečného shrnutí, už smysl cokoliv k tématu psát. Protože téma je takové, že hodně lidí zajímá a mnozí se cítí pobouřeni, rozhodl jsem se, že ještě naposledy o tématu něco napíšu, čímž snad vyvrátím některé mýty, které stále ještě panují.
Andrej Ruščák
"Čarodějnice" jsou pronásledované i dnes
Tiskem, nejprve tedy britským, pak i dalším, proběhla zpráva o tom, jak byl vzat do vazby otec, který ve Španělsku umlátil k smrti německého turistu za to, že filmoval iPadem jeho dceru v restauraci. Situace byla posléze dokreslena tím, že dotyčnému mrtvému našli na počítači dětskou pornografii. Na celé situaci je ovšem nejvíce zarážející jedna věc – reakce publika.
Andrej Ruščák
O Norsku regionálním
Poslední dobou dostávám poměrně hodně reakcí od krajanů na téma Norska a narazil jsem na jeden velmi zajímavý fenomén. Ti, kteří žijí v Østlandet, tedy v okolí Oslofjordu, kde také je největší koncentrace populace v Norsku, mají tendenci souhlasit s mými pozorováními, zatímco ti, kteří žijí v menších sídlech na Vestlandet, tedy v západním Norsku, mají tendenci říkat, že popisuji jinou zemi, než v jaké žijí. Ono to ale není tak daleko od pravdy.
Andrej Ruščák
Jak se co v Norsku dělá, díl 23.: Korupce
Psát o korupci v Norsku je těžké. Ne proto, že by zde nebyla, ale spíš proto, že je velmi dobře schovaná, jen málo skandálů pronikne na veřejnost a většina podezřelých případů se zamete pod koberec nebo se všichni tváří, že šlo pouze o pochybení, které je lidské. Tento článek tedy bude výjimkou, neboť bude, kromě několika případů dokázané korupce, spíše spekulovat – ukazovat na případy, které českým očím říkají „KORUPCE!!!“ velkými písmeny, ale které zdejší lidé většinou nevidí.
Andrej Ruščák
Eugenika jednadvacátého století
Jeden by řekl, že po experimentech s eugenikou, které skončily nevýslovnými zvěrstvy typu holocaustu, se alespoň civilizovaný svět poučí a nebude v podobných šlépějích pokračovat dál. Když jsem před lety viděl film Gattaca, ujišťoval jsem se, že nacistická zkušenost nedovolí společnosti se do podobné dystopie dostat. Asi jsem se mýlil.
Andrej Ruščák
Pražská kavárna a Norsko
Nemám rád ani termín „ pražská kavárna“, o „lumpenkavárně“ ani nemluvě. Ale fakt je ten, že oba termíny popisují skupinu veřejně činných městských intelektuálů, kteří více či méně sdílejí podobné názory. Nemusíme s těmito termíny souhlasit, ale jejich autor, Miloš Zeman, jimi označil určitou skupinu lidí a fakt, že tak nějak intuitivně každý ví, kdo ta „kavárna“ je, třebaže žádná definice vydaná nebyla, říká, že na vymezení termínu něco bude.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |