Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Drogová prohibice nemá smysl, legalizujme vše

Téměř každý den se setkáváme v médiích se zprávami o tom, jak se na trh dostala nová droga, jak Vietnamci založili novou pěstírnu marihuany a kolik kilogramů drog policie zrovna zachytila. Policejní protidrogová centrála i vládní protidrogová komise se předhánějí s návrhy na boj proti drogám a bojují o seškrtané rozpočty. Zcela mimo tuto mediální smršť stojí otázka, která se u nás snad ani nesluší položit. Má boj proti drogám vůbec smysl?

Není náhodou drogová prohibice sama o sobě příčinou rozšíření drog? Nemají se věci jinak – v rozporu s tím, co nám tvrdí státní úředníci a policisté, kteří jsou na „boji proti drogám“ existenčně závislí? Není boj proti drogám jen ukázkovým populismem?

Drogy přitom k lidské civilizaci patří od nepaměti, přírodní drogy užívají dokonce i některá zvířata (omamné plodnice hub, listy a třeba i zkvašené ovoce). Jsem přesvědčen, že je otázka osobní zodpovědnosti každého, co a jak často hodlá konzumovat.

Nebezpečí není podle mne v drogách jako takových, ale ve skutečnosti, že se z drog stal velmi lukrativní obchod. Díky postavením drog mimo zákon totiž dramaticky vzrostla cena a tím i zisk z prodané dávky. Výsledek této situace, kterou nastavily shodně všechny státy euroatlantského prostoru i další země, je fakt, že výroba a prodej drog se stal velmi lukrativní činností. Výsledek na sebe nenechal dlouho po zákazu čekat – velmi rychle vznikly různé mafiánské skupiny drogových prodejců.

Tyto mafie se pak chovají jako klasické obchodní firmy. Jejích cílem je totiž nejen prodat a realizovat zisk, ale zejména obrat i zisk zvyšovat. Hlavní nebezpečí drogových mafií je totiž v tom, že dealeři na různých úrovních drogy aktivně šíří, dělají drogám marketing. Stát jim přitom dělá téměř ideální podmínky.

Nebezpečí státní protidrogové politiky je nejen v aktivním šíření drog dealery, ale i sekundárních jevech. Vysoká cena drog nutí část závislých uživatelů ke kriminální činnosti, často spoluorganizovaných mafiemi – krádežím, loupežím, prostituci apod.

Sama o sobě pak je kvalita a čistota distribuovaného materiálu, často řezaná křídou, cukrem a dalšími lahůdkami. Drogoví dealeři totiž většinou nejsou žádní Einsteini a zisk často maximalizují různými cestami. Zdravotní rizika spočívají i v šíření infekčních chorob, zejména mezi nitrožilními uživateli – AIDS, ale zejména nebezpečné žloutenky B/C se pak šíří i mezi většinovou populaci.

Přes deklarované úspěchy protidrogové represe je účinnost policejních razií překvapivě nízká a distribuci drog víceméně neohrozí, spíše způsobují nahodilé krátkodobé výpadky v distribuci (které jsou rychle a operativně vykryty jinou skupinou). Před lety jsem četl studii, že záchyt protidrogové policejní centrály ve Francii je asi 5%. To znamená, že 95% drog našlo své uživatele.

Nízká efektivita práce policie a ziskovost prodeje drog znamená ještě jedno zcela zásadní nebezpečí pro společnost – mafie své peníze legalizují, reinvestují a etablují se i jako legální firmy. Vše tady přitom již jednou bylo, za alkoholové prohibice ve dvacátých letech minulého století v USA. Američané si vychovali mafie, kterých se pak následujících dvacet let pracně zbavovali a v podstatě se jim to nepodařilo dodnes. Mafie jen využívají svůj kapitál a přecházejí z odvětví do jiného. Přímým efektem jakékoliv prohibice je tedy etablování zločineckých struktur mezi standardní ekonomické subjekty.

Řešení je přitom překvapivě snadné – legalizovat prodej drog ve státním monopolu, například v registrovaných prodejnách se zvláštním režimem nebo v lékárnách, po přeložení občanského průkazu. Drogy by stát měl prodávat za významně nízké částky, ideálně za cenu pokrývající náklady na nákup a distribuci drogy. Nízká cena je přitom jediným zázračným opatřením, které by ekonomicky zcela zlikvidovalo nelegální dealery. Stát by tedy ušetřil nejen za nákladnou represi, ale navíc by ještě vybral nějaké peníze za prodej a DPH. Když může stát tolerovat prodej alkoholu, tabáku, kávy, čaje a čokolády, proč by nemohl prodávat i další látky. Součástí opatření by samozřejmě bylo povolení i malopěstitelství indického konopí.

Hlavní výhoda v legalizaci drog by však byla jinde. Registrovaní uživatelé by si drogy kupovali v oficiální distribuci, byla by garantovaná určitá kvalita látek a významně by se snížilo riziko předávkování a poškození zdraví uživatele ze závadné kvality. Klíčový přínos by ale byl kontakt s uživatelem drog – jednak kvůli prevenci infekcí (distribuce jehel, prezervativů atd.), ale hlavně k šíření informací a nabídce léčby. Klíčová práce s uživateli je přitom v psychologické a psychiatrické pomoci.

Výsledkem státem regulovaného a řízeného prodeje drog by byla tedy lepší a snazší práce s uživateli drog (všichni uživatelé nejsou závislí), ušetření významného objemu státních financí věnovaných nyní na represi a zastavení nárůstu počtu uživatelů – i díky nutnosti registraci uživatele v místě prodeje a ztrátě image zakázaného ovoce. A hlavně by zmizeli všichni ti opálení hoši s psaníčkama.

V mezinárodním kontextu by pak změna v drogové politice znamenala i ekonomickou stabilizaci takových regionů jako je Afghánistán, Barma a Kolumbie. Pokud by se evropské státy staly obchodním partnerem tamních pěstitelů, zmizel by i prostor pro velkopřekupníky, často politické extremisty a teroristy.

Chápu, že náš stát je vázán mezinárodními smlouvami, které nás zavazují postupovat koordinovaně proti drogám. Ale není čas alespoň zahájit diskusi o změně kurzu?

Autor: Petr Voříšek | čtvrtek 31.3.2011 17:16 | karma článku: 32,69 | přečteno: 3684x
  • Další články autora

Petr Voříšek

Dvě nutné změny pro boj s korupcí

Na korupci si stěžujeme všichni, dnes a denně čteme o nových protikorupčních opatřeních a stejně často vyplouvají na povrch nové a nové aféry. Českou republiku stojí korupční prostředí poměrně hodně peněz, je dost investorů, kteří z České republiky odešli, když je státní úředníci začali ždímat o úplatky. Stát tak jednak přichází o pověst a peníze zvenku, jednak díky korupci utrácí v investicích řádově více peněz, než by musel. Největší malér ale je, že s korupcí bojují ti, kteří z ní mají současně nejvíce peněz. Je to jako kdyby v Itálii Cosa nostra bojovala proti drogám. Je vůbec cesty ven?

29.9.2011 v 19:54 | Karma: 15,98 | Přečteno: 1238x | Diskuse| Ekonomika

Petr Voříšek

Počet výherních automatů není třeba omezovat

Pokaždé mi zůstává rozum stát, když se mluví o regulaci výherních automatů. Ty zlé blikající strojky, do kterých především sociálně slabí nahážou za večer celou svojí podporu, je podle většiny politiků i občanů potřeba nejlépe sprovodit ze světa, případně alespoň je vyhnat z měst někam do polí a lesů. Protože oni chudáci gambleři jinak hrát prostě musí a my jim v tom musíme zabránit. Zabránit se rovná v řeči úředníků zakázat (žádný úředník nechce pracovat s motivací lidí, protože by ztratil svou moc). Bude skutečně zákaz nebo omezení automatů něco řešit?

17.9.2011 v 18:08 | Karma: 13,97 | Přečteno: 1686x | Diskuse| Společnost

Petr Voříšek

Multikulturalismus se neosvědčil ani v České republice

Nevole obyčejných pracujících lidí v severních Čechách naměřená směrem k romské nepracující minoritě ukázala jasnou naléhavost problému. Neschopnost státu postavit se k problému čelem a začít kromě sypání cukru i používat bič na ty, kdo systém zneužívají, vyhřezl do syrové reality. Různí lidskoprávní odborníci se do nynějška předháněli v receptech na sociální začleňování Romů, na jejich podporu a odstranění diskriminace. Nějak se ale zapomnělo, že tihle lidé mají také povinnosti a že jsou tu psané zákony země, ale i nepsané normy, které se obyčejně dodržují, aby jeden člověk druhému obyčejně nepil krev. Není vina demonstrujících, že jim po létech nečinnosti státu došla trpělivost.

4.9.2011 v 21:30 | Karma: 31,90 | Přečteno: 2171x | Diskuse| Společnost

Petr Voříšek

Zrušme tělocvik a další zbytečné předměty na školách

Začal nový školní rok a neustále se mluví o neostatku peněz ve školství, o platech učitelů, kuchařek, družinářek, školníků, uklízeček. Všem se musí platy zachovat, nejlépe přidat a proto je potřeba do školství nalít ještě více peněz. Hlavně se nesmí šetřit. Přitom i školství je oblast, kde se nebetyčně plýtvá. Nedalo by se prosím i zde trochu ušetřit?

3.9.2011 v 19:55 | Karma: 44,13 | Přečteno: 23031x | Diskuse| Společnost

Petr Voříšek

Vyhlašuji bojkot pivům od Pilsner Urquell

Přiznávám bez mučení, že už nějaký rok dávám přednost menšinovým značkám piva, někdy to je bašta, někdy úlet, ale pokaždé je z piva cítit snaha o co nejlepší výsledek. Alespoň není pivo pokaždé stejné - je to živý materiál a uniformní eurochuť pivu nesluší. Prazdroj jsem ještě občas vzal na milost, pokud nebylo zbytí, Gambrinus se už asi 10 let pít nedá. Stejně na tom je Staropramen, který snad vaří bezkonkurenčně nejhorší vodovou desítku v republice.

3.9.2011 v 18:51 | Karma: 34,21 | Přečteno: 2912x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4245x
Milovník alternativ, menšinových názorů, kverulant a šťoural.
Liberál, který nemá rád politicky korektní postoje a jiné lakování na růžovo.