Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Učitelé versus rodiče. Proč konfliktů přibývá?

Absolventů učitelských oborů, kteří opravdu chtějí jít po dokončení vysoké školy učit, je u nás dost málo. Navíc řada těch, kteří do školství přece jen nastoupí, odtud velmi brzy odchází.

Na stránkách iDNES mě nedávno zaujal článek redaktorky Radky Hrdinové s výmluvným titulkem Rodiče dostali za tři. Mladým učitelům se nelíbí, jak s nimi jednají. Píše se v něm o výzkumu brněnské Masarykovy univerzity, prováděném mezi novými učiteli s praxí kratší než tři roky. Dle výsledků průzkumu uvažuje zhruba každý třetí z těchto začínajících učitelů o změně školy či dokonce povolání. Jako hlavní důvody jejich nespokojenosti jsou přitom uváděny nepříliš vysoké platy, nízká společenská prestiž učitelské profese a také konflikty s rodiči.

Opravdu není moc radostné takové zprávy číst. Čeští učitelé totiž skutečně stárnou a jejich průměrný věk se dle statistik již blíží padesátce. Přitom, jak známo, noví mladí učitelé se do škol příliš nehrnou a absolventi učitelských oborů po ukončení vysokoškolského studia dost často jdou pracovat jinam než do školství. Je proto obzvlášť smutné, že i mnozí z těch, kteří opravdu šli studovat pedagogickou fakultu kvůli tomu, že se toužili stát učiteli, své místo za katedrou brzy opouští.

Nyní k těm výše uvedeným hlavním důvodům, proč chce v dnešní době řada (nejenom) mladých učitelů ze školství odejít. Podle tabulky, kterou je možno v článku na iDNES nalézt, tázaní učitelé v průzkumu úplně nejhůře hodnotili výši svého platu, následně prestiž učitelů v očích veřejnosti, problémy s rodiči pak skončily v tabulce na třetím místě od konce. Ovšem dle mého názoru tvoří všechny tyhle tři důvody pomyslné spojené nádoby.

Zvěsti o tom, že učitelé berou méně než pokladní v supermarketech (jak se občas píše v některých médiích), jsou nejspíš přehnané. Ovšem v porovnání s většinou profesí, pro které je obvykle vyžadováno vysokoškolské vzdělání, opravdu nízké jsou. A s tím souvisí i společenská prestiž - byť je naštěstí v dnešní době stále ještě dost lidí, kteří úspěch či něčí kvality nepoměřují jen podle vydělaných peněz. Ovšem zároveň je i docela dost takových lidí, kteří tak činí, a v jejich očích proto průměrně vydělávající učitelé neobstojí v porovnání nejenom s právníky, zaměstnanci bank či IT specialisty, ale i s některými profesemi, pro něž vystudovat vysokou školu nutné není. Proto dost možná i některým rodičům dává tohle pocit jakési nadřazenosti při jejich jednání s učiteli.

Rozhodně nechci, aby můj článek vyzněl ve stylu: dejte učitelům více peněz, jejich vyšší společenská prestiž tak bude zajištěna a  rodiče je budou více respektovat. Já osobně si navíc na rodiče příliš stěžovat nemohu, za 25 let mé pedagogické praxe si žádný konflikt s nespokojeným rodičem nevybavuji. Možná je to tím, že u nás ve Zlínském kraji ještě nejsou lidé tak zkažení a příčiny eventuálních neúspěchů svých dětí hledají primárně u nich, možná na mě rodiče poznají, že nemám příliš ve zvyku ze svých zásad ustupovat, možná jsem prostě dosud měl na rozumné rodiče štěstí. Ovšem o tom, že agresivních rodičů v dnešní době přibývá, se můžeme nejen z médií dozvídat velmi často.

Nechci rozhodně tvrdit, že vina je vždy na straně rodičů, a i mezi učiteli jsou, tak jako ve všech jiných profesích, lidé výborní, průměrní i podprůměrní, přičemž jsou i takoví, kteří práci s dětmi či mládeží příliš nezvládají. Ovšem rodiče by si měli v první řadě uvědomit, že děti má primárně vychovávat rodina, a až potom škola. Tedy jestliže se nějakému dítěti nedostane základům slušného chování doma, škola potom má dosti omezené možnosti zjednat v tomhle nápravu. Zrovna tak, jako když se někteří rodiče začnou starat o příčiny neúspěchu svého dítěte až v okamžiku, kdy se týden před uzavřením klasifikace od svého syna či dcery dozví, že mu hrozí na vysvědčení pětka.

Co by si pak měl uvědomit úplně každý, je to, že pokud se rodič snaží docílit lepší známky či jiných ústupků pro své dítě nátlakem na učitele, tak mu takovým přístupem maximálně škodí. Nebo si opravdu myslí, že za něho bude takto „žehlit“ všechny jeho průšvihy i v dospělosti?

Autor: Josef Nožička | úterý 8.1.2019 18:10 | karma článku: 41,95 | přečteno: 4426x
  • Další články autora

Josef Nožička

K obavám pana Kartouse z „éry koblihového autoritářství“

Minimálně obavy ohledně oslabení „objektivního a vyváženého“ zpravodajství ve veřejnoprávních médiích, pokud bude eventuálně hnutí ANO znovu ve vládě, bych na rozdíl od pana Kartouse neviděl až tak horké.

13.10.2024 v 11:00 | Karma: 34,07 | Přečteno: 859x | Diskuse | Politika

Josef Nožička

Když škola směřuje ke „skleníkovému prostředí“

Jako jeden z největších problémů dnešního školství vidím to, když se ze škol dělá jakési „skleníkové prostředí“, ve kterém je usilováno o to, aby žák pokud možno nebyl vystaven žádnému stresu a dělal jen to, co ho baví.

11.10.2024 v 8:10 | Karma: 32,56 | Přečteno: 854x | Diskuse | Společnost

Josef Nožička

Marian Jurečka - superman české politiky

Jurečka zaslouží mimořádnou pozornost jak tím, kolik ministerských postů si již během své politické kariéry vyzkoušel, tak i tím, jak si své křeslo dokázal udržet i přes některé průšvihy ne zrovna malých rozměrů.

6.10.2024 v 8:10 | Karma: 42,89 | Přečteno: 3957x | Diskuse | Politika

Josef Nožička

Jak ministr Lipavský po krajských volbách zjistil, že se s Piráty názorově rozchází

Po letošních krajských volbách, které neskončily pro strany současné vládní koalice zrovna úspěšně, jsme byli svědky hned několika překvapivých prozření.

3.10.2024 v 8:10 | Karma: 36,23 | Přečteno: 1369x | Diskuse | Politika

Josef Nožička

Pokud většina nevolí tak, jak chci já, jsou voliči hloupí

Autory výroků o hloupých či nesvéprávných voličích jsou téměř vždy lidé, kteří neunesou, když volební výsledky nedopadnou podle jejich představ.

29.9.2024 v 8:10 | Karma: 44,03 | Přečteno: 4531x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data

14. října 2024

Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Jak Chuanyta uklízí ghetto. Loni se do Mojžíře báli i řidiči MHD, teď je tam lépe

15. října 2024

Premium Zdemolované koše a lavičky, nepořádek, záškoláctví i drogy. Do ústecké čtvrti Mojžíř před rokem...

Zrevidujte Green Deal, volá hospodářská komora. Některé plány jsou nesplnitelné

15. října 2024

Výrazných ústupků v evropských plánech na snižování emisí chce dosáhnout Hospodářská komora ČR v...

V Íránu sílí volání po jaderné zbrani. Názor mění i lidé, kteří režim „nemusí“

15. října 2024

Premium Zatímco svět se chystá na další kolo eskalace mezi Izraelem a Íránem, mnozí obyčejní Íránci, kteří...

Odlesňovací nařízení EU je likvidační, varují kavárníci. Data nejde doložit

15. října 2024

Premium Kavárenský sektor v EU může mít už za rok vážné potíže. Platnost evropské směrnice zabývající se...

  • Počet článků 1624
  • Celková karma 38,53
  • Průměrná čtenost 3240x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik