Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jde o Váš život!

Česká vláda chystá reformy zdravotnictví po vzoru USA. Nás zajímalo jak takové americké zdravotnictví funguje v praxi. Bohužel, nemáme kontakty ani možnosti zjistit si to na oficiální úrovni, proto jsem se na otázky o americkém zdravotnictví zeptali českého emigranta, který se vrátil zpět do České republiky po 25 letech. Jeho informace jsou tak strašné, že skutečně jde o život a není důvod si brát ze špatného systému příklad. Bohužel ti co mohou získat informace z oficiálních  zdrojů, dosud neměli zájem informace ověřit.

1. Jak stát řídí zdravotní péči v USA?
Vůbec nijak. Není žádný zákon, který reguluje činnost pojišťoven, Pojišťovna si dělá co chce.
Pouze existuje antirasistický zákon.

2. Jak se u vás platí zdravotní pojištění a kolik procent z platu?
Na placení zdravotnictví není žádný zákon. Takže to není jako v ČR, kde musí mít každý zdravotní pojištění. Pouze některé podniky platí zaměstnancům pojištění a to pouze, aby přilákali kvalitní pracovníky. Zdravotní pojištění mají ve většině jen starobní důchodci, za které to platí stát- tzv. federální pojištění. Řada lidí chodí do práce hlavně kvůli pojištění a proto ji nemůžou libovolně měnit. Každý má jiné zdravotní pojištění, takže se nedá říci kolik procent z platu. Spíš je to v USA jako u nás životní pojistka. Neznám nikoho, kdo si platí sám zdravotní pojištění.

3. Kolik lidí nemá zdravotní pojištění a proč?
V USA nemá 50 miliónů lidí zdravotní pojištění, což je každý šestý občan. Nemají pojištění, protože na to nemají peníze. Jakmile máte onemocnění, tak vás pojišťovna nepojistí na tu nemoc, jenom na to ostatní a cena za pojištění astronomicky vzroste. Takže třeba cukrovka, vysoký tlak, rakovina atd. jsou nemoci, na které vás nikdo nepojistí.

4. Platí se u vás ošetření u doktora a kolik to stojí?
Prohlídka u doktora stojí 200 dolarů za těch 15 minut ošetření. Léky na chřipku tak 50 dolarů.
Den na JIP stojí kolem 10 tisíce dolarů.

5. Kolik se platí za léky a kolik platí pojišťovna?
Prvních 2000 dolarů platí člověk sám za léky a i veškerou lékařskou péči a potom teprve pojišťovna platí 80% z ceny léku či ošetření. Pokud je pacient pojištěn.

7. Mohou si Američani vybrat svého praktického doktora i specialistu?
Ne lidé si vybírají podle seznamu, který jim dá pojišťovna. Ve skutečnosti chodí k nejbližšímu doktoru a do nejbližší nemocnice ze seznamu, takže výběr není. Každá nemocnice by měla každého ošetřit, ale neděje se tak. Nemocnice pak musí platby od lidí vymáhat. Jsou případy kdy lidi umřeli před nemocnicí. Je zajímavé, že v USA nejsou vězení pro dlužníky a na Floridě vám nemůžou zabavit dům. Existují kliniky pro chudé, kde je péče nekvalitní a na ošetření se čeká pro velký zájem čtvrt roku a proto se zákroky dějí pozdě a lidi zbytečně umírají.

8. Jaká je úroveň a dostupnost zdravotní péče? Ošetří pojištěnce každá nemocnice po celých USA nebo jenom ty co mají smlouvu s pojišťovnou?
Nechá si to pak nemocnice proplatit od pojišťovny nebo to musíte platit ze svého? K pojištění máte seznam preferovaných lékařů, u kterých vám pojišťovna zaplatí 80% z ceny ošetření. U nepreferovaných lékařů to je pouze 50%. Pojištění platí jen v určitém státě, takže není možné cestovat za prací jinam. To platí i o pojišťovně, která chce koupit naše zdravotnictví. Sama doma lidem neposkytuje kvalitní služby. Nevím přesně, jak to chodí s tím vymáháním plateb.

9. Jsou u vás nemocnice, polikliniky a ordinace lékaře soukromé nebo státní?
Všechny jsou soukromé. Pouze existují nemocnice pro veterány- ty jsou federální, je jich málo, je tam také nekvalitní péče. Dlouhé čekací doby a pozdní zákroky.

10. Jak velký plat mají doktoři a sestry?
Plat sestry je asi 1500 dolarů. Záleží na nemocnici. Plat doktora taky asi 3 až 5 tisíc dolarů.
Minimální mzda ze zákona je jen 7 dolarů za hodinu což dělá asi těch 1200 dolarů za měsíc.

11. Jsou údaje o vašem zdraví na internetu?
Na internetu ty informace asi jsou, protože lékař vyšetření musí hlásit pojišťovně. Ale ani vy se nemůžete podívat na své zápisy. Musel by být notářsky ověřený podpis na žádosti a asi hrozná procedura.

12. Jsou korporace zdravotních pojišťoven se zdravotními zařízeními?
Ano viz seznam preferovaných lékařů.

13. Funguje konkurence ve zdravotnictví u vás?
Nefunguje. Každý chodí do nejbližší nemocnice a k nejbližšímu doktoru.
Stejně je konkurence nesmysl. Nevíte, jak se doktor bude chovat.

14. Který z kandidátů na prezidenta chce zdravotní systém změnit?
Hilary Clintonová kdysi chtěla univerzální zdravotní pojištění. Tento návrh se nedostal ani do senátu. Obama má v programu, že každého Američana stála válka v Iráku 15 000 dolarů. Za to by měl každý pojištění. Republikového kandidáta Mc Caina označují za válečného zločince, protože se v Americe mluví už o miliónu zabitých Iráčanů. I deset zabitých lidí by stačilo na prohlášení válečným zločincem.

15. Jak fungují a za co bojují odbory ve zdravotním zařízení?
Odbory jsou většinou jen pro střední zdravotní personál. Málokterý doktor je v odborech.

16. Kolik lidí zbankrotovalo kvůli zdravotní péči?
Za rok v USA zbankrotují 2% rodin. Z toho 60% rodin ze zdravotních důvodů.
To znamená , že jim seberou všechno, až do výše životního minima. Prezident Bush úroveň životního minima ještě snížil.

17. Jak jsou Američani spokojeni se zdravotním systémem?
Ve filmu SICKO od režiséra Moore režiséra filmu 911 stupňů Farenheita je vidět, jak systém zdravotnictví funguje, nebo přesněji řečeno nefunguje. Mluví se tam i o tom, že kubánský systém zdravotnictví je lepší. 9 lidí z 10 by systém zdravotnictví v USA změnilo. Ten jeden člověk z deseti je mladý zdraví a má dobré pojištění - to je jen pár sobců.

18. Na doplnění zajímavých postřehů z Ameriky jsem se zeptala i na názor Američanů na radar u nás.
USA mají 400 základen po světě. Pro ně je problém radaru u nás skoro nicotný. Ale zeptám se svého senátora co tomu říká. Kandidáti na prezidenta se bojí k těmto otázkám zbrojení vyjadřovat. Ovšem Hilary Clintonová byla svého času pro války a dala zelenou i válce v Iránu.

19. A jak to vypadá s demokracií v USA a u nás?
U nás v ČR je hrozná politická kultura. Lidé se bojí vyslovit svůj názor, což v USA není. Slovo komunista je tu nadávka přitom demokrati v USA mají komunističtější názory než KSČM u nás. I třeba za prezidenta Cartra byla daň bohatých 90%. Jack London se hlásil, že je komunista. Chcete kritizovat i jeho?


Děkuji za odpovědi.

Karolína Krátká + Daniel Rovný

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Daniel Rovný | pátek 4.7.2008 19:43 | karma článku: 18,95 | přečteno: 2058x
  • Další články autora

Daniel Rovný

Náš svátek 17.listopad

Když se přiblíží výročí 17.listopadu, začneme každý rok slýchat z televize a dalších sdělovacích prostředků oslavné ódy na současný režim a hanění všeho, co zde bylo do roku 1989. Vypadá to dokonce tak, že řada politologů bere 17.listopad jako svoji celoživotní specializaci. Dokáží si vymýšlet snůšky lží, opěvují morální čistotu všech „vůdců“ sametové revoluce, kterou vydávají za celonárodní vůli lidu, a zapomínají přitom na to, jak všechny události proběhly ve skutečnosti. Jedná se přitom o nedávnou historii, v podstatě současnost, a přesto se sází na to, že bude-li lež opakována donekonečna, stane se nakonec pravdou, nebo tak bude alespoň bez výhrad přijímána.

16.11.2008 v 15:28 | Karma: 19,72 | Přečteno: 1694x | Diskuse| Politika

Daniel Rovný

Mladá američanka a její názor na svět

Protože máme okurkovou sezónu a podivné "rozmarné" léto je všude kolem nás, přináším trochu pobavení. Jedná se o skutečný záznam rozhovoru dvou lidí po ICQ. Záznam chatu mezi 17-letou Američankou a Čechem (překlad je narychlo, bez korektury).

12.7.2008 v 0:25 | Karma: 24,95 | Přečteno: 2612x | Diskuse| Politika

Daniel Rovný

František Josef, člověk, co přežil svoji dobu

Devadesátdva let uplyne letos od smrti předposledního rakousko-uherského císaře. František Josef I. se stal legendou již za svého života a zůstal jí i po smrti, ačkoliv v poněkud jiném smyslu, neboť v modernější době jej vnímáme spíše v podobě načrtnuté v Haškově Švejkovi. Šedesát osm let vládl rozsáhlé říši, která spojovala nesourodé evropské národy, v pozdějších letech se zdál být hlavním pilířem, na kterém Rakousko-Uhersko stálo. Ministři a ministerští předsedové se měnili, vlády přicházely a odcházely, avšak císař sám zůstával. Tradovala se o něm dlouhá řada historek, takže jeho skutečný obraz zůstává dodnes zakryt jejich vrstvou. Kdo tedy vlastně byl František Josef I. a jakou úlohu v dějinách sehrál? To je otázka, na kterou bych chtěl dát alespoň stručnou odpověď.

7.7.2008 v 2:00 | Karma: 20,50 | Přečteno: 1678x | Diskuse| Politika

Daniel Rovný

Může být privatizace úspěšná?

Když se po roce 1989 objevili v čele naší politiky jedinci typu pana Klause či Dlouhého, bylo jejich trendem privatizovat československý státní majetek s tím, že zahraniční investoři přinesou do našich podniků peníze na investice do rozvoje. Jak tento experiment v řadě případů dopadl je dobře známo. Státní podniky se postupně přelévaly mezi několika vlastníky, až je jejich zahraniční majitelé často dovedli ke krachu.

28.6.2008 v 22:26 | Karma: 11,77 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Ostatní

Daniel Rovný

Vojenské aspekty Mnichovské dohody

V souvislosti s Mnichovskou dohodou z roku 1938 se mluví spíše o jejích politických aspektech, tedy zradě československých spojenců a nefunkčnosti Malé dohody, zatímco vojenská stránka věci, která měla na průběh událostí podstatný vliv, zůstává často opomenuta. Otázka, zda se československá armáda mohla v září a říjnu 1938 úspěšně bránit německému nástupu, byla pokládána již mnohokrát a odpověď na ní je samozřejmě ryze hypotetická, ačkoliv často podléhala politickým vlivům. Bezmála sedmdesát let po zmiňovaných událostech je ale již možné vysledovat hlavní skutečnosti bez předsudků.

22.6.2008 v 20:20 | Karma: 12,36 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1559x
Jsem jako každý člověk. K mému životu patří samozřejmě i láska a romantika. Jsem si jist, že v dnešních podmínkách je také politika částí naší existence. Jenže, kdo zapomíná na takové věci, jako je láska, tomu nikdy nemůžeš věřit jeho politický názor."