Rusům se v Tokiu daří. Nejvíc to zřejmě vadí sportovcům USA a českým novinářům
V čele medailového pořadí národů na olympijských hrách v Tokiu jsou po pondělku Číňané, těsně následováni sportovci USA. Na pátém místě tohoto pořadí se pak objevuje na první pohled poněkud divná zkratka „ROC“. Ti, kdo sportovní dění pozorně sledují, jistě vědí, že tato zkratka patří ruským olympionikům a je odvozena od anglického názvu pro Ruský olympijský výbor (Russian Olympic Committee). A také nejspíš vědí, jaké jsou důvody toho, proč v Tokiu startující ruští sportovci nemohou mít na svých dresech typický nápis „Russia“ a proč si ani v případě olympijského vítězství nebudou moci na stupních vítězů vyslechnout hymnu své země.
Pro ty méně znalé: je to součást trestu, který byl Rusku před dvěma lety udělen výkonným výborem Světové antidopingové agentury WADA (viz odkaz zde) a souvisí s kauzou možného systematického státního dopingu. Podezření z něho totiž Rusové čelí již někdy od roku 2015 a zfalšované záznamy z moskevské antidopingové laboratoře RUSADA přispěly k verdiktu WADA, v jehož důsledku reprezentanti jedné z největších sportovních velmocí v Tokiu jakoby nestartují za svou vlast, ale pouze za Ruský olympijský tým.
Asi nejenom mně přijde něco takového poněkud absurdní, ale na druhou stranu je dobře, že mnohým sportovcům není úplně zakazován start na olympiádě jen proto, že se narodili a žijí v Rusku. Jsou však takoví, kteří i s tímhle mají problém a házejí všechny ruské sportovce do jednoho pytle bez ohledu na to, zda měli někdy během své kariéry pozitivní dopingový nález…
Jak už jsem zmínil v prvním odstavci, reprezentantům ROC se zatím na olympiádě daří, o čemž svědčí zisk 50 medailí (12-21-17) po osmi soutěžních dnech. Pro srovnání: před 5 lety v Rio de Janeiro získalo Rusko 56 medailí za celé olympijské hry. Což však ne všichni jejich soupeři unesli a jak je napsáno například v článku zde, americký plavec Ryan Murphy zjevně neunesl po závodě na 200 metrů znak porážku od svého ruského soupeře Rylova a v narážce na dřívější ruské dopingové skandály prohlásil, že „finále zřejmě nebylo čisté.“ V obdobném duchu se vyjádřila i jeho krajanka, veslařka Kalmoeová, která na adresu svých ruských soupeřek dokonce prohlásila: „Je to dost ošklivý pocit, když vidím, jak si tu jdou pro stříbrné medaile lidé, kteří by tu ani neměli být.“
Sportovce dělá velkým nejenom to, že dokáže vyhrávat důležité závody, ale i to, když dokáže sportovně přijmout porážku, pokud se mu zrovna nezadaří dle jeho představ. A s tím druhým mají občas někteří jinak skvělí (samozřejmě nejenom ti američtí) sportovci problém. Opravdu mi nepřijde fér obviňovat kohokoliv bez důkazů z dopingových podvodů a uplatňovat na někoho princip kolektivní viny. Nebo snad někomu přijde spravedlivé, když například před 5 lety v Riu nesměl startovat žádný ruský atlet (vyjma v USA žijící dálkařky Klišinové) bez ohledu na to, zda mu byl někdy v kariéře doping prokázán, a například americký sprinter Justin Gatlin mohl startovat a získat tak v běhu na 100 metrů stříbrnou medaili, přestože měl během své kariéry hned dva pozitivní dopingové nálezy?
Dosavadní ruské úspěchy v Tokiu způsobily neklidné spaní nejenom Američanům, ale i některým Čechům. Nikoliv však českým sportovcům (aspoň jsem tedy od nich žádné vyjádření ve stylu, že by Rusové v Tokiu neměli být, do dnešního dne nezaznamenal), ale jako už téměř tradičně některým českým novinářům. Například redaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Hošek v komentáři s výmluvným titulkem Kaťušu jim zatrhli. Jinak ale Rusové jako by v Tokiu ani nebyli v trestu na tohle téma konkrétně napsal: „Do Tokia přijelo 335 ruských sportovců. Sice nemůžou mávat ruskou vlajkou ani si v případě olympijského triumfu zanotovat ruskou státní hymnu, ale mají třeba na sobě ruské národní barvy. I to je v rozporu s původním rozhodnutím WADA, aby Rusové, kteří prokáží svou dopingovou čistotu, startovali na OH coby neutrální sportovci. U jejich jmen svítí zkratka Ruského olympijského výboru, R.O.C., tedy instituce, která rozhodovala o složení týmu i v časech dopingových žní.“
Takže panu Hoškovi vadí i to, že ruští olympionici mají na sobě oblečení v barvách ruské vlajky a zkratku ROC. To si pan Hošek vážně myslí, že nebýt těchto skutečností, tak by se sportovní fanoušci nedovtípili toho, z které země například plavec Jevgenij Rylov, tenista Karen Chačanov nebo gymnastka Angelina Melnikovová pocházejí? Nad fanatismem některých novodobých „paličů čarodějnic“ zkrátka zůstává rozum stát…
Josef Nožička
Jak ministr Lipavský po krajských volbách zjistil, že se s Piráty názorově rozchází
Po letošních krajských volbách, které neskončily pro strany současné vládní koalice zrovna úspěšně, jsme byli svědky hned několika překvapivých prozření.
Josef Nožička
Pokud většina nevolí tak, jak chci já, jsou voliči hloupí
Autory výroků o hloupých či nesvéprávných voličích jsou téměř vždy lidé, kteří neunesou, když volební výsledky nedopadnou podle jejich představ.
Josef Nožička
Když se politik-slušňák ukáže jako podrazák
Pokud rozvážnému panu profesorovi opravdu došlo až nyní, že Ivan Bartoš není schopen digitalizaci stavebního řízení zvládnout, proč mu to neřekl chlapsky do očí na dnešní dopolední schůzce?
Josef Nožička
Piráti se obětovali a v rámci neodevzdání naší země levici ve vládě zůstali
Kromě věčně nespokojených úředníků na stavebních úřadech by měli zpytovat svědomí i někteří koaliční partneři Pirátské strany ve Fialově vládě, kteří během letních prázdnin dávali ministru Bartošovi nesmyslná ultimáta.
Josef Nožička
Výprask pro vládní koalici
Totálním propadákem skončily letošní krajské volby především pro Pirátskou stranu, kterou voliči pravděpodobně potrestali za její dosavadní tragikomické působení ve vládní koalici.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Bejrút zasáhla řada útoků. Izrael bojuje s Hizballáhem i v jižním Libanonu
Sledujeme online Na jižním předměstí libanonského hlavního města Bejrútu byla brzy ráno slyšet série výbuchů,...
Vzkřísit skomírající SOCDEM chtějí exministři Maláčová a Dienstbier
Sociální demokracie hledá cestu, jak by se znovu mohla stát relevantní politickou silu. Nového šéfa...
Legendární astronautka. Žena, která uvázla ve vesmíru, je hvězdou NASA
Premium O Sunitě Williamsové se mnozí dozvěděli až letos, kdy kvůli poruše lodi Starliner uvízla na stanici...
V Izraeli je realita podivnější než scénář, říká o válce producentka seriálu Fauda
Premium Seriály jako Fauda nebo Shtisel podle jejich producentky Danny Stern už jen tak nevzniknou. Poměry...
Umrtvení zubu v těhotenství: Je to bezpečné?
Lokální anestezie, neboli umrtvení zubu, se v těhotenství nemusíte obávat. Anestezie působí pouze v daném místě a do krve se dostává v naprosto...
- Počet článků 1621
- Celková karma 38,62
- Průměrná čtenost 3242x