Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Banky mohou beztrestně diskriminovat zákazníky

Sabotování obchodu a výroby zbrojního materiál v Česku jde vnímat různě. Může jít o snahu dostat české výrobce z trhu v zájmu konkurentů. Horší variantu představuje plnění úkolu Kremlu poškozovat českou zbrojní výrobu.

Od poloviny roku 2021, kdy Rusko začalo dávat Západu ultimáta, ale hlavně po jeho útoku na Ukrajinu, je zřejmé, že skončila jistota „věčného míru“. Evropské země začaly s různou intenzitou posilovat svoji obranyschopnost. K tomu je ale potřeba vyrábět a nakupovat zbraně. Asociace obranného průmyslu ústy svého prezidenta Jiřího Hynka dlouhodobě upozorňuje na podivné chování bank, které odmítají zbrojařům nejen poskytovat úvěry, ale i otevírat účty a provádět platební transakce. Pro srovnání. Nedávno čínská banka Chouzhou Commercial Bank, která je klíčovým partnerem pro ruské importéry z Číny, oznámila, že přestane vypořádávat platby s Ruskem. Ruská média konstatovala, že nastane logistický kolaps. Takže české banky uvalují na výrobce a obchodníky se zbraněmi sankce obdobné těm, kterými Západ škrtí ruské firmy. Ještě jedna věc je zajímavá. Čínská banka vycouvá ze služeb poskytovaných Rusku a banky ze Západu tam vesele pokračují v podnikání.

Banky se chovají stejně pošetile jako ultraortodoxní Židé, kteří odmítají sloužit v ozbrojených silách Izraele. Pomíjí, že bez silné armády by byli všichni občané tohoto státu, od Jordánu až ke Středozemnímu moři, povražděni. Obdobně, při vojenském střetu Evropy s Ruskem, by banky byly vyrabovány, zaměstnanci mrtví nebo uprchlí a jejich byznys v troskách. Jenže tento postoj k národní obraně je něco více než pošetilost a zaslouží si řešení z pozice vlády i bankovního regulátora. Když hostinský odmítne v hospodě natočit pivo, zakáže vstup dětem nebo nedej bože odpírá služby zákazníkům na základě jejich národnosti, víry, sexuální či politické orientaci, skončí s citelnou pokutou a možná i ve vězení. Dohledové údy centrální banky však neudělaly nic. Opět se ukazuje, že český bankovní sektor je stát ve státě. Komerční banky se vyhnuly zdanění svých mimořádných zisků, centrální banka v důsledku svých měnových machinacím z let 2013-2017 místo profitu vytváří pouze obří ztráty (a bude v tom ještě dlouho pokračovat). Současně mějme na paměti, že v oboru neplatí pravidla kapitalismu. Při problémech bychom tzv. systémové banky, zachraňovali našimi penězi. Třeba v případě jejich zhroucení v důsledku současného hypošílenství, opět v důsledku nezvládnutí regulační funkce ČNB. Bytová krize neexistuje.       

Sabotování obchodu a výroby zbrojního materiál v Česku jde vnímat různě. V první poloze může jít o snahu dostat české výrobce z trhu v zájmu konkurentů spojených majetkově nebo úvěrově se zahraničními akcionáři tuzemských bank nebo jejich klienty. Horší variantu představuje plnění úkolu Kremlu poškozovat českou zbrojní výrobu. Některé matky českých bank totiž stále podnikají v Rusku a pro udržení tamních vysokých zisků umožňovaných Putinovým režimem mohou cíleně brzdit tuzemskou zbrojní výrobu. V zájmu prošetření těchto obstrukcí, stejně jako v roce 2000 při uvalování nucené správy na Investiční a poštovní banku, měla vyrážet v bankovních centrálách policejní zásahovka dveře kanceláří.

Na místě je také odebírání bankovních licencí. Pokud k tomu ČNB necítí důvod nebo kompetence, ať je dostane novelou zákona, která současně také ukončí funkčního období všech dnešních členů bankovní rady a těm budoucím dovysvětlí ústavní článek č. 98, že úkol péče o cenovou stabilita se rovná cílení k nulové inflaci. Určitě z něj nelze vyfabulovat zmocnění ke znehodnocování úspor inflací 2 procenta ročně v „klidných“ dobách a k pasivnímu přihlížení ČNB na inflační smršť, která od roku 2021 snížila kupní sílu peněz o 33 procent.

Ne nejde o nějaký výkřik jednoho blogera, tohle prosazuje Prof. PhDr. Tomáš Havránek, Ph.D. (profesor ekonomie na Univerzitě Karlově, výzkumník v Centru analýz hospodářské politiky (Londýn) a Centru inovací meta-výzkumu (Stanford). Exporadce bankovní rady, tehdejšího viceguvernéra i nynějšího guvernéra České národní banky, kde pracoval 10 let. Zahraniční vědci a mezinárodní instituce jeho výzkum používají nejčastěji z českých ekonomů. V roce 2020 působil jako historicky první zástupce ČR za ekonomii a finance v hodnocení Evropské výzkumné rady). Ne, zde není prostor pro "názory" z VŠŽ nebo nějaké mudrování.  

Za sebe ještě dodávám, že teď je třeba držet deflaci tak dlouho, aby se těch 33 procent lidem vrátilo. 

Po pravdě, objevují se mediální zprávy o vstřícnějším přístupu bank ke zbrojařům. Jenže bez objektivních informací od státních orgánů nelze tyto zprávy potvrdit. Spíše se jedná reklamní akci bankovní lobby, která jde nazvat „weaponwasching“.  

 

Autor: Vilém Barák | pondělí 19.2.2024 15:52 | karma článku: 15,21 | přečteno: 613x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 16,23 | Přečteno: 329x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,56 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3598x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Na jihu Evropy budou žít nejstarší lidé světa, přitom jejich strava není zdravá

25. července 2024

Premium Čím je země bohatší, tím vyššího věku se v ní lidé dožívají. Zdá se, že proti tomuto tvrzení nelze...

Už nemám moc v úmyslu zasahovat do daní, brání premiér Fiala tiché víno

25. července 2024  13:05

Boj o to, zda má být zdaněno tiché víno, čemuž dosud úspěšně brání vládní lidovci a spolu s nimi...

Existuje plán na výrobu i zachování části míst v Liberty, oznámili ministři

25. července 2024  9:42,  aktualizováno  13:01

Existují reálné plány na zachování takzvané druhovýroby ve firmě Liberty Ostrava a podstatné části...

Elektroauta se pečovatelům prodraží, ani s dotací se jejich koupě nevyplatí

25. července 2024

Premium O „svatého“ tažení Evropské unie proti autům se spalovacími motory už jsou zapojeni i tuzemští...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 297
  • Celková karma 21,01
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik