Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co byste, milé děti, měly vědět o podstatě příběhu křesťanských Velikonoc?

Měly byste vědět, že je to moc hezký příběh, se kterým stojí za to se seznámit.Je to stěžejní součást náboženství, které je zásadní součástí naší kultury. Boj o historicitu biblických příběhů je však marný, a hlavně úplně zbytečný

Už pěkných pár týdnů se v rámci připravované série článků o příbězích biblických frazémů prodírám – pokolikáté už – Starým i Novým zákonem, a tak se mi ty Velikonoce docela hodí, abych napsal něco, o čem právě čtu, a hlavně o čem přemýšlím:

Ten článek není cílen na nějaké konkrétní dítě, vlastně na žádné dítě, ale ověřil jsem si kdysi u svých vlastních dětí, že když zvládnu něco vysvětlit puberťákovi, tak to mohu vysvětlit komukoliv v rámci bonmotu, že žádný výklad jakékoli teorie nestojí za nic, pokud ho nepochopí servírka, čímž se nechci dotknout vzdělaných servírek, chytrých dětí ani méně chápavých, akademicky vzdělaných dospělých jedinců.  

Každý ví, že Vánoce a Velikonoce jsou stěžejními křesťanskými svátky, protože se týkají narození, smrti a zmrtvýchvstání mesiáše a božího syna, jehož příběh je podstatou křesťanské víry. Výklad je třeba začít tím, že ten příběh je mýtus, nikoli historicky doložitelná skutečnost. Druhým dechem je ovšem třeba dodat, že taková je podstata každého náboženství, a že tato skutečnost nikterak nedevalvuje víru věřících ani historický a společenský význam náboženství.

Ježíš, který je patrně skutečnou historickou postavou, která ovšem mohla do sebe „natáhnout“ mnohé z řady jiných židovských „rabínů“ a pocestných kazatelů, se podle později vzniklé legendy narodil za nadpřirozených okolností, činil za svého života nadpřirozené skutky, jako člověk zemřel a jako bůh vstal z mrtvých. Nejsou však známy žádné jeho autentické výroky, natož pak písemné záznamy, vše, co je obsahem novozákonních evangelií, jsou jen informace tlumočené evangelisty, kteří se odkazují na Ježíšovi souputníky, tedy na jeho učedníky. 

Nový zákon je poměrně přesný z hlediska pozadí stěžejního příběhu. Jsou v něm uvedena skutečná místa, skutečné postavy i události té doby. Pominuli nadpřirozené děje a skutky, které nemá smysl jakkoli hodnotit, je problematický i věcný obsah evangelií, skutků apoštolů a epištol (Zjevení Janovo pak prakticky žádná fakta neobsahuje). Ani nejstarší Markovo evangelium napsané kolem roku 60, jehož autorem byl pravděpodobně Jan, zvaný Marek, není svědectvím přímého účastníka, ale pouze zápisem vzpomínek a úvah apoštola Petra, který měl být Ježíšovým učedníkem. Matouš a Lukáš, respektive autoři takto nazvaných evangelií pak už jen Markovo evangelium na základě svých vlastních pohnutek a informací upravili.

Janovo evangelium, jehož autor se prezentuje jako Ježíšův učedník (tradice mu přiřkla i autorství tří Janových listů a někdy i Janova Zjevení) vzniklo patrně kolem roku 100 a o jeho historicitě panují značné pochybnosti. Blíž k reálným událostem jsou, a tudíž i větší věrohodností disponují listy apoštola Pavla. Jsou to Listy Galatským a Tesalonickým, které jsou datovány do doby kolem roku 50, tedy přibližně 20 let po Ježíšovu ukřižování. Pavel ve svých listech píše téměř o všech klíčových věcech týkajících se Ježíše jako o historických faktech.

Je vcelku logické, že právě to, co se stalo v období židovského svátku pesah a také obecně v době pohanských svátků jara, bylo klíčovým tématem nového náboženství. Spasitel se logicky musel také narodit, a ještě před tím se stát součástí božího záměru, ale právě ukřižování, zmrtvýchvstání a nanebevstoupení bylo tím, čím se mělo křesťanství odlišit od židovství. Pominu-li dogma, že se vše stalo tak, jak bylo psáno, tak mě osobně vždy fascinovala otázka: Proč?

Vznik nového náboženství má obyčejně nějaký důvod. Ježíš a jeho učedníci pravděpodobně toužili pouze reformovat židovství, které možná již mnohým židům nevyhovovalo a už vůbec nepůsobilo na kohokoli nežidovského původu. Kristovo učení se možná ještě za života proroka jevilo mnohem univerzálnějším, což se posléze s podporou legendy potvrdilo. Podíváme-li se na to z hlediska víry, nelze pominout určité nesrovnalosti v božím záměru. Budeme-li vycházet z toho, že z logiky věci mají židé, křesťané i muslimové stále téhož jediného boha, těžko ten mohl mít pro každou komunitu jiný záměr.

Výše uvedeným výrokem o božím záměru jsem se dotkl zcela zásadní nutnosti oddělovat historickou (archeologickou) podstatu náboženství od katechismu a náboženské praxe, a tím i od lidové zbožnosti a lidových rituálů. Chce-li někdo prezentovat podstatu „velikonočního příběhu“, může v podstatě jen reprodukovat to, cosi přečetl v evangeliích, případně v některých apokryfních textech. Pro nějaký historický výklad totiž neexistují prakticky žádné zdroje, kromě obecných faktů o místu, poměrech a významných osobnostech té doby a příslušného území.  

Je to podobné jako třeba v případě starověké Troje, která je dějištěm jedné z nejznámějších antických bájí. Ta reálně také existovala (objevil ji inspirován Homérem Henrich Schliemann), a existovaly i Mykény včetně jejich krále Agamemnóna, jehož zlatá maska je exponátem Národního archeologického muzea v Athénách. To ovšem neznamená, že Iliada je zdrojem nějakých konkrétních historických reálií, pouze nám ve velmi obecné a symbolické podobě přibližuje určitou epochu. Podobné to je i se starozákonními příběhy, místy a postavami, které v řadě případů také existovaly, a podobné je to i s oním novozákonním příběhem.

Osobně si myslím, že bibli sluší výklady teologické, stejně jako je kniha knih oporou pro náboženské rituály i lidovou zbožnost. Boj o historicitu biblických příběhů je marný, a hlavně úplně zbytečný, protože je zbytečné se snažit dokazovat něco, co dokázat (ani popřít) nelze. Takové snahy jsou ve své podstatě škodlivé, protože poškozují obraz obrovské invence, představivosti, fantazie a konečně i moudrosti našich předků a také se tím ztrácí to, co je zdrojem mravního a etického kodexu. Ve své podstatě je to i zdroj historický, ale ne ve smyslu Ježíšova „životopisu“, mystéria jeho zrození, smrti a zmrtvýchvstání.

Autor: Jiří Turner | pondělí 18.4.2022 12:16 | karma článku: 11,10 | přečteno: 365x
  • Další články autora

Jiří Turner

U nás mají Babišem vychovávaní důchodci třicetiprocentní přirážku

„Tak to máme cappuccino, koláčky, velkou becherovku, buřtíky a pivečko. Dělá to 275 korun.“- „A důchodcovská sleva by, pane vedoucí, nebyla?“- „Nebyla, ale mohu vám naúčtovat třicetiprocentní důchodcovskou přirážku!“

5.3.2024 v 12:09 | Karma: 44,05 | Přečteno: 12451x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Prima zprávy

Pamatuji, jak za bolševika byla média přehlídkou vítězství, úspěchů, pozitiv a jistot. Dnes jsou to katastrofy, neúspěchy, hrozby, varování, katastrofální vyhlídky a prognózy vyvolávající strach, nejistotu, zklamání a skepsi.

4.3.2024 v 14:27 | Karma: 30,78 | Přečteno: 810x | Diskuse| Média

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma: 20,37 | Přečteno: 337x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma: 26,56 | Přečteno: 934x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma: 36,98 | Přečteno: 2431x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  14:47

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

„Mimořádně trapné“. Akademici a ekonomové kritizují úroveň Tulejových publikací

3. května 2024  14:09

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja publikoval své práce v potenciálně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!