Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice  líbivě, ale realita je bohužel jiná.

Robert Fico spustil před druhým kolem slovenských prezidentských voleb nevídanou demagogickou kampaň, když vykresluje diplomata Ivana Korčoka jako válečného štváče, na druhé straně skutečného viníka největšího ozbrojeného konfliktu, Vladimira Putina, za strůjce invaze nikdy neoznačí. Neřekne ani, že by se měla ruská vojska stáhnout z ukrajinského území, kde již dva roky nemají co pohledávat a jsou zde v rozporu s mezinárodním právem a všemi morálními standardy.Dochází tak k absurdní situaci v obráceném gardu, kdy jsou podporovatelé obranného ukrajinského boje označováni zcela v rozporu s realitou jako váleční štváčí, a skutečný agresor je vlastně mírotvůrce, který chce nastolit na Ukrajině řád a pořádek, dlužno ale dodat, že zcela ruský.

Fico uměle a pro mrzký politický zisk rozdělil znesvářené tábory na stranu míru, kterou paradoxně má být Rusko jako invazor a jeho vlivní přímluvci (Slovensko, Maďarsko), a na stranu války, kterou naopak jsou podporovatelé boje za svrchovanost a nezávislost Ukrajiny. Absurdita této teze je více než zjevná, to bychom museli označit za válečného štváče také USA za druhé světové války, protože podporovaly protinacistický boj a dodávaly vojenský materiál svým spojencům. Pokud platí Ficova rovnice, že váleční štváči jsou ti, kteří podporují obranné boje proti agresorům, pak by touto nálepkou byly vlastně označeny všechny porobené evropské státy během druhé světové války, které vedly osudovou bitvu proti nacistům. Nicméně pokud přijmeme vadný Ficův narativ, tak jen válku eskalovaly, protože si dovolily povstat proti svým uzurpátorům. 

A nyní k míru, který je skloňován snad ve všech pádech. Problém spočívá v tom, že mír nelze na Ukrajině nyní uzavřít, každá z bojujících stran k tomu má pochopitelně jiné důvody. Putin nechce o tomto slovu ani slyšet, protože nebyly splněny původní cíle vojenské operace, tedy dosadit loutkový režim do Kyjeva, či jinak zbavit Ukrajinu atributů nezávislého a suverénního státu. Ukrajina má pak na druhé straně obsazená území, která chce přirozeně dobýt zpět. Politika nedodávání zbraní, která by podle Fica měla přinést toužebný mír, by se ve skutečnosti rovnala ukrajinské kapitulaci, protože obránci by neměli čím agresora zatlačit zpět a museli by logicky přistoupit na potupné kapitulační podmínky silnějšího. Rusko by navíc nabralo síly, zkonsolidovalo se a za několik let by svou práci na Ukrajině dokončilo, to znamená, že by nějakou formou vojenské či politické kontroly tuto zemi definitivně ovládlo. 

Proč to vlastně Fico všechno dělá? Před lety platil za moderního levičáka západního střihu, nyní je z něho extrémní národovec, který si před parlamentními volbami dokázal představit spolupráci s krajní pravicí. Je to jen utilitární změna názorů, která je vedena ziskem politických bodů od méně vzdělaných voličů, kteří jsou snáze manipulovatelní, nebo skutečná politická proměna se všemi neblahými důsledky? Do hlavy slovenskému premiérovi nevidíme, ale možné je samozřejmě obojí.  

Ještě pár slov k suverenitě, což je mimochodem pojem z mezinárodních vztahů z 19. a 20. století. Fico neustále omílá mantru o slovenské suverenitě. Opět to hezky zní, ale je to pouze líbivá demagogie. Pokud je jakákoliv země členem nějaké nadnárodní organizace, nemůže být zcela suverénní, to by musela tento útvar opustit. Musí totiž část pravomocí delegovat právě nadnárodní korporaci. Stejně to platilo i v roce 1968, kdy vznikla československá federace a tři republiky, přičemž každá z nich musela část svých pravomocí delegovat celku, tedy federaci, aby tento organismus byl vůbec funkční. Fico si může vybrat, buď se deklarovat jako suverénní a vystoupit z EU, pak suverénní opravdu bude, ale skončí v hluboké izolaci, nebo být i nadále jejím členem a přestat vyhlašovat, jak je Slovensko zcela suverénním národem. Nelze v tomto případě sedět na dvou židlích.

Podtrženo, sečteno žene Fico ať už je to z jakýchkoliv pohnutek Slovensko na východ. Svými kroky, které směřují k nastolení oligarchického státu s některými autoritářskými prvky, si navíc může popudit i EU. V kodaňských kritériích z roku 1993, kterým musí každá země, která chce vstoupit do EU, dostát, totiž jasně stojí, že uchazeč musí ctít demokratické principy a právní stát. A Slovensko se začíná například reorganizací v RTVS, kdy vznikne ještě jedna rada (rozuměj cenzurní orgán) od těchto kritérií odklánět. Slovenská vlastenecká politika ve Ficově podání, jakkoliv zní navenek hezky, tak již nese v sobě některé jasně vyprofilované a identifikovatelné proruské motivy, jejichž přítomnost je za prezidenta Vladimira Putina zcela běžná v každodenní politické praxi nedemokratického vládnutí. 

Fica je tak potřeba v dlouhodobější perspektivě zastavit, nejlépe už za další 4 roky v parlamentních volbách, nebo hrozí, že se jeho zhoubná politika rozšíří i do dalších evropských států včetně ČR. Slováci si ovšem pořádek samozřejmě musejí zjednat sami, my je v tom můžeme jedině podpořit. 

Autor: Petr Duchoslav | středa 27.3.2024 9:24 | karma článku: 26,65 | přečteno: 577x
  • Další články autora

Petr Duchoslav

Socialismus jako věčná utopie aneb trpné čekání na revoluci, která už asi nikdy nepřijde

I dnes existují ve světě desítky komunistických stran, které usilují o revoluční překonání kapitalistické společnosti a nastolení sociálně spravedlivé. Nemálo lidí tomu věří i po hrůzách, jež způsobily komunistické režimy.

20.6.2024 v 22:30 | Karma: 11,96 | Přečteno: 186x | Diskuse| Politika

Petr Duchoslav

Mír a diktát. Pojmy, které se i dnes často pletou

Putin zveřejnil své podmínky míru, které však ve skutečnosti nejsou žádným mírem, ale diktátem, který chce vnutit druhému. Ukrajinu by zbavil velké části vlastní suverenity, která by byla v budoucnu ještě více okrajována.

16.6.2024 v 11:17 | Karma: 34,42 | Přečteno: 1729x | Diskuse| Politika

Petr Duchoslav

Jak dál na Slovensku? Ve hře je i příklon k autoritářštějšímu stylu vládnutí

Jaký bude další politický vývoj na Slovensku po atentátu na Roberta Fica? Není vyloučena cesta autoritářštěji vedeného státu. To vše pod záminkou toho, že liberální styl vládnutí v podstatě selhal a je napříště zhoubným reliktem.

19.5.2024 v 22:19 | Karma: 12,89 | Přečteno: 258x | Diskuse| Politika

Petr Duchoslav

O kohoutech a lidech. Narazili jsme už na politické dno?

Ve volebních kampaních hnutí ANO začíná mít zřejmě neodmyslitelné místo kohout, s nímž se nyní zvěčnil i z jeden z kandidátů do europarlamentu. Člověk se jen může zamýšlet, do jaké míry se už vyprázdnil věcný obsah politiky.

12.5.2024 v 13:07 | Karma: 27,53 | Přečteno: 2537x | Diskuse| Politika

Petr Duchoslav

V Putinových službách. O novomnichovanství a falešných mírotvůrcích

Chceme mír, pojďme už vyjednávat. To říkají ti, kteří ve skutečnosti podporují brutální válku Kremlu. Zaštiťují tím, že jen oni jsou výlučnými emisary míru a ostatní přiživovači ozbrojeného konfliktu. Realita je zcela opačná.

1.5.2024 v 12:21 | Karma: 19,67 | Přečteno: 349x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

O manžela s Alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

22. června 2024  18:14

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 20,26
  • Průměrná čtenost 764x
Jsem novinář a publicista, kterého zajímá každodenní dění v naší zemi i ve světě. Tyto události pak kriticky reflektuji ve svých četných blozích či komentářích.

Seznam rubrik