Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Přestanu pít sám...“

Volal. Měl rozklepaný hlas. Prosil o pomoc. Chce se léčit. Dnes ještě nic nepil, udržel se. Má problém s alkoholem.

Vím dobře, že v léčbě závislostí je důležité využít chvíli, kdy se člověk pro léčbu rozhodne. Jde o hodiny, někdy o minuty. Je mu 45 let a má patnáctiletou dceru Báru. Dcera si mě bere k telefonu, prosí za tátu.

„Přijeďte!“, říkám jí... Tiše si přeji...Kéž pán dostojí svého rozhodnutí!

Nepřijel. Místo toho se ve dveřích objevila jeho dcera Bára. Uplakaná mladá slečna, v nitru ještě dítě. „Táta je znovu opilý, leží v obýváku na zemi.“ Zoufale se ptá: „Co s ním? Co mám dělat? Jak ho můžu dostat do léčby? Ráno byl rozhodnutý, sliboval, že půjde a teď.... Máma se od nás odstěhovala, už to nevydržela. Já bych mu stašně ráda pomohla. Nikdo mi není schopen poradit.“ Plakala.

Byl to silný zážitek. Bylo mi té dívky líto. Místo, aby se radovala se svými vrstevníky, strachuje se o svého otce a zachraňuje ho. Bára se telefonicky propojila se svou matkou, domluvily se na dalším postupu.

Manželka Pavla se po telefonickém rozhovoru s Bárou vrátila domů. Obě, Bára i ona, spojily síly. Týden následně přemlouvaly Pavla, aby se šel léčit. On, Pavel, měl každý večer argument: „Přestanu pít sám.“ Za pár hodin už byl zase opilý tak, že nestál ani na nohách. Lítost a důvěra spoluzávislých (manželka, rodiče, děti) v to, že alkoholik přestane pít sám, jen problém prohlubuje. Chce to rázné řešení.

Pavel se nakonec do léčby dostal. Když je člověk v absťáku, má dost často výčitky vůči sobě i rodině. Manželce i dceři se povedlo vystihnout tuto Pavlovu citlivou chvíli. Dali mu v ní své jasné stanovisko - pokud se nepůjde léčit, odejdou od něj obě, hned. Povedlo se. Po obědě už byl v léčbě. Pavel se léčí a je s odstupem je za tvrdost manželky i dcery rád. Bez nich by se upíjel dál.

Na závěr – POMOCNÍK pro spoluzávislé a blízké

O problému alkoholismu (jiné závislosti) je nutné mluvit. Člověku, kterému chceme pomoci, jasně sdělíme, že jeho pití vnímáme jako problematické a jeho chování je pro nás nepřijatelné. Je chyba dělat, že problém nevidíme! Trváme na tom, aby svůj problém začal řešit. Jsme důslední. Lítost a důvěra spoluzávislých v to, že alkoholik přestane pít sám, jen problém prohlubuje. Chce to rázné řešení.

Je nutné, aby dotyčný člověk navštívil odborníka v oblasti závislostí (adiktologa, odborníka se specializací na závislosti). Odborník zhodnotí stav a doporučí další postup v řešení. Vybírejme si odborníka, kde pocítíme důvěru, kde cítíme zájem o člověka.

Když odborník usoudí, že ambulantní cestou dotyčný člověk problém nezvládne, věříme mu. Pokud odborník navrhne řešení formou pobytové léčby závislostí, motivujeme dotyčného člověka k nástupu do léčby. Pobytová léčba závislostí není jen o skleníkovém prostředí, ale hlavně o práci s lidskou duší a změně životního stylu. Podpoříme dotyčného, aby si vybral zařízení, ke kterému cítí důvěru. Dnes naštěstí nemusí už jen do ústavní léčby psychiatrické, ale existují i jiná zařízení . Jsme důslední, aby si objednal den nástupu do léčby a po té léčbu skutečně nastoupil.

Závislost je problémem celé rodiny. Spolupracujeme s odborníky ambulantního či pobytového zařízení. Co nejvíce se informujeme o problému našeho blízkého člověka a využijeme všech možností zapojení se do jeho léčebného a ozdravného procesu (rodinné a partnerské terapie, pobyty pro spoluzávislé).

Autor: Monika Plocová | čtvrtek 30.5.2024 15:48 | karma článku: 13,27 | přečteno: 393x
  • Další články autora

Monika Plocová

Na útěku

Měl modré oči. Byl ne příliš vysoký, trochu při těle a velmi smutný. Přesto se zasmál, když mi podával ruku na pozdrav. Byl to křečovitý smích, moc dobře jsem si toho všimla.

16.5.2024 v 13:38 | Karma: 9,50 | Přečteno: 269x | Společnost

Monika Plocová

Vždy to má smysl

Poznala jsem ji , když jsem ještě pracovala ve státní léčbě závislostí. Byla moc milá. Bylo jí okolo šedesáti let. Měla krátké šedivé kudrnaté vlasy a brýle. Nevím proč zrovna teď, ale vzpomněla jsem si n ni.

2.5.2024 v 14:59 | Karma: 15,94 | Přečteno: 330x | Společnost

Monika Plocová

Květinový sen

Adéla sedí v kuchyni na svém místě. V ruce má malý kapesní nožík, její nožík. Ano, tomu koutku říká „mé místo“. Je to kousek prostoru kuchyně, kde se cítí v bezpečí.

22.3.2024 v 15:27 | Karma: 12,26 | Přečteno: 296x | Společnost

Monika Plocová

Rozhodnutí

Stojím před tou budovou. Otvírají se bílé dveře. “No tak pojďte”, říká mi silnější paní. Chce se mi strašně brečet. Je to jen moment, kdy se za mnou ty bílé dveře zaklapnou zevnitř. Uvědomuji si, že teď už není jiné cesty.

3.3.2024 v 16:50 | Karma: 32,91 | Přečteno: 2868x | Společnost

Monika Plocová

Kdo za to může?

Řekl jsem jasně: „Pavla se půjde učit na kadeřnici! Jsi snad hluchá?“ „Pavla chce jít studovat gymnázium“, řikala mi to. „Prosím tě, ty tvoje názory! Na co studovat.. Prachy potřebuje vydělávat! O tom je život!“

8.2.2024 v 13:48 | Karma: 20,53 | Přečteno: 738x | Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  19:34

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Prezident daroval krev. Nejjednodušší způsob, jak zachránit život, vyzval ostatní

14. června 2024  19:34

Prezident Petr Pavel v pátek daroval krev a apeloval, aby lidé, kteří jsou zdraví, zvážili totéž....

VIDEO: Ukrajinská brigáda zveřejnila video zničení ruské tankové roty

14. června 2024  19:32

Ukrajinská 68. samostatná lovecká brigáda zveřejnila video, které údajně ukazuje likvidaci ruské...

Na Kroměřížsku našli pohřešovanou seniorku s Alzheimerem, je v péči lékařů

14. června 2024  17:43,  aktualizováno  19:21

Policie pátrala po seniorce ze Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku. Seniorka odešla z domu...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 108
  • Celková karma 12,74
  • Průměrná čtenost 1486x
"Pomáhám lidem překonat problémy, životní krize a závislosti. Otvírám v nich cestu do vlastního nitra, cestu k sobě.  Navádím je na nový způsob života bez úniků od sebe sama. Probouzím v nich smysl, stejně jako jsem ho kdysi probudila v sobě“.

Jsem žena, terapeutka, adiktoložka, jsem člověk. V životě jsem zažila spoustu příběhů lidí, kteří se dostali do závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách. Před mnoha lety jsem závislost prožila. Díky svému poslání mohu zažívat příběhy těchto lidí, kteří si vybojovali zpět zdraví a kvalitní život, stejně jako kdysi já. Jsem autorkou léčebného pobytového systému v délce 33 dní. Jsem zakladatelkou prvního soukromého anonymního zařízení pro překonání závislosti -  Branického sanatoria Moniky Plocové. Pomáháme formou pobytového programu i formou ambulantních individuálních programů pro překonání závislosti.

Monika Brenner (Plocová) 

www.monikaplocova.cz

www.facebook.com/mgrmonikaplocova

plocova@monikaplocova.cz