Povolební stabilita
Velká část komentátorů otevřeně píše o dvou variantách budoucího vývoje: menšinové vládě ČSSD s podporou komunistů (těch nezreformovaných, abych to formuloval zcela přesně) nebo velké koalici ČSSD s ODS (kdy v závislosti na výsledku voleb jeden šéf půjde do Kramářovy vily, druhý do Bruselu).
„Stabilita republiky bude zajištěna.“ Přesně touto větou začíná dokument „Vládneme, nerušit“ na motivy stejnojmenné knihy Erika Taberyho, jež rozebírá neblahé dědictví opoziční smlouvy, tohoto svým způsobem až oxymoronu, v jehož rámci se dvě strany podělily o stát. Následky tohoto činu si neseme dodnes: prorůstání státní správy a organizovaného zločinu, servilnost veřejnoprávních médií, lobbystické tlaky v zákulisí politiky, znemožnění dohry období budování samostatného státu… Otázka, na níž není těžké si odpověď, je, zda by snad aliance třešně s růží dopadla lépe.
Většina z nás bude mít za zhruba tři měsíce možnost volbami ovlivnit, kterému řešení dává přednost. Je ale otázkou, co dělat, když nám média nedávají na výběr menší zlo, ale dvě velmi špatná řešení. Přesto zde zbývá naděje, či spíše alternativa. Paradoxně právě nyní vidíme význam malých parlamentních stran a chybu nás, voličů, přiklánět se k dvěma velkým stranám. Volit v říjnu TOP 09, KDU-ČSL či Stranu zelených, jakkoliv s nimi můžeme v lecčem nesouhlasit, znamená za této situace i vyjádření vůle vyhnout se dvěma uvedeným špatným řešením.
Tomáš Konečný
Zkreslený obraz dějin při výročí sarajevského atentátu

V souvislosti s výročím atentátu na arcivévodu Ferdinanda se v posledních dnech vyrojila řada mediálních „speciálů“, věnovaných této události a počátkům 1. světové války. Je bohužel velká škoda, že i sto let poté, v době, kdy i v českém prostředí byla celá otázka podrobena historickým zkoumáním, se média uchylují k překonaným a chybným konstrukcím. V tomto trendu kráčí ruku v ruce s novináři i jejich oblíbený kritik Miloš Zeman, který dnes obohatil veřejný prostor ještě o výzvu českým historikům, aby začaly zkoumat příčiny a zejména objasnily, proč k ní došlo.
Tomáš Konečný
Se Zemanem do Výmaru

Včerejší jmenování premiéra Rusnoka nemá v českých dějinách srovnání. Při pohledu do historie však zjistíme, že pozoruhodnou paralelu nalezneme v Německu. V roce 1930, s počínající krizí a vzrůstajícím extremismem, jmenoval prezident Hindenburg první z takzvaných „prezidentských kabinetů“, které vládly proti vůli parlamentu v posledních letech výmarské republiky.
Tomáš Konečný
Nevhodnost Keynese v Čechách

V souvislosti s krizí, která vypukla ve finančním sektoru a postupně přešla v krizi hospodářskou, se vyrojila řada ekonomů s návrhy řešení současných problémů, které vycházejí z klasických učebnic politické ekonomie – v současné době roli této oprášené zákonitosti hraje poučka Johna M. Keynese o nutnosti státní podpory ekonomiky a zaměstnanosti v časech krize.
Tomáš Konečný
Republikánský souboj po primárkách v Jižní Karolíně

Zhruba po čtvrté ranní našeho času byly dopočítány výsledky republikánských prezidentských primárek v Jižní Karolíně, v nichž s 41 % zvítězil Newt Gingrich, což do republikánské kampaně za prezidentskou nominaci vnáší novou dynamiku a nové otázky. Prakticky od počátku ostré části republikánské kampaně o nominaci se v průzkumech střetávají dva bloky – liberálnější část republikánů profilující se po jménem Romney, oproti konzervativnější, která se fakticky profiluje jako anti-Romney.
Tomáš Konečný
Budoucí velmoc Blízkého východu se rodí v Sýrii

V posledních dnech budí alespoň omezenou pozornost operace syrské armády v okolí města Hamá. Tance mocností a blízkovýchodních zemí kolem Sýrie jsou však neméně zajímavým objektem k sledování. Sýrie je již několik let pevnou součástí íránských snah o pozici regionálního hegemona. Společně s Libanonem, a do značné míry již i Irákem a Bahrajnem, V tomto okamžiku se však tamní, doposud věrně proíránský, režim viditelně otřásá. To otvírá nové kolo otázek kolem mocenského vlivu v tradičně nestabilní oblasti.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život
Seriál Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní...
Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum
Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím...
Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země
Premium Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke...
Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa
Premium Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše...

Pokoj k pronájmu 12 m2, v ulici Krausova, v Praze 9 - Letňanech
Krausova, Praha 9 - Letňany
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 35
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 975x
Seznam rubrik
- Aktuální politické
- Poznámky
- Ekonomické komentáře
- Rozvahy inspirované dějinami
- Chvilka politické poezie