Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci. 

V neděli 22. ledna 2023 večer jsem se zaujetím i rozhořčení sledovala presidentský duel v České televizi mezi politikem hnutí ANO Andrejem Babišem a generálem Petrem Pavlem.

Co mě zaujalo a mile potěšilo? Jak byl moderátor ČT Martin Řezníček skvěle připraven, ačkoliv do posledních minut netušil, podle jakého scénáře se „pojede“. Nebylo totiž jasné, zda Babiš dorazí či ne. Avizoval sice, že nepřijde, ale nakonec dorazil. Jak jsem se dočetla, byly připraveny dvě verze vysílání.

Také se mi líbilo, jak se nenechal Řezníček strhnout mimo připravená témata a „vyhodit“ ze svého moderátorského sedla, i když se o to Babiš mnohokrát pokoušel. Kamery zachycovaly Babišovy ukřivděné pohledy a „hrál“ si na chudáka, kterého nenechá přísný moderátor dokončit myšlenku, Řezníčka to nikdy nerozhodilo a zachoval se jako profesionál. Chvílemi mi to přišlo ze strany Babiše nedůstojné a trapné. Choval se jako malé trucující děcko. Říkala jsem si, že Řezníček je tak milý, korektní a „splachovací“, až jsem litovala, že se chvílemi neprojevil jako větší „řezník“.

Presidentský duel ČT, 22. ledna 2023

Co ale skutečně obdivuji na generálu Pavlovi, že za každé situace je schopen zachovat klid. Ostatně jeho presidentským mottem je: „Klid a řád.“ Jak tak sleduji Pavla celé měsíce v kampani, ve které přituhuje, klid a řád pro něj není jenom sloganem a nic neříkajícím výkřikem, ale skutečně něčím, co jej patrně i definuje.

Za žádnou cenu, i když mu protivník (Babiš) lhal stále znovu do očí a bezostyšně překrucoval fakta a jeho vlastní výroky před celým národem, nenechal se rozhodit a reagoval věcně a klidně.

Každý, kdo sledoval presidentský duel, a že nás nebylo málo (jen u televizních obrazovek to bylo 2,62 milionů diváku; a to nejsou započítáni ti, kteří si pustili debatu na internetu), si mohl udělat vlastní názor, jak se kdo snaží získávat voličské hlasy, o jakého člověka jde a v jakém stylu vede kampaň.

Vystupování Babiše bylo agresivní, útočné, hrubé, lživé a klamavé. Přestože Řezníček předkládal fakta a dával prostor Pavlovi, aby lži vyvracel, Babiš lhal stále znovu a znovu.

Pro mě osobně moc nového v debatě nezaznělo. Ale dvě novinky přece. Netušila jsem, že se Babiš setkal s místopředsedou KSČM Josefem Skálou, kde projednávali podporu od komunistických voličů.

Druhou ani ne tak novinkou, jako šokem pro mě byla Babišova odpověď na otázku: „Zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska či pobaltských států do těchto zemí například vojáky?“ Babiš odpověděl: „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru.“ A také: „V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války.“

Nejenže Babiš v debatě před celým českým národem pohotově odpověděl, že by v případě napadení čtyř států - Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska – odmítl splnit závazky vyplývající z naší účasti v NATO, ale zároveň jednoznačně řekl, že kdyby tyto čtyři státy jakýkoliv stát napadl, nepomohl by jim. Nechal by to být. Myslel tím, ať jim pomůže někdo jiný?! Anebo ať si v případě napadení poradí sami, jak umí?! Jenže co kdyby napadl někdo nás? Kdo by nám pak pomohl?!

Přestože se Řezníček Babiše ptal několikrát, zda jeho otázce rozumí a Pavel si dovolil taktně vysvětlit, jaké má naše země závazky vůči NATO, Babiš na své odpovědi sebevědomě trval.

Dnes, tj. druhý den po debatě, se ukázalo, že Babiš svými slovy rozhněval Poláky, zaskočil Ukrajinu a šokoval pobaltské státy. Znechucení jsou snad všichni čeští politici.

Pobaltské státy se nechaly slyšet, že v případě napadení České republiky, by nám přispěchaly na pomoc.

Opravdu chceme mít v čele naší země muže, který je schopen svou neznalostí popudit a rozhořčit vedení několika států? Babiš se mnohokrát v debatě oháněl slovem mír, mír, mír. Ale kdyby došlo na válku a měl by rozhodovací pravomoci (naštěstí je president nemá, má je Parlament ČR), nepomohl by k míru napadeným zemím.

Domnívám se, že naše země si zaslouží člověka, který má vysoký morální kredit. To u Babiše nenalézám. Člověka, který je nejen klidný a má smysl pro řád, ale také není agresivní, nerozděluje Čechy proti sobě, jak to Babiš neustále svými slovy dělá.

Tato debata nádherně ilustrovala, že Babiš je schopen slíbit komukoliv cokoliv, hlavně když dostane od voličů hlas. Někdy to je slib, že muži nepůjdou do války, jindy kus tlačenky či jelítko. Ale zřejmě zapomněl, že součástí úřadu presidenta je i nést zodpovědnost za to, co řekne.

Krásné zimní dny a šťastnou ruku při volbě presidenta vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje a fotografie:

Fotografie Petra Topiče z MAFRY je u článku Jitky Venturové „Nedělní prezidentský duel ČT potrápil, sledovalo ho 1,72 milionu lidí“. 23. ledna 2023. iDNES.cz. Článek a fotografie jsou dostupné zde: https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/prezidentsky-duel-ct-andrej-babis-volby-media-sledovanost.A230123_092646_mediahub_jpl

Citace z presidetnské debaty je z článku Dity Stein „To je spojenectví? Babiš Poláky zaskočil. Skandální, píší na Ukrajině“. 23. ledna 2023. iDNES.cz. Zde: https://www.idnes.cz/volby/babis-nato-pavel-volby-polsko-morawiecki-zeman-duda.A230123_115050_volby_remy

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 23.1.2023 17:54 | karma článku: 23,04 | přečteno: 596x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,68 | Přečteno: 3847x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,16 | Přečteno: 5513x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 778x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 519x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 19,12 | Přečteno: 958x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Alpský hotýlek centrem špionáže? Číňané měli výhled na základnu pro F-35

18. května 2024  14:02

Švýcarský hotel Rössli ve vesnici Unterbach se v posledních letech stal tématem hovorů členů...

Střelec na Fica přiznal vinu. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  13:55

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Sudetští Němci na sjezdu pochválili dialog s Čechy. Zahráli i českou hymnu

18. května 2024  12:35,  aktualizováno  13:51

V sobotu, na druhém dni sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy...

Soud poslal do vazby muže podezřelého z pobodání řidiče v Rokycanech

18. května 2024  13:30

Šestatřicetiletý muž, kterého policie obvinila z pokusu o vraždu za ozbrojený útok v Rokycanech,...

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,88
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->