Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů  brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách. 

Komunistické strany získaly po válce více než dvojnásobek hlasů ve srovnání s předválečnými volbami. V zemích kde byla komunistická strana zakázána, se staly dominantními stranami.

V letech 1945 - 1946 dostali komunisté, kteří byli součástí vlád nejvíce hlasů ve Franci;, přes 26% hlasů. Ve Finsku 23,5%, Islandu 19,5% a v Itálii skoro 19%. V Belgii, Dánsku, Lucembursku, Nizozemsku, Norsku a Švédsku hlasovalo pro komunisty 10 až 13 % voličů, a v některých krajských volbách v Německu až 14%. V Rakousku a Švýcarsku 5 až 6%. Pouze neuspěli ve Velké Británii, kde dostali pouhé 0,4%. Narostly hlasy i pro sociální demokracii, zvláště ve skandinávských zemích. Zvyšující vliv levice byl dán jejím programem znárodňování. Ve volbách v roce 1945 vyhráli ve Velké Británii labouristé díky plánu znárodnit uhelný průmysl, elektřinu, centrální banku a rozsáhlými  sociálními reformami. Proto musel poražený, ve válce vítězný, Churchill opustit Postupimskou konferenci.

Je zajímavé, že ve východní německé zóně v místních volbách v letech 1945 - 1946 se ukázalo, že komunisté nemají takovou podporu jako socialisté. Sověti to vyřešili v dubnu 1946 nuceným sloučením obou stran do Jednotné socialistické strany Německa (SED). Ti kdo nesouhlasili, byli propuštění ze zaměstnání a nebo skončili ve vězení. V Maďarsku získala prozatímní vláda složená z několika stran oblibu díky přerozdělením  zemědělské půdy zabavené statkářům. Díky tomu ve volbách na podzim 1945 získala Nezávislá strana malorolníků, zemědělských dělníků a měšťanů 57% hlasů, zatímco komunisté pouze 17%. To ovšem nezabránilo pozvolnému rozkladu malorolnické strany brutální zastrašovací politikou komunistů, kteří dosáhli toho, že v roce 1949 byla veškerá moc v jejich rukou.

Nejhorší situace byla v Itálii, kde měli komunisté silný vliv na de Gasperiho vládu, která byla často nakloněna komunistickým kompromisním řešením, které nedovolovalo Itálii mít jasný politický směr. Vliv komunistů se zvyšoval i díky Pařížské konferenci, která pro Itálii znamenala bolestivé ztráty území a platbu válečných reparací. A to i přesto, že italská vláda byla v polovině roku 1947 zcela závislá na amerických finančních injekcí a zásobovacích lodí. Nakonec Američané dali de Gasperimu, který nadále trval na účastí komunistů ve vládě, jasně najevo, že je potřeba tvrdší politická ruka, aby americká administrativa mohla brát ohled na další žádost o ekonomickou pomoc, což nakonec donutilo de Gasperiho k odstranění komunistů z vlády a vzniku menšinové vlády.

Blížící se parlamentní volby v roce v dubnu 1948, nedlouho po únorových událostech V Československu, vedlo Američany prostřednictví CIA k masivnímu podporování politických stran nakloněným Američanům. To samé dělal Sovětský svaz, který finančně dotoval Komunistickou stranu Itálie. CIA podporovala media nakloněná Americe; a hlavně do agitace zapojili nejvýznamnější protikomunistickou sílu, a to byl Vatikán.

Tlak Ameriky a Vatikánu, hrozba ztráty americké hospodářské pomoci nakonec rozhodly. Komunisté vyšli z voleb jako poražení. A komunisté vládli pouze ve východní Evropě, kde ve většině z nich byli nadále sovětská vojska..

I u nás se ve volbách v červnu 1946 rozhodovalo o našem směřování. Bohužel občané se rozhodli pro komunistickou stranu, která dostala 37,9% ( v Čechách 43,3%), a s kolaborující ČSSD, která získala 12,8% , měli víc jak 50 %. Tyto volby nás jasně nasměřovali na východ. A pokud někdo bude opět tvrdit, že nemohla kandidovat Agrární strana, a tím byly volby neplatné, tak ho chci ubezpečit, že ti co volili komunisty, zvláště v Sudetech, by nevolil Agrárníky. Svůj nesouhlas s vybranými stranami mohli voliči dát najevo bílými lístky. Těch kteří se pro ně rozhodli bylo pouhých 0,5%.

Autor: Vladislav Svoboda | čtvrtek 30.5.2024 9:25 | karma článku: 8,60 | přečteno: 162x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 17,25 | Přečteno: 370x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 140x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 242x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 476x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Sovětský svaz (Rusko) nese spoluzodpovědnost za miliony mrtvých v II. světové válce

V poslední době si někteří lidé, poznamenaní socialistickým školstvím, stěžují, že se přepisují dějiny. Já si naopak myslím, že nás ještě čeká hodně přepisování. Jedno z nich je úloha Sovětského svazu (Ruska) v II. světové válce!

7.5.2024 v 8:34 | Karma: 14,56 | Přečteno: 286x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Začíná mírová konference o Ukrajině, Harrisová oznámila další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  14:52

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

15. června 2024,  aktualizováno  14:44

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujal úřadu.Krátce po...

Lidé si v Lidicích pietní vzpomínkou připomněli 82. výročí vyhlazení obce

15. června 2024  11:55,  aktualizováno  14:30

Lidé si v sobotu v Lidicích pietní vzpomínkou připomněli 82. výročí vyhlazení obce nacisty. Program...

Budeme se snažit být vidět, řekl Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30

Piráti budou muset dojednat a představit změny, které povedou ke změnám struktury ve vedení...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,24
  • Průměrná čtenost 1400x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik