Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Babiš na „Červeném Hrádku“

Zdálo by se, že největší moudra vrcholných představitelů „strany a vlády“ vždy padala a padají stále v okamžiku určité agónie příslušného režimu, se kterou může souviset z hlediska ambicí i jakási agónie osobní.

Lze to jistě rozporovat, ale já vnímám odstavení Andreje Babiše a jeho politické firmy od moci jako jistou změnu režimu. Je sice otázkou, jak významná to bude změna, jak ve svých důsledcích ovlivní život v naší zemi a jak bude nový režim posléze hodnocen, ale v principiální rovině změna nastane, respektive již nastala.

Jsem si vědom toho, že nikoli slova, ale činy jsou v politice tím zásadním, přesto, byť je to možná poněkud povrchní, intenzivně vnímám chování a rétoriku nové a staré politické reprezentace. Výroky Andreje Babiše jsou v tomto smyslu obzvláště výživné. Kultura projevu dosluhujícího premiéra byla vždy otřesná, a to rozhodně nejen kvůli tomu, že čeština není jeho rodným jazykem, ale nyní se k oné nekulturnosti přidávají výroky, které z hlediska politického marketingu nebyly vhodné pro premiéra, ale v roli lídra opozice se snese ledacos.

Voliči už ČSSD a KSČM nepotřebují, mohou volit nás

Tuto větu pronesl Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo a je v ní odražen volební neúspěch ČSSD a KSČM, jehož strůjcem ANO bezesporu bylo, stejně jako ono prohlášení se za opozičního lídra. Pominuli to, jak velkohubé, arogantní a krajně neseriózní je říkat voličům, jakou stranu potřebují a jakou ne, je evidentní, že taková polarizace společnosti by fakticky znamenala rozdělení politiky na populistickou a racionální, a v tomto smyslu i stejně rozdělenou voličskou základnu. Babišovo ANO má stále velkou podporu veřejnosti a nová politická reprezentace bude mít velký problém přesvědčit občany, že ona cesta slibů, darů a rozhodnutí měřených peoplemetrem je cestou do pekel, a ve vzduchu visí i možnost, že nová garnitura z důvodu udržení si přízně voličů na takovou politiku naváže.

O komunistech už asi není třeba psát, ale osobně se domnívám, že právě ČSSD, ovšem personálně zcela jiná ČSSD, by měla být tou představitelkou opozice, která by měla zajišťovat onu rovnováho jakési „levice“ a jakési „pravice“, a to ve smyslu modelu „lepších a horších časů“, přičemž je patrné, že aktuálně prožíváme ty horší. Jelikož je zřejmé, že ta horší doba nastala již před několika lety, bylo vládnutí Andreje Babiše pro tuto zemi doslova pohromou, což je zcela zřejmé mimo jiné i na ekonomickém růstu naší země v porovnání s našimi západními sousedy.

Zeman chce, abych kandidoval na prezidenta

Toto tvrdí Andrej Babiš v rozhovoru pro Blesk. Není, alespoň pro mě ne, vůbec důležité, jestli to prezident opravdu chce, respektive v jakém stavu takové přání vyjádřil. Miloš Zeman není Masaryk a Česká republika se nachází ve zcela jiné situaci než Československá republika v roce 1935, kdy právě dřívější Masarykovo přání bylo důležité pro nesnadnou volbu Edvarda Beneše. Upřímně řečeno, vůbec nechápu, proč a na koho by měla prezidentova přímluva zapůsobit, respektive na koho by měla působit pozitivně, a ne negativně.

Pro Andreje Babiše se staly již zcela typickými jeho účelové výroky, které si v čase protiřečí. Je to, myslím, určitý syndrom právě oné populistické politiky, v rámci které se říká a dělá to, co je účelné, ovšem účelné pro nositele oné politiky, ale nikoli pro věc samotnou či snad pro stát a jeho občany. Jsem přesvědčen, že kontinuita názorů a principiálních postojů, plnění slibů, které jsou vynášeny realisticky a věcně, je podstatou zodpovědné politiky. Politiky, která není postavena na prázdném slibu, že „bude líp“, což vám já nějak, nevím jak, zajistím, ale naopak na nutnosti dělat vše proto, aby nebylo hůře, což není reálně v moci žádného jedince ani vlády.  

Vláda a parlament, státní správa a samospráva mohou a mají pouze vytvářet podmínky pro to, aby se mohlo něco pozitivně vyvíjet i měnit. Chci věřit tomu, že si to nastupující politická garnitura uvědomuje. Myslím si, že ta by měla v přeměně slibů ve skutky cítit společenskou podporu, stejně by však měla jasně pocítit, když se od odpovědné a racionální politiky odkloní. Nebude to lehké, a to nejen s ohledem na aktuální situaci, ale i s ohledem na několikaletou „babišizaci“ politiky a tím i na společenské klima, v rámci kterého moc nevnímám připravenost občanů na nepopulární opatření, absenci dárků a benefitů, ale naopak utahování opasků.

V červenci 1989 v Červeném Hrádku Miloš Jakeš blábolil, aniž by asi tušil, že tu prezentuje svůj vlastní politický nekrolog. Andrej Babiš se aktuálně prezentuje v médiích výroky již v roli poraženého, ne však bezmocného politika. Je, myslím, velmi užitečné, ta slova vnímat, protože mnohé vypovídají o charakteru člověka, který se dle mého soudu z mnohých důvodů nikdy neměl stát představitelem státu, a jeho politika by opakovaně už neměla této zemi škodit. Je to užitečné pro občany, ale zcela zásadní pro politiky, pro které by to měl být naprosto odstrašující příklad toho, jak se politika dělat nemá. Doufám, že to tak alespoň někteří (řadoví občané i politici) takto vnímají a budou na to myslet.

Autor: Jiří Turner | neděle 14.11.2021 11:49 | karma článku: 25,74 | přečteno: 512x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3671x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Britská policie zadržela v souvislosti s nálezem těl v kufrech podezřelého muže

13. července 2024  15:34

Britská policie v sobotu ráno zadržela muže v souvislosti s nálezem lidských pozůstatků ve dvou...

Šátek na hlavu a svoboda pro Palestinu. Studenta za to vyhostili z Emirátů

13. července 2024  14:26

Student Newyorské univerzity v Abú Zabí byl deportován poté, co na slavnostní promoci nosil...

KOMENTÁŘ: Letištní zavazadlové peklo. Proč chaos na Ruzyni přesáhl obvyklé meze

13. července 2024

Premium Když člověku na dvou ze tří dovolených rozmlátí letecký dopravce kufry, začne se jeden téhle fáze...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  12:29

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...