Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gupta ještě zažaluje český stát

Jaká dohoda s Tamehem, když mu Liberty dluží 2 miliardy korun? Kvůli dluhu vůči Liberty zkrachoval a sám se navrhl do insolvence. Pokud mu Liberty nezaplatí, tak se provozy nerozjedou. Má snad státní OKD na dluh dodávat uhlí?

V pondělí 19. února vedení ostravské hutě Liberty (majitel Sanjeev Gupta) již po osmé od Nového roku odložilo nástup do práce 6000 zaměstnanců. Ježkovi voči, to je ale překvapení. Odboráři a média neustále opakují mantru, aby se Liberty a Tameh Czech (dodavatel energie a plynů) dohodli. Jaká dohoda s Tamehem, když mu Liberty dluží 2 miliardy korun? Ten prostě kvůli dluhu vůči Liberty zkrachoval a sám se navrhl do insolvence. Pokud mu Liberty nezaplatí, tak se provozy nerozjedou. Bude na dluh dodávat státní OKD uhlí? Nebo se najde nějaký jiný "hodný" a "hloupý" obchodník, co doveze rudu a uhlí ze zahraničí? Úsměvem Gupty se teplo a plyny nevyrobí. To zajistí pouze jeho dlužné prachy.

Dne 22. února se odehrála před bránou Liberty demonstrace odborářů. Na ní se objevily požadavky na pomoc státu. Opravdu neuvěřitelné za situace, kdy Gupta vyvedl z podniku emisní povolenky za 7 miliard korun. Jenže, drzé čelo je lepší než poplužní dvůr. Podle mě Liberty ještě zažaluje český stát, aby mu byly bezplatně přiděleny emisní povolenky, na které má letos „nárok“. Nastává totiž nové období a co nevidět by mělo dojít k jejich transferu.  

Na případu Liberty je vidět, jaké je celé insolvenční právo paskvil. Na podzim 2023 do něj ještě přibyl zákon o preventivní restrukturalizaci. Právě na jeho základě je Liberty v současné době chráněná před podáním insolvenčního návrhu věřitelem, společností Tameh. Restrukturalizační správce sice navrhl předčasné ukončení moratoria s tím, že „(Liberty Ostrava) nachází v úpadku ve formě platební neschopnosti, což vylučuje poctivost záměru sledovaného preventivní restrukturalizací a současně vylučuje její další pokračování“, ale co se vleče, neuteče. A vůbec, i sám insolvenční zákon obsahuje institut moratoria, takže se možná všechno zopakuje.

V zákoně o konkurzu a vyrovnání se reálně používalo cca 33 paragrafů z celkových 64. Insolvenční zákon má 434 paragrafů a již zmíněný zákon o preventivní restrukturalizaci dalších 121. Insolvenční zákon měl:

a) urychlit „bankroty“,

b) odvrátit likvidaci podniků, resp. přinést jejich znovuoživení.

Tyto ctnostné záměry nekorespondují s realitou.

ad a) Správce nemá žádnou motivaci prodlužovat řízení, ba naopak. Jeho trvání se vždy odvíjí od délky navazujících soudních sporů, zda existuje či neexistuje pohledávka věřitele a zda určitý majetek patří nebo nepatří do konkurzu. Pořád zde máme dvoustupňové řízení, takže žádná změna.

ad b) Představy o zachraňování a znovuoživování podniků jsou nesmyslné. Úvaha zákonodárců byla ta, že do insolvence budou podnikatelé vstupovat dobrovolně a radostně. Dokonce byl v té souvislosti zrušen paragraf o trestnosti nenavrhnutí se do konkurzu, protože přece není potřeba.

V naprosté většině případů se však do insolvence dostávají firmy v posledním tažení nebo úplně mrtvé, zbavené majetku, peněz, zákazníků, bez účetnictví a v době, kdy všichni okolo drží stohy smluv „legalizující“ a znepřehledňující předchozí tuneláž. Není co zachraňovat. Když do vyhledávače zadáte slova „úspěšná restrukturalizace“, naskočí plno odkazů a rad, jak dělat restrukturalizaci, ale nic o zmrtvýchvstání nějaké fabriky. Čest výjimkám, pár jich bude. V souhrnu ale několik úspěchů nemůže vyvážit desítky a stovky případů hospodářské agónie, kdy „manadžment“ napřed slibuje, potom předkládá restrukturalizační plány, vypráví pohádky, útočí na všechny okolo a kličkuje měsíce a měsíce mezi paragrafy insolvenčního zákona. Ano, ani firmě se nechce umřít a tak není divu, když má tu možnost, že se drží zuby, nehty a nechce do hospodářského hrobu. Co by si také počal „manadžment“, kde by bral peníze na hypotéky a v čem by jezdil, kdyby neměl firemní auta? Každý měsíc dobrý. Prostě v mezidobí, od ekonomického bankrotu do právně uznaného bankrotu, se spotřebovává majetek dlužníka, mimo jiné na obranu proti jeho vlastním věřitelům. Také se ztrácí a v čase znehodnocuje.    

Moje kritika míří na to, že insolvenční zákon nabobtnal do nezvladatelného molochu, v němž se nevyznají ani advokáti. Jeho 434 paragrafů přineslo samoúčelné právní bitvy, protahování ukončení nakládání s majetkem dlužníka, ale takové absurdity, jako že samosoudci mají posuzovat účelové restrukturalizační lži (papír totiž snese všechno) dlužníků. Například rozhodují, zda mají uvěřit, že věřitelé dostanou slibovaných 22 procent z restrukturalizace nebo 15 procent z prodeje majetku v konkurzu (po ukončení činnosti dlužníka). Tohle ale nejsou právní věci, nejde o výklad zákonů, hledání práva, na tohle je potřeba věštecká koule. Krátce a jednoduše, kromě informačních povinností (insolvenční rejstřík), nic dobrého nezajistil.

Liberty i Tameh měly být již dávno plně ovládány správci, přesněji prodány. V případě Liberty, pokud je pravda, že vysoká pec stále běží v režimu teplého útlumu, by šlo o prodej předcházející znehodnocení. Když zkrachovala Investiční a poštovní banka, za tři dny po vyhlášení nucené správy (ano, jde o něco jiného než o insolvenci) byla prodána ČSOB. Kolik měsíců poběží zpeněžování Liberty a Tamehu?   

Insolvence představuje odstraňování mršin z hospodářského života, která má zajistit jejich částečnou recyklaci (vrácení neproduktivních, umrtvených statků a pracovních sil na trh). Právní rámec, insolvencí jde proti tomuto účelu.

 

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 22.2.2024 15:09 | karma článku: 21,84 | přečteno: 1074x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 15,74 | Přečteno: 327x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,38 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3597x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Soud v Bangladéši zrušil většinu kvót. Studenti v protestech přesto plánují pokračovat

21. července 2024  18:19

Nejvyšší soud v Bangladéši zrušil většinu kvót v systému přidělování pracovních míst ve veřejném...

Peníze na léčbu mizí, vyšší mzdy lékařů si nemůžeme dovolit, tvrdí pojišťovny

21. července 2024  18:13

Zástupci lékařů se ani ve čtvrtek nedomluvili s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09)...

Z kůlny na bojiště. Ukrajinci pracují na robotech, mají zabíjet i zachraňovat

21. července 2024  17:03

Zatímco ukrajinští vojáci na frontě svádí urputné boje s okupační armádou a čelí těžkým ztrátám,...

Shell odpískal recyklaci plastů. Plán byl příliš ambiciózní, vzkázal

21. července 2024

Zelené plány států i firem narážejí stále častěji na ekonomickou realitu. Jedním z posledních...

  • Počet článků 297
  • Celková karma 20,92
  • Průměrná čtenost 2233x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik