Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem volil

Blíží se volby, možná že zásadní. Pokud účast přesáhne 60%, bude to úspěch. Doby kdy účast byla 99,90 % a kandidáti Národní fronty získali 99.88% je dávno minulá. A tak jsem si před volbami vzpomněl jak jsem volil za totáče.

První volby jsem nevnímal. Byl jsem na vojně a v té době jsem chodil ze stráže do stráže. Že budou volby jsem si uvědomil až po návratu z jedné stráže, když kasárnami běžela hlasitá fáma, že jeden voják oznámil, že volit nebude. Byly dva dny před volbami a v pozdní večer se na rotě objevili tři vysoce postavení lampasáci generálního štábu. Po půlnoci, mírně znaveni, ale se spokojeným úsměvem se vraceli nazpět do Prahy. Nevím jak a čím ho přesvědčili, ale nakonec souhlasně kývnul.

Druhý den jsme se po četách shromáždili před baráky a za zvuku bojovných písní harmonikáře jsme vojenským krokem došli do kasárenského kinosálu a aniž by jsme dostali do rukou volební lístky a  manifestačně jsme odvolili.

Pět let poté, v roce 1976, jsem se rozhodl nejít volit. Místo toho jsem oklepal mokvající černou skvrnu na komíně, protože soused pod námi si pořídil naftová kamna, aniž by nechal vyvložkovat komín. Na dvoře měla Pražská stavebné obnova složenou suchou maltu. Využil jsem toho, a  asi tři kýble jsem použil k vlastní potřebě. Byla sobota a já pomalu končil svou práci, když se ozval zvonek. Mírně zaprasen maltou, s papírovou čepicí na hlavě, otevřu dveře. Za dveřmi stál pomenší chlapík v šedivém baloňáku doprovázen vnadnou, vysokou svazačkou ve svazáckém kroji a vedle ní stejně vysoký svazák, taktéž v kroji, držící v rukou urnu. Ihned jsem věděl kolik uhodilo. Nečekal jsem něž něco řeknou a zaútočil jsem: "Áá.., vy chcete být první kdo nahlásí, že už odvolilo sto procent."

Chlapík se začal bránit: "Neé...My jsme mysleli, že jste nemocný, proto jsem přišli. " Ale já nechci volit. Mám úplně jinou starost. Musím opravit omítku na komíně." Muž z baloňáku vytáhl nějakou legitimaci. "Já jsem poslanec Národního výboru. Pokud potřebujete něco opravit, okamžitě to zařídím.

"Není třeba. Už jsem si to opravil," zamrmlal jsem rozhořčeně a chtěl jsem zavřít dveře,  "Počkejte! I sousedka z vedlejšího domu, která celý život volila lidovce, nakonec odvolila."

Nastalo trapné ticho. Všichni tři se na mě dívali psíma očima. Měl jsem pocit, že kdybych zavřel, začnou zvonit a budou zvonit tak dlouho až se objeví matka z pokoje a raní ji pepka. Byla zaměstnaná v Cestovní kanceláři mládeže, která spadala pod Socialistický svaz mládeže, a proto až do svého důchodu byla členkou SSM. "Dejte to sem," vyhrkl jsem naštvaně.

Dostal jsem pět lístků. První do Místního národního výboru. Druhý na Magistrát. Třetí do České národní rady. Čtvrtý do Sněmovny lidu a poslední, pátý, do Sněmovny národů. "Počkejte?" řekl jsem a odešel s lístky do kuchyně. Tam jsem čtyři přeškrtl a jenom pátý nechal čistý, protože tam bylo jméno režiséra Kachlíka. A já tehdy chodil do Klimentské do Filmového klubu, tak jsem si řekl, že režiséra nechám.

Když se to dozvěděla máma šly na ní mrákoty. Proto jsem za pět let šel do volební místnosti. Byla narvána k prasknutí. Odepsal jsem se, vzal lístky a spokojeně odešel domů. Po dalších pěti letech, kdy jsem se oženil a odstěhoval na Vinohrady, jsem pro jistotu taky šel do volební místnosti, protože tchán měl po válce politické problémy. Došel jsem do školy Na Smetance a vstoupil do třídy, která sloužila jako volební místnost. Nebylo tam tolik lidí jako minulé volby. Vzal jsem si lístky a spokojeně kráčel na chodbu. Ušel jsem tři kroky, když jsem zaslechl: "Urna je támhle!"

"Já vím," odpověděl jsem a aniž bych se otočil kráčel jsem dál. A po dalších třech krocích, u dveří, se za mnou ozval znovu zděšený výkřik: "Pokud potřebujete plentu, tak ta  je támhle v rohu!" To už jsem neodpověděl, protože jsem si ocitl na chodbě. Pouze jsem čekal jestli někdo za mnou nevyběhne. Ale zrovna v té chvíli to na chodbě vypadalo jako na prvním máji - hlava na hlavě.

Po listopadu, před prvními volbami, jsem jeden lístek daroval jedné dívce, která šla poprvé volit, aby si to doma nanečisto vyzkoušela.

 

Autor: Vladislav Svoboda | čtvrtek 30.9.2021 7:53 | karma článku: 16,86 | přečteno: 555x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 18,64 | Přečteno: 426x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 144x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 246x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 166x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 480x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,35
  • Průměrná čtenost 1400x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik