Česko musí disponovat jadernými zbraněmi
V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině je třeba diskutovat o dříve nepředstavitelných věcech. Mám na mysli vlastnictví jaderných zbraní a také strategii jejich nasazení. Ano, jejich šíření bude jeden z důsledků současné války a Česko by nemělo stát stranou.
Velká Británie, Spojené státy, Francie, spolu s Ruskem a Čínou poskytly v roce 1994 Ukrajině v tzv. Budapešťském memorandu bezpečnostní ujištění. Výměnou za to se vzdala jaderných zbraní zděděných po rozpadu Sovětského svazu. Není podstatné, že se nejednalo o řádnou mezinárodní smlouvu. Slib je slib. Teprve po dvou letech války Ruska proti Ukrajině, po desítkách tisíc mrtvých, stovkách tisíc zmrzačených a vyhnaných, po škodách ve stamiliardách dolarů, alespoň Francie ústy prezidenta Macrona rétoricky nevylučuje přímý vojenský zásah. Jenže, kdyby si Ukrajina ponechala jaderné zbraně, nic z toho by nenastalo.
Letos v listopadu bude zřejmě zvolen do prezidentské funkce Donald Trump, který již dnes „vládne“ Spojeným státům. Ostatně to dokazuje blokace vojenské pomoci Ukrajině. Podle všeho Spojené státy po jeho inauguraci opustí spojence a přestanou být leaderem svobodného světa. Zatím se nikdo neodvažoval pomyslet na horší variantu vývoje. Navzdory zatažení Spojených států do izolace by Donald Trump mohl chtít dál rozhodovat o světě. Ve svém nekonečném narcismu je schopen s Putinem uzavřít podobný „deal“ o vymezení sfér vlivu, jako byl pakt Hitler-Stalin (resp. Molotov-Ribbentrop). Jeho slova v probíhající prezidentské kampani: „Ne, neochránil bych vás (spojence v NATO). Ve skutečnosti bych je (Rusy) povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ lze přeložit následovně. Donald Trump, samozvaný ředitel Zeměkoule, bez ohledu na závazky plynoucí ze smlouvy o Severoatlantické alianci (NATO), si podle své libovůle osobuje právo někoho pozdvihnou, jiného srazit do prachu a předhodit ruským hordám. Pro zajímavost, k aktivace článku 5 o kolektivní obraně došlo pouze jedinkrát, po útocích na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001. A nebylo to na žádost evropských „bezpečnostních parazitů“, za něž nás považuje Donald Trump, ale na popud Spojených států. Vojáci z Evropy následně bojovali a umírali spolu s Američany v Iráku i Afganistánu.
Počítejme i s tím, že Spojené státy se promění nejen v pasivního diváka ruského útoku na Evropu, ale možná v dalšího nepřítele. Snad je našem kontinentě dostatek zásob štěpného materiálu i kapacit na výrobu jaderných zbraní. V této situaci zanechme veškerých nadějí na bytnění sociálních jistot. Obrana před vnějším nebezpečím představuje primární úkol státu, dávky, dotace a důchody jsou zbytné.
A zde se dostáváme k meritu věci. Pokud by v konvenčním střetu hrozilo obsazení ruskými vojsky státům Pobaltí, Skandinávie, Polsku, Česku nebo by došlo k jadernému napadení, měly by mít možnost použít jaderné zbraně (vlastní nebo sdílené od USA). V tomto ohledu se nelze spoléhat na jakékoliv smlouvy. Delegovat jaderné bombardování na Francii, Velkou Británii, prostě na někoho, kdo není přímo ohrožen a očekávat, že se sám vystaví jadernému protiúderu je nesmysl.
Jde ještě předpokládat vstup do války s cílem ochránit či prosadit určité zájmy. Po jaderné válce však neexistuje žádný nositel zájmů, kromě skupin lidí, které náhodně přežily. Takže bránit nějaké politické zájmy pomocí jaderných zbraní není možné. Jediné, co může nastat, je odvetný úder s cílem co nejvíce ublížit útočníkovi (po útoku JZ nebo konvenčními silami zabírající území napadeného). Řešení problému, jak dopravit JZ na území útočníka a zasáhnout jeho městské aglomerace je pouze technický problém. Z toho plyne, že JZ včetně nosičů musí mít k dispozici každá jednotlivá země a ta musí také samostatně rozhodovat o jejich použití.
Zvláště, když součástí útoku agresora může být ultimátum, že proti tomu, kdo přijde na pomoc napadenému, budou použity atomové zbraně. Přesně takto dnes vyhrožuje Rusko spojencům Ukrajiny. Mimochodem, nákupem F-35 získáme i nosič jaderných zbraní (Víceúčelové stíhačky F-35A pro taktické jaderné údery. Inspirace pro 213. letku českého letectva, Armádní noviny).
Jaderné zbraně jsou ale k ničemu, pokud neexistuje odhodlání k jejich použití. Zde se naskýtá dilema. Jsme připraveni hrát vabank způsobem „raději radioaktivní než ruský“? Nebo v zájmu osobní existence a „životů“ našich blízkých akceptujeme ruskou okupaci? Tak nějak se přikrčíme a budeme doufat, že za 40-50 let se zbavíme otroctví a vrátí svoboda s demokracií? Přistoupíme na poslušné přežívání v ruském „miru“ (světě) a naši „převýchovu“? Jestli někdo 79 let po druhé světové válce stále připomíná plány nacistů s Čechy, tak dnešní genocidní plány Rusů s Ukrajinci, a samozřejmě s každým porobeným národem, jsou na stejné úrovni. Nastal čas přemýšlet o těch nejtěžších otázkách.
Vilém Barák
Slovensko musí být opět naše

Esej „O historické jednotě Rusů a Ukrajinců“ publikovaná v červenci 2021 ruským vožděm Putinem posloužila jako podklad pro útok na Ukrajinu. Po jejím přečtení zjistíte, že Česko má úplně stejné důvody pro zabrání Slovenska.
Vilém Barák
Poskytněte uchazečům o zaměstnání 50+ pocit důstojnosti, stanou se pokladem

Segment lidí 50+ představuje opomíjenou zásobárnu pracovních sil, poklad neprávem považovaný za nevyužitelný odpad. Jen to chce specifický přístup k „těžbě“ této zlaté žíly. Alfou a omegou je pro ně důstojnost.
Vilém Barák
Jak jsem psal Evropské komisi ohledně Green Dealu

Green Deal ničí hospodářskou sílu, a tedy i obranyschopnost Evropy. Současně zasévá do společnosti politický rozkol takové intenzity, že proti tomu jsou všechny ruské dezinformační útoky naprosto nicotné.
Vilém Barák
Nastala doba, kdy řešením evropských problémů je válka s Ruskem (část 6),

Můžeme spolu s Ukrajinou přijmout kapitulaci nebo dáme Donaldu Trumpovi „padáka“ a ve spojenectví s Ukrajinou a její 700 000 armádou povedeme válku s Ruskem. Teď, tady, hned, dříve než zesílí a zvolí si samo vhodný čas na útok.
Vilém Barák
Doba, kdy je řešením válka (část 5), raději kapitulovat než strádat

Poblouznění Evropy, že má nezadatelné, vyšší mocí dané právo na spokojený život vede k ochotě raději kapitulovat než strádat.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
IT systém v onkologickém ústavu není ani po roce bez chyb, schází některá data
V prostorách Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde lidé čekají na vyšetření, už téměř rok...
Poslanci schvalují novelu k urychlení výstavby paroplynových elektráren
K rychlejší výstavbě paroplynových elektráren má pomoci novela energetického zákona, kterou mají...
Trochu nepohodlný žhář. Guvernéra, který je Žid, chtěl v Pensylvánii upálit kvůli Gaze
Premium Několik dnů po zatčení žháře, který zapálil rezidenci pensylvánského guvernéra i s jeho spící...
Nic takového jsem neviděl! První Američan na orbitě vyfotil „vesmírné světlušky“
Seriál Snímek, který při prvním americkém pilotovaném orbitálním letu zachytil John Glenn, má do technické...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 321
- Celková karma 20,71
- Průměrná čtenost 2193x