Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komunista byl odsouzen za popírání rudé genocidy, není to konec svobody projevu

Nejvyšší soud zamítl dovolání bývalého místopředsedy KSČM Josefa Skály, který dostal osm měsíců podmíněně s odkladem na 1,5 roku za zlehčování katyňského masakru, kdy Sověti zavraždili na 22 tisíc polských důstojníků.

Spolu se Skálou byli ke stejnému trestu odsouzeni i Juraj Václavík a Vladimír Kapal ze Svobodného rádia. Jak uvedl web seznamzpravy.cz, tato povedená trojice v rozporu s fakty zpochybňovala, že masovou vraždu polských důstojníků mají na svědomí Sověti. Na 22 tisíc polských válečných zajatců bylo postříleno sovětskou NKVD na jaře 1940 v Katyňském lese.

Katyňský památník

Přitom již v dubnu 1990 podle webu ct24.ceskatelevize.cz přiznal sovětský prezident Michail Gorbačov vinu SSSR a označil to za jeden z nejhorších zločinů stalinismu. O dva roky později pak ruský prezident Boris Jelcin předal svému polskému protějšku Lechu Walesovi dokumenty potvrzující, že katyňské masakry má na svědomí Sovětský svaz a Poláci byli zavražděni na přímý rozkaz Stalina. Zároveň se za tento otřesný zločin omluvil.

Soudruh Skála se už dříve k pravomocnému rozsudku vyjádřil, že prý cítí obrovskou hořkost a že je „uložení trestu za projevení svobody slova velkým precedentem pro celou republiku.“ Je úsměvné a nehorázné zároveň, když se zrovna komunista dovolává svobody projevu. Všichni víme, jak soudruzi zacházeli s těmi, kteří mluvili otevřeně. Do vězení se posílalo i za politické vtipy.

Co však se svobodou projevu? Je pravdou, že v Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku ČR, je v článku 17, odstavci 2, uvedeno. Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu. Pak je tu ovšem ještě odstavec 4. Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti. A ten se vztahuje i na Josefa Skálu, nehledě k tomu, že komunisté se rádi ohánějí lidskými svobodami, aby je v případě uchvácení moci okamžitě zničili.

Kdysi jsem přemýšlel nad tím, jestli tolerovat absolutní svobodu projevu. To by se pak mohli lidé hlásit třeba k nacismu, veřejně hajlovat a nosit nacistické symboly. Tak je tomu třeba v USA na základě prvního dodatku Ústavy, i když v současné době i ve Státech dochází k omezování absolutní svobody projevu.

V naší zemi je to ovšem jinak a ze svobody projevu jsou vyloučeny též propagace genocidy, násilného jednání nebo hájení nacistických a komunistických zločinů. Na webu aktualne.cz je uvedeno zdůvodnění rozsudku nad Josefem Skálou. „Byla to jasná propagandistická exhibice za hranicí zákona, která od začátku do konce směřovala pouze k jednomu: aby posluchače, který bude mít tu smůlu, že si relaci zapne, přesvědčila o tom, že v Katyni se ani tak moc nestalo, a pokud stalo, tak za všechno mohou Němci, protože Sovětský svaz přece v rámci druhé světové války ani jiné žádné válečné zločiny nespáchal...Nikde na světě by si to nikdo nedovolil, kdyby se jednalo o zločiny Němců, Osvětim, holokaust,“ zdůraznil soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 Tomáš Hübner, který kauzu řešil v první instanci, s tím, že podle něj přetrvává nesprávná představa v tom, že komunistické a nacistické zločiny nejsou na stejné úrovni. Není to pravda, zákon takový rozdíl absolutně nezná.“

Správně, k rudé a černé totalitě je třeba přistupovat stejně. Oboje jsou srovnatelně zločinné a podílely se na likvidaci celých skupin obyvatelstva. Holocaust je bezpochyby prokázán a viníkem masových vražd milionů Židů jsou němečtí nacisté. Stejně tak je nezpochybnitelně prokázána vina sovětských komunistů na zavraždění polských důstojníků v Katyni. Jistě, nejde srovnávat počet mrtvých, ale popírání historické pravdy si v obou případech zaslouží potrestání. Ono by to totiž v budoucnu mohlo vést k opakování dřívějších hrůz. A pokud by tato trojice se svým lhaním a popírání genocidy nepřestala, pak doufám, že skončí za mřížemi. Proti verdiktu Nejvyššího soudu je sice možné podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu, ale ta by dle mého názoru byla v tomto případě absolutně bezpředmětná.

Zdroje:

NS odmítl dovolání v kauze popírání zločinu v Katyni. Mezi odsouzenými je Skála z KSČM - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Před třiceti lety Sověti přestali lhát o Katyni — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/skala-dostal-osmimesicni-podminku-za-popirani-katynskeho-mas/r~74be7240b9d011ed82b7ac1f6b220ee8/

2/1993 Sb. Listina základních práv a svobod (zakonyprolidi.cz)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_dodatk%C5%AF_%C3%9Astavy_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch

 

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 22.3.2024 12:40 | karma článku: 23,43 | přečteno: 611x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Jak Češi nepřátelsky zabrali v roce 1920 rakouské Valtice

Mezi obyvateli tohoto dolnorakouského města převažovali Němci a ti razantně odmítali, aby se stalo součástí nového Československa. Jejich názor však nebyl brán vážně a Češi na tuto zbytečnou provokaci doplatili.

13.6.2024 v 15:35 | Karma: 14,78 | Přečteno: 477x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Velký úspěch! Rakovničtí lékaři odstranili obří kýlu

Majstrštyk se povedl chirurgům Masarykovy nemocnice v Rakovníku. Ti použili novou operační metodu přístrojem Fasciotens, který umožňuje operovat velké kýly bez změny anatomie břišní stěny.

12.6.2024 v 10:19 | Karma: 12,87 | Přečteno: 252x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Děsivá dopravní neštěstí budou v Rusku přibývat

Byla to hrozná podívaná, v ruském Kemerovu se „splašila“ tramvaj, která za jízdy vyhazovala lidi na silnici. Jeden cestující zemřel, více než stovka jich byla zraněných. Kvůli válce proti Ukrajině se nic nezmění.

10.6.2024 v 13:12 | Karma: 17,34 | Přečteno: 574x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Chci více kapitalismu, Západ však ničí populismus a tzv. sociální jistoty

Neustále změkčování podmínek, přemrštěné sociální jistoty a vymýšlení nesmyslů jako minimální mzda za 70 tisíc korun a minimální důchod za 50 tisíc korun. I to hlásá nějaká partaj kandidující do Evropského parlamentu.

7.6.2024 v 11:43 | Karma: 21,17 | Přečteno: 605x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Hajlující Filip Turek je nevolitelný ostatně jako každý nácek

Upřímně řečeno, ani jsem nevěděl, kdo to je. Takoví jako on mne nezajímají. Jenomže lidé, kteří píší na facebook „zlatej tatíček Hitler“ patří před soud za propagaci nacismu a nikoliv do parlamentu.

6.6.2024 v 15:29 | Karma: 20,65 | Přečteno: 1498x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Jednat s Kyjevem budeme, pokud stáhne vojáky z východu Ukrajiny, podmínil Putin

14. června 2024  12:52,  aktualizováno  13:17

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu...

Napadli bezdomovce a zlomili mu žebra, soud mužům z ostrahy rozdal podmínky

14. června 2024  13:17

Plzeňský okresní soud potrestal podmínkami pracovníky bezpečnostní agentury, kteří loni v lednu...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  13:16

Přímý přenos V Poslanecké sněmovně pokračuje jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá. Podle...

Země NATO se shodly na koordinaci zbraní pro Kyjev, Maďarsko má výjimku

14. června 2024  13:02

Země Severoatlantické aliance se shodly, že od USA převezmou koordinaci dodávek zbraní pro...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 3343
  • Celková karma 23,53
  • Průměrná čtenost 1801x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz