Jednou učitelé domácími úkoly žáky přetěžují, podruhé jich dávají nejméně na světě...
Včera mě na iDNES zaujal článek České děti mají nejkratší domácí úkoly na světě, ukázal mezinárodní průzkum. Jak je následně v článku redaktorky Radky Hrdinové napsáno, dle jakési studie think-thanku IDEA je tomu skutečně tak. Dle mezinárodního průzkumu, kterého se zúčastnili žáci ze 45 zemí světa, vyšel u českých osmáků ze všech nejkratší průměrný čas, který domácím úkolům věnují. U žáků 4. tříd základních škol jsme pak úplně nejhorší ze všech sice nebyli, nicméně i čeští čtvrťáci se na pomyslném žebříčku umístili až na 41. místě ze 45 srovnávaných zemí.
Zmíněné výsledky jsou pro mě překvapující především z toho důvodu, že dle toho, co bývalo ještě donedávna v médiích obvykle psáváno, měl čtenář spíše dojem, že čeští žáci naopak dostávají domácích úkolů příliš a jsou jimi zbytečně stresováni. Mnozí vzdělávací odborníci pak českým učitelům rovnou spílali, že od takového přežitku jako jsou domácí úkoly již dávno neupustili. Namátkou jsem vygoogloval například přes 3 roky starý článek na iDNES s výmluvným titulkem Domácí úkoly jsou k ničemu, výzkumy to potvrzují. Učitel a novinář Armin Himmelrath v něm tenkrát psal o tom, že domácí úkoly žákům nic pozitivního nepřináší, a naopak je silně demotivují v učení. Zhruba před rokem se pak dostalo v mnoha médiích velké slávy rodiči s nickem „Táta parťák“, který si vybojoval od školy, kam chodí jeho syn, souhlas, že jeho dítě nemusí domácí úkoly dělat (viz odkaz zde).
Jsou tedy povinné domácí úkoly přežitkem z dob Rakouska-Uherska, od kterého by se v dnešní moderní době mělo povinně upustit, nebo by jich čeští učitelé s ohledem na výsledky výše zmíněného mezinárodního průzkumu měli po vzoru svých kolegů z jiných zemí naopak zadávat více? Můj pohled coby učitele s pětadvacetiletou praxí je následující.
Všichni jsme kdysi chodili do školy a domácí úkoly nejspíš rád nedělal nikdo. Ale řada z nás pak nejspíš s odstupem času uznala, že psaní úkolů v rozumné míře smysl mělo. Samozřejmě za splnění určitých předpokladů, jako například že by vypracování úkolu nemělo žákovi (případně jeho rodičům) zabrat celé odpoledne, že by domácí úkol neměl spočívat v nastudování si učiva, které učitel nestihl probrat v hodině, ale mělo by se jednat především o úlohy na procvičení probrané látky, atd. Věřte, že učitelé opravdu nedávají žákům domácí úlohy z nějakého svého rozmaru či proto, aby si ulehčili práci. Oni jimi naopak přidávají práci i sami sobě, poněvadž je následně musí opravit. Ale vědí, že v rozumné míře domácí úkoly zpravidla jsou žákům ku prospěchu.
Opravdu se totiž nedomnívám, že je každé dítě od svého raného věku tak rozumově vyspělé, aby dle názoru „Táty parťáka“ a některých jiných samo od sebe přišlo na to, že napsání úkolu je pro něj prospěšné a dělalo ho vždy dobrovolně a rádo. Ono mnozí dnešní psychologové či „experti na vzdělávání“ razí teorii, že dítě by se nemělo k ničemu nutit a mělo by vždy dělat jen to, co samo chce. Zajímalo by mě ovšem, zda podle této teorie mají například někteří rodiče respektovat i rozhodnutí dítěte, že bude jíst jen to, co mu chutná. Tedy, že například bude jíst jen hamburgery a čokoládu, kdežto mléčné výrobky, ryby či zeleninu nikoliv. Případně, zda se i při zapojování svých dětí do domácích prací tito rodiče rovněž řídí zásadou, že je do ničeho nenutí a nechávají vždy svobodně na dětech, zda chtějí utírat nádobí či luxovat, nebo si raději hrát na počítači.
Josef Nožička
Je zákaz používání mobilů na vsetínských školách největším problémem českého školství?
Byť někteří lidé v souvislosti s krokem vsetínských radních mluví jako o zavádění totalitních praktik, v některých zemích na západ od nás je plošný či částečný zákaz používání mobilů ve školách nařízen celostátně.
Josef Nožička
K osobnostem, volajícím po více Foltýnech
Když jsem se podivoval nad podporou Otakara Foltýna ze strany některých českých umělců, netušil jsem, že někteří z nich dokonce požadují takových Foltýnů více.
Josef Nožička
Slovenští hokejisté si vybojovali účast na olympiádě. I díky hráčům z KHL...
V českých médiích se před začátkem olympijské kvalifikace spíše než to, zda Slováci splní roli papírového favorita, více rozebíralo, že do jejich týmu byli nominováni i tři hokejisté, hrající v současné době v ruské KHL.
Josef Nožička
Nepřidat ani korunu těm, kteří za současný stav nemohou? (polemika s Helenou Vlachovou)
Jako učiteli s dlouholetou praxí mi vadí, když někdo používá zcela demagogické argumenty ohledně toho, proč by se do školství více peněz dávat nemělo.
Josef Nožička
Když útočník křičí Alláhu Akbar a Ursula von der Leyenová je hluboce otřesena
V Německu se už delší dobu mluví o tom, že přes někdejší ujištění Angely Merkelové o tom, že její země velký příliv migrantů, ke kterému došlo po roce 2015, zvládne, je pravdou spíše opak.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Školáci budou jíst méně masa a cukrů, chystá stát. Zbytečně rigidní, líčí experti
Premium Státní zdravotní ústav dohromady s ministerstvy nyní finišuje na přípravě nového spotřebního koše...
Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou
Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a...
Indičtí turisté a studenti začali dobývat svět. Nahrazují Číňany na ústupu
Premium Světoví stratégové mají často za hotovou věc, že Indie je „příští Čínou“. Tvrdí, že nejlidnatější...
Tramvaj místo drahého vlaku. Hledá se cesta, jak zlepšit ekonomiku lokálek
Od nového jízdního řádu by z kolejí měly zmizet letité motoráky řady 810. Přestárlá vozidla doposud...
Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury
Manufaktura přináší podzimní limitovanou kolekci kosmetiky a doplňků Jeřabina, kterou si jistě zamilujete. Zapojte se do soutěže ještě dnes a jeden...
- Počet článků 1615
- Celková karma 38,03
- Průměrná čtenost 3242x