Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vládo, postav se šíření ruského vlivu a strachu

Proč se šíření ruského vlivu a strachu česká vláda aktivně nepostaví? Je to nedůstojné a budí pohrdání tímto státem. Situace vyžaduje razantní sdělení, které pochopí i „žížaly“ v Kremlu, že na hlavu si kálet nenecháme.

Ruské úřady letos 13. února oznámily vydání zatykače na lotyšskou premiérku Kaju Kallasovou. Při bližším zkoumání se zjistilo, že v této dobré společnosti se nachází i český cestovatel, politik a novinář Jaromír Štětina. Pro připomenutí, již v březnu 2014 spolu s dalšími signatáři požadoval po tehdejší vládě Bohuslava Sobotky zastavení vydávání víz a občanství Rusům, zmrazení jejich kont a byznysu, Putina označoval jako zločince, prohlašoval, že jsme s jeho zemí ve válce a varoval před ruskými dezinformacemi. Tento vizionář (nejsem potěšen, že došlo i na má slova z roku 2014...vnímejme proto vyjádření (Putina) velmi vážně, jako deklaraci budoucích cílů. Svými projevy možná píše nějaký nový Mein Kamf), který působil v divokých oblastech Pákistánu, Iránu i jako válečný reportér v Čečensku, vyjádřil v souvislosti se zatykačem obavy o svůj život.  Před pár dny, 16. února ruský režim zlikvidoval ve věznici Alexeje Navalného. Putin, jako výsměch Západu, tři dny na to povýšil jeho hlavního mučitele na generálplukovníka. Za pokládání květin a svíček na pietních místech byly v Rusku odsouzeny do vězení již stovky lidí, a to v trvání od 24 hodin do 14 dnů. Množí se případy vraždění ukrajinských válečných zajatců. Ruského pilota vrtulníku, který v srpnu 2023 uletěl i se strojem na Ukrajinu, našli 19. února ve Španělsku mrtvého s pěti kulkami v těle. V Estonsku tento týden zatkli diverzní skupinu deseti Rusů, kteří měli šířit strach ve společnosti a poškozovali památky i majetek veřejně činných osob. Již v minulosti se vyskytly zprávy, že ruské tajné služby zastrašují v Česku politické uprchlíky. Emigranti nesouhlasící s Putinem se bojí ozvat a tím ještě posilují stereotyp, že co Rus, to příznivec Putina. A prorusáci tak nabírají sílu.

Rusko má dlouhou tradici politických vražd doma i v zahraničí. Ostatně, na českém území, konkrétně ve Vrběticích, má na kontě dva lidi. Ve Velké Británii, na území NATO použilo chemickou zbraň při pokusu o otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery. V souvislosti se smrtí Navalného Spojené státy přijaly další sankce. Co my, co Evropa? Odpověď zní nic.

Na ministerstvu zahraničí stále pokračují úvahy o instalaci nového českého velvyslance v Ruska. Jak a o čem by měl s Kremlem jednat? Vnímání světa ruskou věrchuškou a námi je naprosto mimoběžné. Stejně „úspěšně“ můžeme vést jednání s žížalami. Ruské velvyslanectví v Česku má být okamžitě uzavřeno, stejně jako naše v Moskvě.     

Neexistuje snaha dostat občany Ruska pod kontrolu bezpečnostních služeb. Sledování a odposlechy jsou nákladné. Nejlepší variantu představuje redukce počtu kontrolovaných osob ukončením povolení k pobytu a platnosti víz. Deportaci by se mohli vyhnout pouze žádostí o politický azyl s bezpečnostním prověřováním v detenci. Právo pobývat na území cizího státu neexistuje. Pouhé prodloužení zákazu udělování nových víz Rusům a Bělorusům nic neřeší. Proč se v Česku stále nachází přes 42 000 Rusů? Proč Rusové bezplatně (sic!) studují na českých univerzitách?  Výdaje státního rozpočtu vzniklé umožněním studia, dosáhly od zahájení ruské války poloviny zůstatkové ceny zbraní, které česká vláda darovala Ukrajině nebo rozsahu veřejné sbírky Zbraně pro Ukrajinu. Takže veřejnost se skládá po stokorunách na obranu Ukrajiny a vláda za peníze daňových poplatníků udržuje podhoubí pro ruskou špionážní činnost.

V Česku čekají na odstranění tisíce soch, pomníků, desek falšujících historii a posetých propagandistickými symboly ideologie nepřátelské k lidským právům. Rusům a jejich spojence naplňují hrdostí, protože ukazují, že „toto je naše, ruské“. I odtud čerpají prorusáci sílu.

Až bude někdo zastřelen na proukrajinské demonstraci, otráven novičokem, zahyne při výbuchu bomby, tak se bude něco řešit? Proč se šíření strachu z Ruska česká vláda aktivně nepostaví? Je to nedůstojné a budí pohrdání tímto státem. Jak dlouho nás i další země Unie bude bude Rusácko beztrestně zastrašovat? Situace vyžaduje razantní sdělení, které pochopí i „žížaly“ v Kremlu, že na hlavu si kálet nenecháme.

Autor: Vilém Barák | středa 28.2.2024 10:20 | karma článku: 37,35 | přečteno: 3130x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 15,74 | Přečteno: 327x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,38 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3597x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Soud v Bangladéši zrušil většinu kvót. Studenti v protestech přesto plánují pokračovat

21. července 2024  18:19

Nejvyšší soud v Bangladéši zrušil většinu kvót v systému přidělování pracovních míst ve veřejném...

Peníze na léčbu mizí, vyšší mzdy lékařů si nemůžeme dovolit, tvrdí pojišťovny

21. července 2024  18:13

Zástupci lékařů se ani ve čtvrtek nedomluvili s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09)...

Z kůlny na bojiště. Ukrajinci pracují na robotech, mají zabíjet i zachraňovat

21. července 2024  17:03

Zatímco ukrajinští vojáci na frontě svádí urputné boje s okupační armádou a čelí těžkým ztrátám,...

Shell odpískal recyklaci plastů. Plán byl příliš ambiciózní, vzkázal

21. července 2024

Zelené plány států i firem narážejí stále častěji na ekonomickou realitu. Jedním z posledních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 297
  • Celková karma 20,92
  • Průměrná čtenost 2233x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik