Česko musí disponovat jadernými zbraněmi
V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině je třeba diskutovat o dříve nepředstavitelných věcech. Mám na mysli vlastnictví jaderných zbraní a také strategii jejich nasazení. Ano, jejich šíření bude jeden z důsledků současné války a Česko by nemělo stát stranou.
Velká Británie, Spojené státy, Francie, spolu s Ruskem a Čínou poskytly v roce 1994 Ukrajině v tzv. Budapešťském memorandu bezpečnostní ujištění. Výměnou za to se vzdala jaderných zbraní zděděných po rozpadu Sovětského svazu. Není podstatné, že se nejednalo o řádnou mezinárodní smlouvu. Slib je slib. Teprve po dvou letech války Ruska proti Ukrajině, po desítkách tisíc mrtvých, stovkách tisíc zmrzačených a vyhnaných, po škodách ve stamiliardách dolarů, alespoň Francie ústy prezidenta Macrona rétoricky nevylučuje přímý vojenský zásah. Jenže, kdyby si Ukrajina ponechala jaderné zbraně, nic z toho by nenastalo.
Letos v listopadu bude zřejmě zvolen do prezidentské funkce Donald Trump, který již dnes „vládne“ Spojeným státům. Ostatně to dokazuje blokace vojenské pomoci Ukrajině. Podle všeho Spojené státy po jeho inauguraci opustí spojence a přestanou být leaderem svobodného světa. Zatím se nikdo neodvažoval pomyslet na horší variantu vývoje. Navzdory zatažení Spojených států do izolace by Donald Trump mohl chtít dál rozhodovat o světě. Ve svém nekonečném narcismu je schopen s Putinem uzavřít podobný „deal“ o vymezení sfér vlivu, jako byl pakt Hitler-Stalin (resp. Molotov-Ribbentrop). Jeho slova v probíhající prezidentské kampani: „Ne, neochránil bych vás (spojence v NATO). Ve skutečnosti bych je (Rusy) povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ lze přeložit následovně. Donald Trump, samozvaný ředitel Zeměkoule, bez ohledu na závazky plynoucí ze smlouvy o Severoatlantické alianci (NATO), si podle své libovůle osobuje právo někoho pozdvihnou, jiného srazit do prachu a předhodit ruským hordám. Pro zajímavost, k aktivace článku 5 o kolektivní obraně došlo pouze jedinkrát, po útocích na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001. A nebylo to na žádost evropských „bezpečnostních parazitů“, za něž nás považuje Donald Trump, ale na popud Spojených států. Vojáci z Evropy následně bojovali a umírali spolu s Američany v Iráku i Afganistánu.
Počítejme i s tím, že Spojené státy se promění nejen v pasivního diváka ruského útoku na Evropu, ale možná v dalšího nepřítele. Snad je našem kontinentě dostatek zásob štěpného materiálu i kapacit na výrobu jaderných zbraní. V této situaci zanechme veškerých nadějí na bytnění sociálních jistot. Obrana před vnějším nebezpečím představuje primární úkol státu, dávky, dotace a důchody jsou zbytné.
A zde se dostáváme k meritu věci. Pokud by v konvenčním střetu hrozilo obsazení ruskými vojsky státům Pobaltí, Skandinávie, Polsku, Česku nebo by došlo k jadernému napadení, měly by mít možnost použít jaderné zbraně (vlastní nebo sdílené od USA). V tomto ohledu se nelze spoléhat na jakékoliv smlouvy. Delegovat jaderné bombardování na Francii, Velkou Británii, prostě na někoho, kdo není přímo ohrožen a očekávat, že se sám vystaví jadernému protiúderu je nesmysl.
Jde ještě předpokládat vstup do války s cílem ochránit či prosadit určité zájmy. Po jaderné válce však neexistuje žádný nositel zájmů, kromě skupin lidí, které náhodně přežily. Takže bránit nějaké politické zájmy pomocí jaderných zbraní není možné. Jediné, co může nastat, je odvetný úder s cílem co nejvíce ublížit útočníkovi (po útoku JZ nebo konvenčními silami zabírající území napadeného). Řešení problému, jak dopravit JZ na území útočníka a zasáhnout jeho městské aglomerace je pouze technický problém. Z toho plyne, že JZ včetně nosičů musí mít k dispozici každá jednotlivá země a ta musí také samostatně rozhodovat o jejich použití.
Zvláště, když součástí útoku agresora může být ultimátum, že proti tomu, kdo přijde na pomoc napadenému, budou použity atomové zbraně. Přesně takto dnes vyhrožuje Rusko spojencům Ukrajiny. Mimochodem, nákupem F-35 získáme i nosič jaderných zbraní (Víceúčelové stíhačky F-35A pro taktické jaderné údery. Inspirace pro 213. letku českého letectva, Armádní noviny).
Jaderné zbraně jsou ale k ničemu, pokud neexistuje odhodlání k jejich použití. Zde se naskýtá dilema. Jsme připraveni hrát vabank způsobem „raději radioaktivní než ruský“? Nebo v zájmu osobní existence a „životů“ našich blízkých akceptujeme ruskou okupaci? Tak nějak se přikrčíme a budeme doufat, že za 40-50 let se zbavíme otroctví a vrátí svoboda s demokracií? Přistoupíme na poslušné přežívání v ruském „miru“ (světě) a naši „převýchovu“? Jestli někdo 79 let po druhé světové válce stále připomíná plány nacistů s Čechy, tak dnešní genocidní plány Rusů s Ukrajinci, a samozřejmě s každým porobeným národem, jsou na stejné úrovni. Nastal čas přemýšlet o těch nejtěžších otázkách.
Vilém Barák
Poskytněte uchazečům o zaměstnání 50+ pocit důstojnosti, stanou se pokladem

Segment lidí 50+ představuje opomíjenou zásobárnu pracovních sil, poklad neprávem považovaný za nevyužitelný odpad. Jen to chce specifický přístup k „těžbě“ této zlaté žíly. Alfou a omegou je pro ně důstojnost.
Vilém Barák
Jak jsem psal Evropské komisi ohledně Green Dealu

Green Deal ničí hospodářskou sílu, a tedy i obranyschopnost Evropy. Současně zasévá do společnosti politický rozkol takové intenzity, že proti tomu jsou všechny ruské dezinformační útoky naprosto nicotné.
Vilém Barák
Nastala doba, kdy řešením evropských problémů je válka s Ruskem (část 6),

Můžeme spolu s Ukrajinou přijmout kapitulaci nebo dáme Donaldu Trumpovi „padáka“ a ve spojenectví s Ukrajinou a její 700 000 armádou povedeme válku s Ruskem. Teď, tady, hned, dříve než zesílí a zvolí si samo vhodný čas na útok.
Vilém Barák
Doba, kdy je řešením válka (část 5), raději kapitulovat než strádat

Poblouznění Evropy, že má nezadatelné, vyšší mocí dané právo na spokojený život vede k ochotě raději kapitulovat než strádat.
Vilém Barák
Doba, kdy je řešením válka (část 4), naši zrádci, migrace jako Green Deal, ruská diverze

Následující text se zabývá principem ruských diverzních útoků, zrádci uvnitř západních struktur a migrací, která štěpí společnost západní Evropy stejně jako její východní část Green Deal.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem
Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Matika v praxi jsou slovní úlohy. Někdy se stačí na úkol podívat z jiné strany
Premium Součástí přijímacích testů z matematiky jsou i slovní úlohy, které nabízejí výběr z možností. Ano,...
Centrální banky na Instagramu. Jamajská tančí reggae, Češi varují před podvody
Premium Centrální bankéře si většina lidí představuje jako nudné tvory v oblecích a šedivých kostýmcích,...
Poptávka po zbraních roste a firmy by i vyráběly. Chybějí jim ale suroviny
Evropská poptávka po munici již od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 roste a v dalších letech se...
ODS už mě nezajímá, zmítá ji vnitřní zoufalství, říká Jan Zahradil
Premium Někdejší první místopředseda a dlouholetý europoslanec ODS Jan Zahradil v rozhovoru pro MF DNES o...

Koordinátor/ka PR - Oddělení komunikace a podpory ředitele
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 320
- Celková karma 17,67
- Průměrná čtenost 2188x