Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jde šetřící Fialova vláda příkladem ostatním občanům

Politici by v dobách, kdy je potřeba si určitým způsobem utáhnout opasky, měli jít ostatním občanům příkladem. A něco takového se u většiny členů současné Fialovy vlády dosud rozhodně neděje.

Konsolidační balíček, který současná vládní pětikoalice představila veřejnosti (ne zrovna povedeným způsobem) 11. května, vyvolal kritické reakce nejenom u opozičních politiků, ale i u řady ekonomů, představitelů zaměstnavatelských svazů či některých bývalých vlivných politiků ODS. Mnozí příznivci nynější vládní koalice jeho zavedení nicméně obhajují s poukazem na skutečnost, že výše státního dluhu v posledních letech neúnosným způsobem narostla. Fialovu vládu tito lidé naopak chválí za to, že na rozdíl od předchozí Babišovy vlády našla odvahu zavést některá nepopulární opatření.

Já sám jsem v dosud posledních sněmovních volbách koalici Spolu ani PirSTAN nevolil, nicméně uznávám, že vzhledem ke skutečnosti, že státní dluh ČR dosáhl aktuálně výše téměř 3 bilionů korun (přičemž jen za první čtvrtletí tohoto roku narostl o více než 100 miliard), bylo nutné mnohá úsporná opatření provést. Jinou otázkou samozřejmě je, nakolik jsou některá tato opatření smysluplná, a především pak to, nakolik jde Fialova vláda v utahování opasků ostatním občanům příkladem. Dle mého názoru totiž v této činnosti stávající vládní koalice silně pokulhává a pokusím se to níže v článku ukázat na konkrétních příkladech.  

Je například hezké a pro část veřejnosti jistě líbivé, když vládní politici nyní deklarují, že jejich konsolidační balíček počítá s menším objemem peněz na platy státních zaměstnanců, a v důsledku toho také platy ústavních činitelů včetně politiků porostou pomaleji. Otázkou ovšem je, proč s něčím takovým nepřišli již v průběhu loňského roku, kdy přesto, že státní rozpočet pro rok 2023 byl schválen s deficitem ve výši 295 miliard korun, ústavním činitelům včetně politiků byl od začátku letošního roku jejich plat navýšen o 13 %. Což konkrétně znamenalo, že například ministrům byl jejich stávají plat navýšen zhruba o 22 000 Kč, u premiéra či u předsedkyně Poslanecké sněmovny to pak bylo o více než 30 000 Kč.

Místopředseda vlády Jurečka to tehdy dojemně zdůvodňoval tím, že zmrazení platů by se muselo týkat nejenom samotných politiků, ale také soudců a státních zástupců. Těchto problémů se však současná vládní koalice mohla vyvarovat, pokud by na konci roku 2021 schválila návrh předchozí Babišovy vlády, který počítal se zmrazením platů pouze pro politiky, zato však na dobu pěti let… V souvislosti s tím, jak členové nynějšího Fialova kabinetu rádi poukazují na to, jak byl předchozí Babišův kabinet zbytečně rozhazovačný, je pak zvláštní i to, že zatímco ten Babišův měl 16 členů, nynější Fialova vláda jich má o dva více. Přitom mi není jasné, k čemu například po skončení našeho půlročního předsednictví EU potřebujeme ministerstvo pro evropské záležitosti, případně ministra pro legislativu (Michal Šalamoun), o kterém řada lidí nejspíš ani netuší, že ve vládě vůbec je.

O tom, že to většina členů Fialova kabinetů s šetřením ve svých resortech zatím příliš nepřehání, svědčí i včera publikovaný článek na iDnes s titulkem Čím se vozí ministři. Z jeho textu totiž například vyplývá, že většina ministrů, kteří nemají přidělenou ochrannou policejní službu, mají dvě služební auta – jedno resortní a jedno zapůjčené. A třeba ministr financí Stanjura, který by dle mého názoru měl jít v šetření příkladem ze všech nejvíc, má pro sebe zapůjčenou Škodu Superb (za 160 tisíc Kč na rok), přestože jeho dopravu jakožto „chráněnému“ ministrovi zajišťuje ochranná služba PČR.

Někteří příznivci vládní koalice budou nejspíš argumentovat tím, že peníze na navýšení platů politiků, zřízení dvou ministerstev navíc či výdaje na provoz ministerských aut představují vzhledem k celkovým výdajům státního rozpočtu jen nějaké „drobné“. Jde ovšem o to, že politici by v dobách, kdy je potřeba si určitým způsobem utáhnout opasky, měli jít ostatním občanům příkladem. A něco takového se u současné Fialovy vlády dosud rozhodně neděje.

Autor: Josef Nožička | neděle 28.5.2023 11:00 | karma článku: 47,20 | přečteno: 10135x
  • Další články autora

Josef Nožička

Když se šetří na jiných, je to v pořádku, když se šetří na soudcích, jde o neústavní zásah

Nestrannost a spravedlivost při jakémkoliv rozhodování by měly být základními vlastnostmi pro každého, kdo si profesi soudce zvolí.

30.5.2024 v 11:23 | Karma: 43,92 | Přečteno: 3475x | Diskuse| Společnost

Josef Nožička

Česko je mistrem světa v hokeji, Fialovi navzdory

Když jsem viděl před třemi týdny výkony naší reprezentace na Českých hokejových hrách v Brně, tak bych na její vítězství na šampionátu nevsadil ani pětikorunu.

27.5.2024 v 8:15 | Karma: 38,46 | Přečteno: 5270x | Diskuse| Sport

Josef Nožička

Když nefunguje integrace, nefunguje to ani v matematice

Pokud učitelé v zemi našeho západního souseda musí často místo koncentrování se na výuku řešit fyzické násilí ve třídách, na vysvětlování látky jim pak nezbývá čas.

23.5.2024 v 10:40 | Karma: 33,60 | Přečteno: 1021x | Diskuse| Společnost

Josef Nožička

Dominik Hašek prý nevěděl o tom, koho československý předlistopadový režim podporoval...

Když dnes Dominik Hašek žádá ruské sportovce, aby odsoudili invazi Ruska na Ukrajině, neměl tedy i on sám v 80. letech odsoudit totalitní praktiky u nás?

21.5.2024 v 8:35 | Karma: 39,49 | Přečteno: 1336x | Společnost

Josef Nožička

Atentát na slovenského premiéra nelze omlouvat slovy „kdo seje vítr, sklízí bouři“

V demokratické zemi mají lidé řadu různých možností, jak dát najevo svou nespokojenost s konkrétními politiky či politickými stranami.

17.5.2024 v 7:46 | Karma: 43,36 | Přečteno: 4518x | Politika
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Humorem proti trollům. Evropa se chystá na volby plné dezinformací

1. června 2024  19:27

S rozvojem umělé inteligence (AI) vzrůstá nebezpečí, že se útočníci budou snažit ovlivnit nebo...

KOMENTÁŘ: Atentát na velké rudé zvíře se stal šablonou pro politické procesy

1. června 2024

Premium Před 76 lety, 27. května 1948, jen tři měsíce po komunistickém puči, byl spáchán atentát na...

Propalestinští demonstranti vtrhli do muzea v New Yorku. Zasahovala policie

1. června 2024  18:47

V pátek vtrhly stovky propalestinských demonstrantů do Brooklynského muzea v New Yorku. Nad jeho...

Starosta platil vědmu z obecního rozpočtu. Věřil, že mluví s jeho mrtvým otcem

1. června 2024  18:17

Francouzský starosta Gilles d’Ettore skončil ve vazbě poté, co naletěl vědmě oblíbené mezi tamní...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 1593
  • Celková karma 39,76
  • Průměrná čtenost 3242x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik