Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odlišné pohledy na kauzu Dominika Feriho

Někdo se asi nemůže dočkat, až Feriho povedou v klepetech ze soudní síně rovnou na Pankrác. Bude dobře, když se tak stane v případě prokázání jeho viny. Soud se však nemůže rozhodovat na základě společenské poptávky.

Po přečtení některých komentářů (třeba zde či zde) k právě probíhající kauze bývalého poslance je patrné, že se na pomyslném pranýři neocitá jen obviněný, ale společenské vnímání sexuálního násilí páchaného na ženách, machismus, maskulinismus a patrně i právní systém, který stvořili muži, a proto prý i v těchto případech straní mužům. Na lavici obžalovaného tak s Ferim symbolicky usedá každý sexuální predátor, potažmo ten, kdo je takto vnímán. Nicméně soud nezasedá proto, aby posuzoval něčí morálku, ani proto, aby napravoval společenské jevy, včetně těch patologických. Soud má rozhodnout, zdali Feri spáchal trestný čin. 

Kauzy, jako je i ta Dominika Feriho, jsou komplikované, a to nejen právně a společensky, ale i privátně, protože logicky zjitřují emoce žen, a to nejen těch údajně poškozených, ale i všech, které se staly obětí sexuálního násilí, stejně jako těch žen i mužů, kteří s obětmi sexuálního násilí cítí.  Kriticky je vnímáno i chování obviněného, který jako by se sám záměrně pasoval do role arogantního machisty, toxického maskulinisty a sexuálního predátora. To ale samo o sobě neznamená, že někoho znásilnil.

Právní problémovost sexuálních deliktů, včetně prohřešků morálních a profesionálních (ve smyslu zneužívání postavení lékaře, učitele, šéfa apod.)  spočívá v tom, že často stojí tvrzení proti tvrzení, přičemž je to umocněno tím, když vyšetřování počne s odstupem měsíců či let, kdy už často není možné zajistit jakékoli důkazy. Tato skutečnost pak může svádět k názoru, že soudy nerozhodují spravedlivě, že jednání mužů bagatelizují a mužům straní.

Realita je však taková, že i v těchto případech musí platit pravidlo in dubio pro reo, tedy že pochybnosti jdou vždy ve prospěch obžalovaného. Jednoduše řečeno, nelze někoho odsoudit na dlouhé roky vězení jen na základě toho, že je ten s odstupem několika let označen za pachatele znásilnění. S tímto logicky souvisí, že tato obvinění, stejně jako jsou těžko dokazovatelná, tak jsou i velmi snadno zneužitelná.

Uvědomme si, že křivá obvinění tohoto druhu ať už učiněná z jakéhokoli důvodu, mohou dotyčnému úplně zničit život. Třeba obvinění ze zneužití dotace není překážkou ani pro kandidaturu na prezidenta (že nebylo dotyčnému prokázáno spáchání trestného činu, je něco jiného, ten podvod se reálně stal), kdežto obviněni ze znásilnění znamená společenskou a třeba v případě politika i politickou likvidaci. Snadno lze pak spekulovat, jestli tento důsledek nemůže být i příčinou. Veřejně činný a známý člověk je v jistém ohledu vždy zranitelnější. Na druhou stranu by však takový člověk měl být i určitým vzorem, což se o Ferim v tomto ohledu asi říci nedá.   

Z některých reakcí to vypadá tak, že na světě jsou jen dva druhy žen: jedny týrané a zneužívané jsou a druhé to čeká. Poněkud se zapomíná, že také – nekorektně řečeno – existují i mrchy.  V tomto duchu je třeba též říci, že po světě nechodí jen domácí tyrani, sexuální predátoři a zvrhlíci, ale i docela normální, slušní muži, kteří z těmi výše uvedenými nechtějí být strkáni do jednoho pytle jen proto, že jsou více či méně ješitní či sebestřední, což sice nebývá hezké, ale nemá to nic společného s tím, o čem je řeč. V tomto ohledu mohu brát ony reakce docela osobně, protože jsem se nikdy žádného druhu násilí na žádné ženě nedopustil a hluboce pohrdám těmi, kteří byť jen v morální rovině takto selhali.

V tomto ohledu je také třeba si uvědomit, že to, co je dnes částí veřejnosti vnímáno jako společenská norma, nebylo společenskou normou vždy, a to nemyslím dobu kamennou, ale třeba dobu mého mládí. Společenský status ženy, i její role v rodině, v partnerském vztahu i v různých společenských situacích se změnila poměrně překotně, a je třeba vnímat, že k této změně nedošlo paušálně. Jsou asi dost velké rozdíly v různých sociálních i etnických komunitách, jinak je to ve velkých městech a jinak „daleko od Prahy“, čímž nechci tvrdit, že na vsi žijí jen machisté, ale jakési patriarchální „atavismy“ lze vysledovat poměrně snadno. Uvádím to jen proto, že řešení této skutečnosti je výrazně složitější, než jen umělé vytvoření nějaké normy a kriminalizace toho, co je za ní. Podotýkám jen, že pochopitelně nemám na mysli znásilnění a sexuální agresi, ale ony machistické projevy.   

Když jsem v „kauze Feri“ veřejně dostupné informace zběžně procházel, logicky jsem dospěl k nějakému vlastnímu názoru. Ten ovšem nebudu jakkoli prezentovat, protože je to naprosto nepatřičné a také zcela zbytečné. Je docela možné, že ani soudci, ačkoli si své vlastní, profesionálně fundované stanovisko vytvoří, nebudou na jeho základě moci vynést rozsudek. To je sdělení pro ty, kteří se těší na to, jak povedou Feriho v klepetech ze soudní síně rovnou na Pankrác. Bude dobře, když se tak stane v případě prokázání viny, ale nebuďme prosím zklamaní, když se tak nestane proto, že mu vina prokázána nebude. Soud v civilizované zemi nemůže mít charakter čarodějnického procesu.

Na závěr je nutné konstatovat, že v této oblasti existuje nespočet patogenních společenských jevů. V problematice domácího násilí stále vidíme jen malou, pomyslnou nadvodní část ledovce, problémem je sexuální zneužívání a obtěžování dětí, kterého se častěji než nemocní pedofilové dopouští různí zvrhlíci, důsledkem různých sociálních problémů je dětská prostituce apod. Nechci vůbec tvrdit, že je proto marginálií sexuální obtěžování, natož pak sexuální agrese, ale pro všechny tyto delikty platí, že chce-li někdo, aby to bylo řešeno a hlavně vyřešeno, je nutné to okamžitě nahlásit.

Z mediální prezentace i z osobní zkušenosti rozumím důvodům, proč se poškozené ženy třeba až po letech připojí k „hromadnému obvinění“, nicméně tento počin se může ukázat jako zbytečný, a navíc v případě zproštění viny obviněného i jako frustrující. Navíc si musí přiznat, že díky jejich „nedostatku“ statečnosti mohlo být ublíženo mnoha jiným ženám. Nemohu v tomto ohledu moralizovat, poučovat, nechci ničí obvinění zpochybňovat, ale ani nikoho předem odsuzovat. Byť má tento případ značný emocionální i mediální potenciál a velký společenský přesah, musí to být, a doufám, že to také bude jen racionální právní kauza. Jinak to možné není.  

 https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dominik-feri-kauza-znasilneni-obvineni-nasili-soud-obet.A230215_155605_domaci_lisv

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 16.2.2023 10:24 | karma článku: 40,32 | přečteno: 10473x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3672x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...