Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Po čtvrtstoletí došlo školství opět k totalitě-formy a kolektivismu

Nemohu hovořit za školy vysoké ani základní. Nemohu také psát o výuce matematiky, chemie, latiny či filosofie. Můj nadpis se týká předmětu český jazyk a literatura, ze kterého skládá povinnou státní zkoušku každý maturant.

Na úvod – toto není kritika ministra Chládka. Zavedení povinných přijímacích zkoušek víceméně vítám. Není to ani kritika celého CERMATU. Kolegové jazykáři jsou celkem spokojení a za učitele matematiky kaštany z ohně tahat nehodlám. Toto je pouze kritika maturitního modelu státní zkoušky z ČJL a češtinářek CERMATU, které ten blázinec mají na starost.

Zeptejte se nějakého češtináře, co státní maturita z ČJL přinesla jemu a jeho studentům. Studentům vědomí, že testy se dají otipovat a maturitní knihy mohou zhlédnout ve filmové podobě. Učitelům pak práci, strašidelnou administrativní zátěž a nekonečné šňůry školení, která mají sjednotit češtinářské mozky.

Kolem státní maturitní zkoušky z ČJL už bylo v médiích tanečků dost a dost. Máme v paměti problémy prvních didaktických testů, ve kterých se nacházelo mnoho nejednoznačných otázek. Opravy slohových prací centrálními hodnotiteli také nedopadly nejlépe (tady jsou starší články o problémech SM z ČJL zobr; zobrzobr).

Češtináři prošli před prvním ročníkem státní maturity povinným e-learningovým školením (celkem 270 stran textu), následovalo školení personální. Tehdy se ukázalo, že nikdo nechce, abychom byli tvořiví a vedli děti k dobré literatuře, která jim může pomáhat řešit složité životní problémy. Chce se po nás přizpůsobivost, loajalita a průměrnost.

Začal postupný přerod v poslušné úředníky, kteří se studentem při ústním zkoušení rozeberou knihu podle předem vytvořené (a státem nadiktované) šablony, poptají se na typy promluv (řeč přímá, nepřímá a polopřímá), lyrický subjekt a dostatečný počet metafor, metonymií a synekdoch. Navíc tento systém (rozbor jednotlivého díla) vedl na mnoha školách k vytvoření neměnných maturitních seznamů literárních děl  – tedy staré známé povinné četbě.

Nějak jsme se přizpůsobili a naučili se zkoušet podle dané šablony tak, abychom studentům knihy neznechutili. Pomáhaly nám v tom i individuální seznamy četby, které se na naší škole udržely až do loňského roku – co učitel, to seznam (tady je loňský seznam oktávy A - pod ním naleznete i autory, kteří byli letos z celoškolního seznamu vypuštěni zobr) .

Nyní procházejí češtináři novým e-lerningovým školením (postupně, aby byli dezorientovaní). Celý systém funguje na principu „letadla“ a „profesního zasvěcení“. Proto také veřejnost není dostatečně informovaná a ani rodiče budoucích maturantů se o maturitu z ČJL nijak zvlášť nezajímají.

Školení přináší dvě základní informace. Individuální školní seznamy jsou minulostí, protože seznam maturitní četby pro školu bude definitivně připravovat předmětová komise. V praxi to znamená, že se v seznamech zakonzervují stabilní tituly, které znají všichni a které měli v povinné četbě už naši rodiče, a moderní literatura se opět zkoušet nebude. A my budeme znovu, už potřetí, předělávat všechny maturitní karty – možná dokonce dvakrát (zde starší článek o výrobě karet zobr).

Struktura zkoušení má být ještě přísnější a ještě více zaměřena na formální rozbor. Osobní čtenářské zážitky, interpretace či srovnávání stejného tématu v různých literárních dílech – tedy to, co studenty dokáže motivovat k četbě - k maturitě nepatří.

Tento způsob zkoušení se samozřejmě promítne i do hodin literatury. Budeme studenty učit nikoli přemýšlet, ale papouškovat pojmy a hledat jazykové jevy. Ale koho by to trápilo – vždyť jde jenom o literaturu.

Zhruba pět let se středoškolští češtináři perou se systémem, který nebyl dobře vymyšlen a představuje pro ně nesmírnou administrativní zátěž.

Nyní je ten systém dokonce nutí změnit myšlení a nahradit láskyplný dialog o knihách formální analýzou, která je literatuře cizí.

My, učitelé, už nemůžeme dělat téměř nic. Jen se přizpůsobit totalitě formy a kolektivismu. Nebo nepřizpůsobit a ze školství odejít.

Výuka literatury (záměrně jsem použila slovo „výuka“) je opět v rukou politiků, úředníků a lobbistů velkých firem. Nic vám to nepřipomíná?

vv

 A zde je návrh, ke kterému se kloní tvořiví češtináři v mém okolí:

Nechť si stát ponechá kontrolu nad přijímacími zkouškami na SŠ a „didaktickými“ (lepší by bylo spojení maturitními) testy. Nechť jim věnuje více péče než doposud (testy by si zasloužily více gramatiky i vědomostních otázek a kratší strukturovaný text - 10 řádků - který by mohli opravovat centrální hodnotitelé).

Slohové práce a literatura by měly být ponechány v kompetenci škol, respektive jednotlivých učitelů. Individuálním textům, ať už se jedná o umělecká díla či pokusy maturantů, formálnost ani kolektivní myšlení nikdy nesvědčily a svědčit nebudou.

V. Valíková + Lenka Dohnalová za Společnost učitelů ČJL 

 

Související články:

Profilová maturita z ČJL 2014 - sloh  (zobr) ; maturitní práce a ústní zkoušení (zobr)

Literární seminář - Propojme příběhy se životem (zobr)

Jak se Mistr Villon setkal se svým lyrickým subjektem (zobr)

...a vše v šuplíku Škola a maturita + Literární seminář pro oktávy na mém blogu

 

Autor: Veronika Valíková Šubová | čtvrtek 13.11.2014 9:18 | karma článku: 19,66 | přečteno: 1379x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Kde se vzalo tolik nenávisti?

Odpověď se dnes snaží najít mnozí politici, novináři, mdiální mágové. Proč je společnost rozdělená? Kdo štve lidi proti sobě?

17.5.2024 v 21:10 | Karma: 36,72 | Přečteno: 1348x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Pravidla randění podle babiček

Nějak mi ty sexuální kauzy a skandály celebrit posledních let nejdou na rozum. Zdá se to jenom mně, že se některé slečny chovají značně rizikově?

7.5.2024 v 21:13 | Karma: 32,14 | Přečteno: 1092x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Ještě slůvko o Markétce, Laře a Taťjaně...

Malý dodatek k velké aféře. Literatura je můj domov, literární postavy moji bratři a mé sestry. Píšu o tom mnoho let.

25.4.2024 v 12:50 | Karma: 18,54 | Přečteno: 687x | Poezie a próza

Veronika Valíková Šubová

Kdo se bojí faktů o 21. prosinci 2023

Uběhly čtyři měsíce od hrůzného masakru na pražské filosofické fakultě. Událost se vyšetřuje, prosakují informace, bují dohady...

21.4.2024 v 13:40 | Karma: 34,56 | Přečteno: 1360x | Politika

Veronika Valíková Šubová

Jak se papež stal z církevního reformátora „chcimírem“

Kde jsou ty časy, kdy papež František rozděloval katolíky svým liberalismem a vstřícností k migrantům. To byl ještě odvážný chlapík vyznávající správné evropské hodnoty a jeho slovy se zaštiťovali všichni církevní reformátoři.

6.4.2024 v 20:11 | Karma: 33,26 | Přečteno: 906x | Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Na trhaviny pro Ukrajinu přispěli Češi téměř komplet, sbírka na vrtulník vázne

19. května 2024  10:29

Nadační fond pro Ukrajinu známý jako Dárek pro Putina od jara 2022 vybírá prostředky pro obranu...

VIDEO: V Londýně hořel autobus. Hasiči požár zvládli až po více než hodině

19. května 2024  10:09

Pět hasičských vozů a třicet hasičů zasahovalo v sobotu odpoledne v Twickenhamu na jihozápadě...

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení

19. května 2024  9:19

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři...

Nizozemec si na zahradě postavil hrad, jeho interiér láká turisty z celého světa

19. května 2024  8:36

Šestasedmdesátiletý Nizozemec Gerry Halman si na své zahradě postavil pětipatrový hrad. V...

Prodej stavebního pozemku ve Štěnkově
Prodej stavebního pozemku ve Štěnkově

Třebechovice pod Orebem - Štěnkov, okres Hradec Králové
2 390 000 Kč

  • Počet článků 462
  • Celková karma 27,98
  • Průměrná čtenost 1704x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz