Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Máme stravovací a jiné tradice na Silvestra a Nový rok?

Upřímně si z dětství na žádné extra tradice nepamatuji. Asi jediné, co bylo tradicí /minimálně naší rodiny/, v době, kdy jsme byli u rodičů, tak to byl k obědu ovar. Většinou vařené vepřové koleno, hořčice, křen a chléb.
Ovar

Večer k televizi se potom dělaly takové ty klasické jednohubky na rohlík a také chlebíčky.

Mamka vždy k silvestrovské večeři dělala Švej-ču-žou. Tedy tak se tomu říkalo.

S originál Švej-ču-žou, jaké známe dnes to nemělo příliš společného, ale bylo to dobré. Většinou ho dělala z vepřového, ale nebylo vyjimkou, že Švej-ču-žou připravovala z kuřecího, nebo do konce z nutrie, kterých jsme za minulého režimu měli dostatek.

Jestli se dobře pamatuji, tak to bylo maso několik dní naložené v kari, vejcích, škrobu, česneku a mamka tam dávala řádně čili. Takže to bylo patřičně pikantní a byla po tom žízeň.

Švej-ču-žou

Ingredience na 4 porce                     

  • 600 g libového vepřového z kýty nebo pečeně
  • 2 lžíce sojové omáčky
  • 2 žloutky
  • lžička cukru
  • lžička solamylu
  • lžička kari
  • 4 chilli papričky
  • 3 lžíce oleje

Maso nakrájíme přes vlákno na nudličky asi 4 cm dlouhé. Všechny přísady, kromě oleje smícháme v míse a promícháme s masem. Necháme v chladnu 24 hodin uležet.

Před přípravou rozpálímeoleja směs na silném ohni za stálého míchání smažíme 6-8 minut.

Ze zkušenosti vím, že tradice jsou podobné i v jiných českých rodinách. Ovar, chlebíčky, jednohubky. Někde se připravuje sulc, nebo do konce aspik.

Snažil jsem se vypátrat něco málo z historie, ale oproti Vánocům nemá slavení posledního dne v roce příliš dlouhou historii a tradic je tedy o poznání méně.

Konec roku se před mnoha staletími vůbec neslavil. Křesťanský rok má totiž touto dobou už své oslavy za sebou, protože jeho nový rok začíná první adventní nedělí. Novodobý Silvestr se proto od toho historického v mnohém liší.

„Ten náš občanský Nový rok se v církvi nijak zvlášť neslavil. Naopak byl spojený historicky s oslavami saturnálií a s oslavami Nového roku ve starověkém pohanském Římě, tak se doporučovalo, aby věřící seděli doma a rozjímali, a ne aby běhali po divadlech a zúčastňovali se maškarních průvodů,"

Na Silvestra se na rozdíl od Štědrého dne nedržel půst. Později se na noční hodování připravovalo především maso.

„Silvestrovská noc, kdy se začalo konzumovat, tak tam byla čočka, která symbolizuje hojnost, nebo hrách. Potom se vařilo maso, především ovar a vepřová hlava. To bylo a je opravdu typické silvestrovské jídlo, z něhož nejdůležitější byla ouška a rypáček,".

V množství vařené čočky se meze nekladou. Čím více jí sníte, tím bohatší v novém roce budete. Naopak byste se měli vyhnout drůbeži. Naši vždy říkali, že na Nový rok se drůbež nesmí jíst, protože jinak vám uletí štěstí.

Čočka

Stejně tak by se nemělo jíst nic co má nohy, co by uteklo. Takže drůbež ne a ani zajíc nebo králík, protože to by nám uteklo štěstí,". Úplně si nejsem jistý, jestli se do řady zvěře s nohami, co se nesmí jíst počítá i prase a kráva? Nikde jsem o tom zmínku neviděl. Ale pro jistotu, aby nám se štěstím neutekli bych vynechal i je.

Novoroční pověry a zvyky

Co se tento den udělá, bude mít vliv na celý následující rok příští. Však kdy by neznal úsloví: „Jak na Nový rok, tak po celý rok." Je tedy vhodné nehádat se a vyhnout se mrzutostem, aby tyto nepříjemnosti člověka nepronásledovaly po celý rok nadcházející.

  • Ten, kdo u sebe má na Nový rok dost peněz, nemusí se obávat nedostatku v roce následujícím.
  • Obléknete-li se na Nový rok do nového, pak budete po celý přicházející rok – „jako noví".
  • Za dobré znamení se považovalo, vstoupila-li do domu na Nový rok mladá dívka či dítě, avšak ne stará žena.
  • V některých oblastech u nás se na Vánoce pekla vánočka, ve které bylo zapečeno hrachové zrnko. Jedla se právě na Nový rok, a kdo ve svém kousku zrnko našel, ten měl štěstí v dalším roce zaručeno.
  • V tento den by se nemělo nic ze stavení vynášet, neboť by to pak v domě celý další rok chybělo.
  • Na Nový rok by se nemělo prát ani věšet prádlo, věstilo to hospodyni neštěstí a soužení po celý následující rok.
  • Na Nový rok se doporučuje pojídat čočka, ta totiž věští do následujícího roku peníze. Na Nový rok se na některých jídelních stolech objevoval prasečí rypáček jako symbol štěstí.

To, jaký následující rok bude, se usuzovalo i z toho, na který den v týdnu Nový rok připadl. Je-li v pondělí, pak podle pověr nás čeká krutá zima, vlhké jaro, povodně a boj s nemocemi. Nový rok připadající na úterý věští ještě krutější zimu, ale úrodný rok. Nový rok ve středu znamená příznivý nadcházející rok, ve kterém nebude nouze o dostatek vína, nebude se však dařit medu. Čtvrteční Nový rok věští mírnou zimu, větrné jaro, parné léto, pěkný podzim, hojnost ovoce i dostatečnou úrodu obilí. Novoroční den v pátek věští oční nemoci, hrozbu války a vysokou úmrtnost. Na sobotu připadající Nový rok předpovídá dle pověr hodně ovoce, ale málo obilí. Novoroční den v neděli znamená mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto.

Jedním z lidových zvyků, které se alespoň na vesnicích poměrně dlouho udržely, bylo chození chudých žen, tzv. ometaček po staveních, kde symbolicky ometaly plotnu, aby kamna v novém roce dobře hořela a přály obyvatelům do nového roku vše dobré, za což obdržely almužnu.

Oslavy Nového roku dnes

V některých rodinách je zvykem, že se celá rodina sejde u bohatého oběda. Na svátečním stole by neměla chybět čočka nebo polévka s drobnou krupicí, tzv. milionová – to proto, aby se člověka držely peníze i v následujícím roce. Před Novým rokem si lidé posílají blahopřejné novoročenky s přáním do nového roku.

Na některých novoročenkách se objevuje zkratka P.F. –pour feliciter– francouzská zkratka znamenající – „pro štěstí".

Novoroční magie a rituály

Kolem domu rozprašte sůl, odeženete tak zlé duchy. Ty můžete vyhnat také tím, že vylijete škopek vody z balkonu. Ale bacha, aby pod balkonem nestál nějaký soused :-)

O půlnoci obejděte dům v ruce s kufrem třikrát, zajistíte si tím, že Vaše cesty v následujícím roce budou bezpečné. Ještě klika, že každý Silvestr trávím v práci. Nedovedu si představit, že bych na silvestrovskou noc chodil 3x s kufrem kolem domu. Ono by se klidně mohlo stát, že bych už potom s tím kufrem nebyl vpuštěn zpět :-)

Příchod nového roku je také ideálním momentem pro rozloučení se se vším nepotřebným, co již v novém roce nechci zažívat a nemám potřebu nést si dále.

V klidu se posaďte napište, nakreslete nebo jinak zaznamenejte na kus papíru vše, co jste letos prožívali a chcete se s tím nějakým způsobem rozloučit. Pokud máte i nějaké předměty, které se k těmto událostem pojí, pak je můžete rovněž rituálně odložit, spálit, či vyhodit. Sepsané potom můžete spálit a rozdělat nový oheň, kterému odevzdáte svá přání pro rok následující.

Děkuji vám za přízeň a přeji hodně štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2019.

Radek Pálka

Šéfkuchařův deník

www.sefkucharuvdenik.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Pálka | čtvrtek 27.12.2018 6:00 | karma článku: 12,76 | přečteno: 3528x
  • Další články autora

Radek Pálka

Kam zmizel Michelin?

Ti z vás, kteří sledujete Českou gastronomickou scénu jistě i sledujete restaurace s oceněním nejvyšším, tedy s oceněním Michelin. Co víc by si provozovatelé a slavní šéfkuchaři mohli přát než ocenění Michelin.

4.7.2023 v 19:06 | Karma: 29,42 | Přečteno: 3838x | Diskuse| Cestování

Radek Pálka

Končím

Nejedná se o žádný nekrolog, nebo o dopis na rozloučenou. Jen se s tímto slovem ,,KONČÍM,, se v poslední době u kuchařů setkávám čím dál častěji. Jedna věc je, že mnoho kuchařů z oboru odešlo během kovidu. í době u kucha

9.8.2022 v 13:00 | Karma: 29,11 | Přečteno: 1344x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Radek Pálka

Proč jsem vydal knihu?

Lidé si vydávají knihy z mnoha různých důvodů. U mě to byla mimo jiné touha tu něco po sobě zanechat, ne jen proběhnout životem a pak navěky zmizet.

5.11.2021 v 10:13 | Karma: 6,45 | Přečteno: 250x | Diskuse| Kultura

Radek Pálka

Zvěřinové hody bez zvěřiny

Mým dávným přáním, ještě z dob totality bylo jít pracovat do zahraničí.Měl jsem štěstí, že ještě když jsem pracoval u Durana, tak oba hlavní kuchaři, jak Jirka Syrový, tak zástupce Zdeněk Trunec

4.10.2021 v 8:33 | Karma: 23,37 | Přečteno: 552x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Radek Pálka

Svět se zbláznil

Covid nám přinesl mnohé, ale zatím nevidím nic pozitivního. Chvíli jsem doufal, že vše okolo pandemie zlomí vaz vládě Andreje Babiše, ale jak to tak vypadá, ani to se nestane.

29.7.2021 v 14:29 | Karma: 46,01 | Přečteno: 13370x | Diskuse| Praha a střední Čechy
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Opilci, nahý zadek i prsa. Nápad sblížit města přes portál se proměnil v chaos

14. května 2024  22:04

V Dublinu a New Yorku před týdnem začal fungovat kruhový videoportál. Je součástí veřejné umělecké...

Je třeba zastavit válku, pro vítězství v terénu je pomoc dostatečná, míní Pavel

14. května 2024

„Potřebujeme zastavit válku a začít debatovat o budoucím uspořádání.“ Tak odpověděl prezident Petr...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 81
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3439x
Jmenuji se Radek Pálka a vítám vás na svém blogu o vaření, kuchyni, gastronomii a tak obecně.

Jak to začalo.....

Někde v mých 6-7 letech si rodiče vzali do hlavy, že strašně chci být kuchařem :-). 

Moje mamka byla vyučenou cukrářkou. Avšak po vyučení cukrařinu dělala jen velmi krátce a když přišla v roce 1971 do jiného stavu s bratrem, přestala cukrařinu dělat profesionálně a již se k tomu nikdy naplno nevrátila. 

Nicméně v osmdesátých letech si mamka tajně doma přivydělávala pečením dortů na zakázku. A já, jako dnešní dítě z reklamy jsem se kolem ní motal a asi tím si všichni vzali do hlavy, že kuchařina mě strašně baví a že nic jiného vlastně ani dělat nechci :-). 

Zvláštní je, že pokud je člověku něco dlouhodobě podsouváno, tak tomu začne věřit.  Na konec jsem byl i já tím, který začal říkat, že si od dětství přeje být kuchařem. Možná tomu i tak bylo. Já vlastně ani nevím.

Každopádně se tak i přes některé komplikace stalo a jsem tomu rád.  A z nutnosti je životní láska.

Upřímně láska na první pohled to úplně nebyla.

Díky sametové revoluci v roce 1989 jsem sice nastoupil do chrudimské hotelové školy, ale na příbuzný obor řezník. 

No, nebudu rozebírat má studia. Ale řezníkem jsem se po pár peripetiích vyučil a rok na to jsem udělal rozdílové zkoušky a vyučil se i kuchařem. 

Mým štěstím bylo, že jsem hned po vyučení nastoupil do Restaurantu Grill Duran v Hradci, Králové, kde jsem nejprve řezničil a postupně se přibližoval do kuchyně, až jsem bourání masa úplně pověsil na hřebík. 

Mým druhým největším životním štětím /první je moje manželka/ bylo, že jsem měl to štěstí a dostal jsem se do kuchyně v Duranu, kde vládl tehdy asi třicetiletý šéfkuchař Jiří Syrový.

A díky němu a díky jeho přístupu ze z nutnosti stala LÁSKA NA CELÝ ŽIVOT.

www.sefkucharuvdenik.cz

Seznam rubrik