Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jaderné zbraně ukončily válku v Tichomoří

Dnes je tomu sedmdesát let, co Američané svrhli druhou atomovou bombu na Nagasaki, když tři dny předtím se stala jejím cílem Hirošima. O šest dní později Japonsko oznámilo, že je připraveno kapitulovat.

O použití těchto smrtících zbraní, v jejichž důsledku zahynulo jen do čtyř měsíců od bombardování kolem čtvrt milionu lidí, se stále vede hodně diskusí. Bylo nutné tolik civilních obětí, aby v Tichomoří skončila válka? Je to sice kruté, ale odpověď zní s největší pravděpodobností ano. Jinak by mohlo být mrtvých japonských mužů, žen a dětí daleko víc.

Je třeba si uvědomit, že razantní tvrdost proti zemi vycházejícího slunce byla rovněž důsledkem předchozích japonských válečných zločinů. Japonci nerespektovali válečné konvence o zacházení s válečnými zajatci, mučili je, vraždili a nutili hladové k otrocké práci. Známá jsou i brutální násilí císařského vojska proti civilistům, mezi nimiž vyniká tzv. nankingský masakr z přelomu let 1937/1938, při kterém agresoři v čínském městě Nanking povraždili minimálně 260 tisíc jeho obyvatel. Některé prameny však uvádějí až 430 tisíc mrtvých.

Japonsko vzdorovalo útočícím spojeneckým vojskům i po německé kapitulaci v květnu 1945. Ještě předtím v dubnu však začala tvrdá bitva o ostrov Okinawu, který je široký asi třicet a dlouhý zhruba sto kilometrů. Trvala více než osmdesát dnů a zemřelo při ní rovněž více než 100 tisíc japonských civilistů. Jestliže jich tolik zemřelo při americké invazi na tento relativně malý ostrov, kolik pak by mohlo být obětí při bojích přímo na hlavních japonských ostrovech? Jistě by se jednalo o miliony lidí, čili daleko víc než jich zemřelo při použití atomové bomby.

Obsazení Okinawy dalo Američanům velkou strategickou výhodu, protože byla vzdálena jen asi 550 kilometrů od jejich hlavního válečného cíle. Nálety na tuto ostrovní říši se tedy mohly zintenzivnit. A také by sloužila jako ideální základna pro přípravu na invazi do vlastního Japonska. Jenomže! Právě tato operace by byla velmi složitá ve všech směrech, z hlediska nasazení vojáků, jejich vybavení bojovou technikou, logistického zabezpečení a především zajištění obrovského množství invazních plavidel. Toho všeho by muselo být několikanásobně víc než při spojeneckém vylodění v červnu 1944 v Normandii v rámci operace Overlord, která byla největší takovou akcí v II. světové válce a daleko vyšší by logicky byly i ztráty. Navíc při vylodění ve Francii mohly USA a Velká Británie počítat s pomocí francouzského do boje, který napadal německé zásobovací trasy a vyřazoval důležité železnice, po kterých nacisté přiváželi posily. S tím se jaksi v Japonsku počítat nedalo.

Svůj díle na porážce Japonska má jistě i Sovětský svaz, který dodržel slovo dané svým západním spojencům a do tří měsíců od skončení bojů v Evropě vyhlásil 8. srpna 1945 Japonsku válku. Jeho jednotky pak porazily v Mandžusku tzv. kvantungskou armádu, nicméně ta se z větší části ještě předtím stihla přesunout na hlavní japonské ostrovy, kde měla čelit americké invazi. Tento japonský neúspěch jistě měl rovněž svůj význam, avšak tato porážka na pevnině zase tolik pro Japonsko neznamenala, protože stále mělo miliony vojáků na svých klíčových ostrovech. A Sověti jaksi neměli transportní plavidla, která by tam jejich armádu dopravila, což Japonci dobře věděli.

Jedinou alternativou tedy bylo svržení atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu, které přinutilo zemi vycházejícího slunce ke kapitulaci. Podle některých historiků a vojenských odborníků by byla možná ještě totální blokáda Japonska na moři, která by jej vyhladověla a přinutila vzdát se. V tomto případě by opět hlavní tíha akce ležela na americkém a britském loďstvu, ale tato akce by byla opět logisticky velmi náročná a s nejistou délkou trvání.

Autor: Jan Ziegler | neděle 9.8.2015 16:04 | karma článku: 25,71 | přečteno: 940x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Profesorova dcera spáchala sebevraždu, táta neměl na věno

Dá se říci, že univerzitní profesor Jaromír Čelakovský patřil ke společenské elitě Rakouska-Uherska, přesto však jeho rodina měla finanční problémy. Všechny své tři dospělé dcery provdat nedokázal.

27.3.2024 v 12:21 | Karma: 21,08 | Přečteno: 714x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Teror v Krasnogorsku: šílený chaos, korupce a katastrofální selhání policie

Do Crocusu dorazily první pořádkové jednotky nejdříve hodinu po začátku masakru, přitom policejní stanice je nedaleko. Podle svědectví byla koncertní hala ilegální stavbou postavenou z mizerných hořlavých čínských materiálů.

26.3.2024 v 12:36 | Karma: 30,68 | Přečteno: 912x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Němci dali Čechům vyspělejší civilizaci a vyšší životní úroveň

To je zkrátka fakt. Němečtí kolonisté u nás ve 13. století zakládali města a zároveň zaváděli vyspělejší technologické postupy. Následovala staletí prospěšného soužití Čechů s Němci, nebyla jen II. světová válka a odsun.

25.3.2024 v 11:37 | Karma: 27,29 | Přečteno: 1067x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Terorismus v Rusku, nejmenuje se islámský stát ve skutečnosti FSB?

Tyto úvahy silně rezonují v diskusích pod články o masakru nedaleko Moskvy s více než stovkou mrtvých. Teroristické útoky se musí odsoudit v každém případě. Je ale třeba se ptát Cui bono, a Rusům nelze věřit ani nos mezi očima.

23.3.2024 v 12:18 | Karma: 30,64 | Přečteno: 844x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Komunista byl odsouzen za popírání rudé genocidy, není to konec svobody projevu

Nejvyšší soud zamítl dovolání bývalého místopředsedy KSČM Josefa Skály, který dostal osm měsíců podmíněně s odkladem na 1,5 roku za zlehčování katyňského masakru, kdy Sověti zavraždili na 22 tisíc polských důstojníků.

22.3.2024 v 12:40 | Karma: 23,43 | Přečteno: 607x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Poslanci jednají o zákoníku práce, ANO a SPD odmítají výpověď bez důvodu

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  17:02

Přímý přenos Poslanci začali projednávat úpravu zákoníku práce. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš...

V Polsku zatkli šestnáctiletého mladíka kvůli útoku na varšavskou synagogu

2. května 2024  13:47,  aktualizováno  16:52

Polská policie zadržela šestnáctiletého mladíka, kterého podezírá z útoku na synagogu Nožykowých ve...

Je to úlet, míní experti o antikampani SPOLU. Trestná však podle nich není

2. května 2024  16:51

„Rusko, pro tebe všecko,“ paroduje předvolební kampaň SPOLU heslo hnutí ANO „Česko, pro tebe...

Začaly maturity. Podle učitelů lehké, studenty ale trápily logaritmy

2. května 2024  16:42

Studenti posledních ročníků maturitních oborů poprvé usedli k maturitním písemkám. Ve čtvrtek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 3319
  • Celková karma 25,79
  • Průměrná čtenost 1809x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz