Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Květinový sen

Adéla sedí v kuchyni na svém místě. V ruce má malý kapesní nožík, její nožík. Ano, tomu koutku říká „mé místo“. Je to kousek prostoru kuchyně, kde se cítí v bezpečí.

Děti i manžel jsou zvyklí, že tam sedává. Nikdo se tomu nediví. Nikdo ji nehledá. Už dávno ne. Adamovi je 17 a Elišce 19 let. Mají svůj svět, své zájmy. Adéla má pocit, že už ji nepotřebují.

Je tady ještě Pavel, manžel. Pocit, že Pavel ji nepotřebuje přišel už dávno před tím, než se tento pocit nepotřebnosti dostavil s dospívajícími dětmi.

Adéla sedí v kuchyni a v ruce má malý kapesní nožík. Bojuje sama se sebou… Mám nebo nemám…Ví však velmi dobře, že vždy zvítězí ten pocit..mám..Nožíkem se nehluboce řízne na levém zápěstí.. Začíná jí téct krev. Uf… oddechla si.. To je úleva! S odtékajícími kapkami krve odchází napětí a pocit nenávisti k sobě, který v sobě má. Po chvilce zopakuje řezací rituál na pravém zápěstí. Ted’ se úleva ještě prohloubila. Pod stolem má láhev vína. Svůj řezací rituál zapije přímo z hrdla láhve. Vypije půl láhve najednou. 

V tuto chvíli je již schopná fungovat. Zápěstí si obtočí fáčem.Přes ruce si stáhne dlouhé rukávy. Zvedne se a jde se podívat na zahradu. Kytičky, ty jí dělají radost. Zvláště teď na jaře, když všechno začíná kvést.

S manželem se poznali před dvaceti lety. Láska to byla velká, vášnivá. Adéla měla už tehdy malé květinářství, které si založila sama. Rodiče z ní chtěli mít lékařku, obzvláště táta, který je ve městě uznávaným chirurgem. Svůj sen si splnila i navzdory tátovi. Zklamala ho. Už tehdy se řízla poprvé. Zklamání táty z toho, že nepřebrala jeho poselství v podobě lékařky, cítí v každém setkání s ním, v každém telefonu, mezi slovy, mezi řádky…Tak moc by si přála, aby si jí táta vážil.

V květinářství se seznámila s budoucím manželem Pavlem. „Slečno, chtěl bych poradit“, řekl jí tehdy. „Nějakou hezkou kytičku bych si vzal. Jakou byste doporučila? Jaká by se líbila Vám?“ Adéla tehdy uvázala krásnou kytici růží. Pavel si ji vzal a rovnou jí dal Adéle zpátky.. „Ta je pro Vás, Jste moc krásná.“ Ten cit v očích, který ji Pavel ukázal, byl pro Adélu velmi přitažlivý.

Za pár měsíců byla svatba. Už tehdy měl Pavel nakročeno k význačné kariéře. Měl vystudovaná práva a celkem lukrativní místo v advokátní kanceláři. Přišly děti. Adéla uzavřela svůj obchod s květinami a na plný úvazek se věnovala dětem. Měla a rodinu, byla šťastná. Pavel rodinu s rostoucí kariérou a s rostoucím finančním ohodnocením velmi dobře finančně zajistil. Adéla zůstala dál i po mateřské dovolené doma. Podporovala manžela v růstu a tvořila zázemí jemu i dětem.  Její květinový sen se rozplynul zcela. 

Přestěhovali se do nového domu na okraji Prahy. Byl to krásný honosný dům. Z Pavla se stala právnická kapacita. Užíval si komunitu právnických kruhů. Byl celé dny a často i noci pryč. Kde? To  Adéla nevěděla. S postupujícím časem zůstávala v krásném domě čím dál více sama. Stále častěji se jí zdálo o jejím květinovém obchůdku.

Adéla má všechno, jen cit ne. Ten cit, který zprvu obdivovala na Pavlovi se pod právnickými tezemi a zákony rozplynul. Už je to pár let, co se znovu řeže s pocitem, že zklamala. Dostavoval se stejný pocit jako s tátou. Zklamala tátu. Zklamala Pavla, který dokázal tolik a ona?…Zklamala i sama sebe..Kde je její sen?  S Pavlem se nemají o čem bavit. Nerozumí mu. …Tak ráda by od těch obou chlapů uznání!

Adéla se nemá se ráda, jaká je. Ten pocit nenávisti si uvolňuje s nožíkem a také jejím jediným kamarádem - flaškou. Ta ji nikdy nezklame. 

Pomůže jí to však znovu k jejímu snu?

Autor: Monika Plocová | pátek 22.3.2024 15:27 | karma článku: 12,76 | přečteno: 303x
  • Další články autora

Monika Plocová

Prožijme svůj den

Každý den jako šance... „Je krásné se ráno probudit..Otevřít oči a uvědomit si, že další den máme šanci žít.....“ Umím prožít každý svůj den? Ano? 


4.7.2024 v 13:25 | Karma: 6,57 | Přečteno: 190x | Společnost

Monika Plocová

„Přestanu pít sám...“

Volal. Měl rozklepaný hlas. Prosil o pomoc. Chce se léčit. Dnes ještě nic nepil, udržel se. Má problém s alkoholem.

30.5.2024 v 15:48 | Karma: 13,28 | Přečteno: 418x | Společnost

Monika Plocová

Na útěku

Měl modré oči. Byl ne příliš vysoký, trochu při těle a velmi smutný. Přesto se zasmál, když mi podával ruku na pozdrav. Byl to křečovitý smích, moc dobře jsem si toho všimla.

16.5.2024 v 13:38 | Karma: 9,89 | Přečteno: 282x | Společnost

Monika Plocová

Vždy to má smysl

Poznala jsem ji , když jsem ještě pracovala ve státní léčbě závislostí. Byla moc milá. Bylo jí okolo šedesáti let. Měla krátké šedivé kudrnaté vlasy a brýle. Nevím proč zrovna teď, ale vzpomněla jsem si n ni.

2.5.2024 v 14:59 | Karma: 15,94 | Přečteno: 342x | Společnost

Monika Plocová

Rozhodnutí

Stojím před tou budovou. Otvírají se bílé dveře. “No tak pojďte”, říká mi silnější paní. Chce se mi strašně brečet. Je to jen moment, kdy se za mnou ty bílé dveře zaklapnou zevnitř. Uvědomuji si, že teď už není jiné cesty.

3.3.2024 v 16:50 | Karma: 33,04 | Přečteno: 2881x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

23. července 2024

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle...

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

23. července 2024

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho,...

Trans žena Lenka Králová se rozchází s manželkou. Miluju někoho jiného, říká

23. července 2024

Softwarová inženýrka Lenka Králová (43) se narodila v mužském těle, ale vždy se cítila být ženou....

Dieselové vlaky a lodě za emise platit nebudou. Resorty se shodly na výjimce

23. července 2024

Premium Dieselové vlaky a lodě uniknou povinnému placení za emisní povolenky, které budou muset od začátku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 109
  • Celková karma 11,42
  • Průměrná čtenost 1475x
"Pomáhám lidem překonat problémy, životní krize a závislosti. Otvírám v nich cestu do vlastního nitra, cestu k sobě.  Navádím je na nový způsob života bez úniků od sebe sama. Probouzím v nich smysl, stejně jako jsem ho kdysi probudila v sobě“.

Jsem žena, terapeutka, adiktoložka, jsem člověk. V životě jsem zažila spoustu příběhů lidí, kteří se dostali do závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách. Před mnoha lety jsem závislost prožila. Díky svému poslání mohu zažívat příběhy těchto lidí, kteří si vybojovali zpět zdraví a kvalitní život, stejně jako kdysi já. Jsem autorkou léčebného pobytového systému v délce 33 dní. Jsem zakladatelkou prvního soukromého anonymního zařízení pro překonání závislosti -  Branického sanatoria Moniky Plocové. Pomáháme formou pobytového programu i formou ambulantních individuálních programů pro překonání závislosti.

Monika Brenner (Plocová) 

www.monikaplocova.cz

www.facebook.com/mgrmonikaplocova

plocova@monikaplocova.cz