Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejlepší formou demokracie je diktatura

A socialismus je morálnější systém, než jakým je kapitalismus se svým tržním hospodářstvím. Ze všeho nejlepší je pak komunismus v prostředí konstituční monarchie s prvky anarchismu, fašismu a environmentalismu.

Tímto poněkud rozporuplným výčtem jsem chtěl pouze naznačit, jak těžké je někdy sladit obecné principy nějaké ideologie a společenského řádu s reálně osvědčenou metodikou fungování státu a společnosti, a to se ještě lze ptát, pro koho je ta osvědčená praxe opravdu dobrá. Jestli pro většinu, pro významnou menšinu nebo jen pro vyvolené.

Nechci relativizovat vše, co mi přijde pod ruku. Je to snadné a dělají to od nepaměti všichni, kdo chtějí prosadit to své tím, že zkritizují vše ostatní, jenom mám v úmyslu trochu brzdit takové ty jednoznačně vyhraněné postoje ohledně toho, jak jsou určitá idea či metodika správné vždy a za každé situace.

Diktatura pochopitelně není formou demokracie, ale jejím opakem, přesto však se k ní uchylovali už ti, kteří jako první (pomineme-li období athénské demokracie) těmito principy reálně zabývali: staří Římané. V období římské republiky, která položila systémové a ideové základy tomu, čemu říkáme právní stát, se moc „zastupitelského sboru“, senátu v případě krize (nejčastěji války) předala diktátorovi (magistratus extraordinarius), protože Římané dobře věděli, že kdyby se problém řešil demokratickými cestami, byl by Řím nepřáteli dobyt dříve, než by se zástupci římských občanů, otcové senátoři na něčem dohodli.

Je trochu úsměvné, že s odstupem více jak dvou tisíc let chce někdo rozhodnutí o zásadních krocích státu svěřit dokonce všemu lidu, patriciům, plebejům i otrokům (jenom si ty kategorie přesuňme z roviny „občanských práv“ do kategorie zájmu a kompetentnosti rozhodovat o „věcech veřejných“).  Aniž bych horoval pro absolutismus, pohleďme, jak efektivně (bez ohledu na to jestli užitečně a správně) funguje prezidentský systém tam, kde je významný podíl moci v rukou jednoho člověka. Vše se odvíjí jen od toho, jak je zabezpečena kvalita onoho jedince a jak fungují nástroje proti tomu, aby mohl moc svévolně uchvátit a zneužit. I to si staří Římané dobře uvědomovali. 

Že kapitalismus, nebo asi lépe řečeno tržní ekonomika je amorální systém, není asi vůbec třeba pochybovat.  Ten systém je založen na tom, že na základě negativních lidských vlastností a pohnutek „se zřizuje obecné blaho“. Co jiného žene podnikatele, než jeho egoismus, hrabivost, lakota, ziskuchtivost a podobné „ctnosti“. Kvalitu takového systému pak zásadně ovlivňují jen podmínky pro „řádění vykořisťovatelů“ a to, jak je ošetřeno, aby kromě toho zisku bylo zabezpečeno i ono blaho, a pro koho všeho se vytváří. Z tohoto pohledu se asi zásadně liší kruté počátky kapitalismu v 19. století od blahobytného kapitalismu současnosti, který možná někde už přestává oním kapitalismem být.

Socialismus, potažmo komunismus sází naopak na ty nejlepší lidské vlastnosti a pohnutky, problém je však v tom, že ty se u lidí většinou projevují v tak zakrnělé formě, že se na tom žádný fungující systém vybudovat nedá. Absolutní rovnost lidí, empatie, solidarita, ochota brát si a „konzumovat“ jen tolik, kolik nezbytně potřebuji, a o vše se podělit, to často nefunguje ani na úrovni úzkých mezilidských vztahů v rodině, natož pak obecně ve společnosti a ve státě. Navíc se tyto principy lehko zneužijí, a z ušlechtilých pohnutek se může praktikovat teror či genocida. Hrůzy všech „socialistických“ revolucí (v podstatě všechny revoluce byly socialistické) byly zaštítěny pokrokovými myšlenkami, které měly posunout lidstvo k lepšímu světu.

Mohlo by se zdát, že monarchistické prvky jsou už dávno pasé, ale připomeňme si nedávnou britskou královskou svatbu a obecný zájem o to, co se děje mezi celebritami (tam to slovo nachází svůj pravý význam) panovnických rodů. Můžeme si říci, že je to jen směs bulváru a úcta k zakořeněným tradicím, že to nemá nic společného s reálnou politikou, ale nemají právě tradice zásadní vliv na vztah občana ke státu a k jeho politice? Myslím si, že je to právě naopak. Americký nebo britský politický systém naprosto zásadním způsobem utváří onen vztah mezi občanem a státem. Z našeho pohledu mohou některé vnější projevy vypadat banálně nebo i směšně, ale to jen do té chvíle, kdysi uvědomíme, jak konzistentní je to pouto, a jak možná právě náš systém trpí nedostatkem (či ztrátou) té konzistence.

Myslím si, že v každém z nás se občas ozve anarchista, fašista nebo alespoň vyhraněný liberál nebo naopak konzervativec, a to vždy v okamžiku, kdy se střetne principiální postoj s nějakou reálnou situací, ve které se náš konkrétní názor dostane do rozporu s naším obecným přesvědčením. Stěžujeme si na ztrátu soukromí způsobenou „starostí státu“ o naše bezpečí a zdraví, ale to jen do té doby, než pocítíme nějaké bezpečnostní riziko nebo jsme přímo ohroženi. Anarchisty se stáváme, když naopak pocítíme nesvobodu a svázanost všemožnými normami. Jsem přesvědčen, že je to zcela v pořádku a naopak si myslím, že může být nebezpečné zastávat ony zásadní postoje za všech okolností. To vnímám jako cestu k fanatismu. Jen fanatik ignoruje okolní vlivy a drží se svých vyhraněných názorů vždy a všude.

Zmínil jsem i environmentalismus, na kterém  obecně není jistě nic špatného, pokud se opět ten nestane náboženstvím a neodtrhne se od reálného života. Abych nebyl špatně chápán, vůbec nezpochybňuji principiální zásadovost, jen vnímám, že svět a naše životy jsou příliš pestré, než aby se vše dalo jednoduše zaškatulkovat, že každá sebeušlechtilejší idea má své hranice, za kterými může škodit. Nejlepší formou demokracie není diktatura, jenom někdy některé její principy mohou posloužit, třeba když je „Hannibal ante portas“.

Autor: Jiří Turner | pátek 25.5.2018 14:42 | karma článku: 11,71 | přečteno: 547x
  • Další články autora

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 16,62 | Přečteno: 305x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Noční vlci na Olšanech? Jak je to vůbec možné?

Naše liberálnost už překračuje snad všechny meze. Po Praze se prohánějí Putinovi hoši, kterým sekundují proruští kolaboranti, a nic se neděje.

7.5.2024 v 15:07 | Karma: 41,18 | Přečteno: 4147x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Respektujte můj názor!

Pletete si názory s fakty a také právo názor vyjádřit s povinností ho respektovat, sdílet či šířit. Myslíte-li si, že Slunce obíhá kolem Země, není to názor.

7.5.2024 v 10:36 | Karma: 19,78 | Přečteno: 521x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

Říká se to a mnozí se dle tohoto rčení také chovají. Je to však nutné? Argument, že mrtvý se nemůže bránit, je asi jediným relevantním argumentem. Já si myslím: O mrtvých jen pravdu.

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 23,02 | Přečteno: 654x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 28,33 | Přečteno: 1035x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč