Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dominik Hašek prý nevěděl o tom, koho československý předlistopadový režim podporoval...

Když dnes Dominik Hašek žádá ruské sportovce, aby odsoudili invazi Ruska na Ukrajině, neměl tedy i on sám v 80. letech odsoudit totalitní praktiky u nás?

Česká republika žije v těchto dnech mistrovstvím světa v ledním hokeji, v Praze i v Ostravě dnes vyvrcholí boje v základních skupinách, které určí konečné složení čtvrtfinalových dvojic. V souvislosti s blížícími se boji o medaile se občas objeví spekulace ohledně toho, nakolik by je ovlivnili hokejisté Ruska, kteří kvůli invazi jejich země na Ukrajině již třetím rokem na světovém šampionátu startovat nemohou.

Pokud nastolíte v nějaké internetové diskusi otázku ohledně toho, zda by ruským a běloruským hokejistům měl být i přes Putinovu agresi start na šampionátu umožněn, zpravidla převážná většina diskutérů odpoví, že nikoliv, a pokud někdo vysloví názor odlišný, obvykle je nálepkován jako proruský kolaborant nebo minimálně ten, kdo fandí Putinovi a podporuje i jeho válečná zvěrstva na Ukrajině. Může přitom stokrát opakovat, že agresi Ruska na Ukrajině odsuzuje, ale nechápe, proč by kvůli tomu měli být trestáni i ruští či běloruští sportovci, kteří nemohou za to, v jaké zemi se narodili.

Proto možná bylo pro některé lidi překvapivé, když dva bývalí výborní čeští hokejisté, Vladimír Růžička a Jiří Králík, kteří v roce 1985 patřili k hlavním oporám československého týmu, jenž na šampionátu v roce 1985 v Praze vybojoval zlaté medaile, veřejně vyslovili názor opačný. Vladimír Růžička, který bude v letošních volbách do Evropského parlamentu kandidovat za stranu PRO, na téma neúčasti Ruska na hokejovém světovém šampionátu, pro televizi CNN Prima News prohlásil: „Vadí mi to. Sportovci nemůžou za to, jaká je situace mezi Ruskem a Ukrajinou.“ (viz odkaz zde)

Bývalý brankář Jiří Králík, který se politicky nijak neangažuje, pak mluvil v rozhovoru pro iDnes v podobném duchu. Doslovně prohlásil: „Bez Rusů to není ono! Když my porazili sbornou, celý národ to vnímal jako určitý odpor vůči hegemonovi. Podle mě je vyřazení ruských sportovců..., hledám ten správný výraz – popření staroolympijské myšlenky. Protože když byly starověké olympijské hry, tak se všude zastavily války. Na nějakou dobu před i po, aby se na hry dostali všichni. Sportovci za tyhle situace nemůžou, to je na politicích.“

Toho, kdo aspoň okrajově tohle téma sleduje, asi nepřekvapí, že jiný bývalý vynikající hokejový brankář Dominik Hašek má na tuto otázku názor diametrálně odlišný. V rozhovoru pro iDnes TV ve speciálním pořadu s názvem Zakázané uvolnění nejenom, že zákaz startu hokejistů Ruska a Běloruska na mistrovství světa schvaloval, ale navíc si postěžoval, že některé sportovní organizace (například tenisové ATP a WTA), které start sportovců těchto zemí na světových soutěžích umožňují, dělají reklamu Putinově agresi. A na konto kanadsko-americké NHL opětovně prohlásil, že je spoluzodpovědná za zabíjení ukrajinských občanů (je ovšem zvláštní, že na něco takového Hašek „zapomněl“ v lednu letošního roku, když při pobytu v USA přijal nabídku slavnostně zahájit zápas NHL mezi Buffalo Sabres s Chicagem Blackhawks).

Nejzajímavější část rozhovoru mně však přišla ta, když moderátor pořadu Zakázané uvolnění Haškovi připomenul, že i on sám byl v 80. letech reprezentantem státu, v němž pamoval totalitní režim, byli v něm političtí vězni, a šlo o stát, který byl spojencem Sovětského svazu, jenž tehdy vedl agresivní válku v Afghánistánu. Navíc tehdejší Československo aktivně spolupracovalo s nedemokratickými režimy na Kubě, v Angole, v Nikaragui či Libyi, kam mimo jiné posílalo své vojenské poradce. Když dnes žádá ruské sportovce, aby odsoudili invazi Ruska na Ukrajině, neměl tedy i on sám v 80. letech odsoudit totalitní praktiky u nás?

A co na to nesmiřitelný bojovník proti startům ruských sportovců v dnešní době odpověděl? Že tehdy reprezentoval totalitní režim s politickými vězni, si uvědomuje, nicméně ohledně toho dalšího na moderátorovu otázku odpověděl: „Musíte vnímat, jaké jsem měl znalosti nebo co jsme věděli. Ale o tom, co říkáte, nevím nebo jsem nevěděl.“
Co na to říci? Zkrátka a jednoduše: odpověď, hodná kandidáta do Senátu (za stranu TOP 09). Bude-li Dominik Hašek na podzim do horní parlamentní komory zvolen, určitě se tam neztratí...

Autor: Josef Nožička | úterý 21.5.2024 8:35 | karma článku: 39,54 | přečteno: 1345x
  • Další články autora

Josef Nožička

Policejní zásah na Filozofické fakultě UK dle všeho precizní nebyl

Příbuzným obětí střelby na filozofické fakultě i vedení samotné Karlovy univerzity se nelze divit, když se nechtějí smířit s konstatováním ředitele GIBS, že zasahující policisté nespáchali trestný čin (což nikdo nezpochybňoval).

18.6.2024 v 9:00 | Karma: 38,15 | Přečteno: 3610x | Diskuse| Společnost

Josef Nožička

K primitivním narážkám na českou atletku Lurdes Gloria Manuel

Není poněkud trapné, když někteří lidé místo výborných výkonů nadějné české reprezentantky řeší její původ či barvu pleti?

14.6.2024 v 8:10 | Karma: 41,64 | Přečteno: 3763x | Diskuse| Sport

Josef Nožička

Debakl Pirátů, bída lidovců i SPD

Byť výsledky voleb do Evropského parlamentu již od samotného rána okomentovala řada mých kolegů blogerů, snad zdejší server nebude až tak moc zatížený, pokud tak učiním i já.

10.6.2024 v 18:12 | Karma: 35,22 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Politika

Josef Nožička

Tři místo jednoho aneb předvolební „férovka“ v České televizi

Včera večer proběhla na veřejnoprávní České televizi poslední debata k volbám do Evropského parlamentu.

7.6.2024 v 8:15 | Karma: 39,76 | Přečteno: 1322x | Média

Josef Nožička

Morálním vítězem ankety Bloger roku je pro mě Martin Irein

Tento blog jsem napsal proto, abych na oplátku polichotil jednomu zdejšímu kolegovi, který se z pro mě nepochopitelných důvodů do finálové desítky neprobojoval.

5.6.2024 v 18:16 | Karma: 28,04 | Přečteno: 838x | Hyde park
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

21. června 2024  6:26

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili...

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

21. června 2024  6:17

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

  • Počet článků 1598
  • Celková karma 39,34
  • Průměrná čtenost 3239x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik