Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žijeme v nejlepší či nejhorší době? (pokračování)

Na první pohled se zdá, že opravdu žijeme nejlepší době. Většina lidí v našem okolí jí, co chce, jezdí, kam chce, dělá, co chce. Nikdy se tolik lidí v bohatších zemích nemělo tak dobře. Brzy ale na  hodovním stole přistane účet.

Paradoxem nejlepší doby skutečnost, že stojíce na hraně propasti, řešíme marginality a před zásadními problémy zavíráme oči. A když nám to nejde, povoláme farmacii. Od roku 2000 stoupla v České republice spotřeba antidepresiv třikrát.  A to na tom zdaleka ještě nejsme nejhůře, když  Češi berou antidepresiva v necelých 4,5%,  v USA bere antidepresiva 11% procent a v dalších rozvinutých zemích (Austrálii, Kanadě, Švédsku, Dánsku a Islandu se procento pohybuje mezi 7 až deseti procenty). V Británii, kde 7,3 % populace bere antidepresiva, byla v roce 2017 předepsána antidepresiva 70.000 dětem, z toho téměř dvěma tisícům dětí do 10 let. 

Máme-li ještě vůbec nějakou šanci, musíme velmi rychle opustit vizi stálého růstu. To samozřejmě není nová myšlenka, mluví se o ní již dlouho. V posledních letech na toto téma proběhla mnohá setkání, letní školy a mezinárodní konference pod názvem Degrowth. Poslední, v pořadí šestá, byla koncem tohoto srpna ve švédském Malmö. Ne tedy stálý hospodářský růst, ale postupný a pokud možno konsenzuální hospodářský sestup. Buď budeme sestup alespoň částečně řídit sami, nebo bude sestup určován bez naší vůle a proběhne v chaosu a utrpení. Co je lepší, je jasné.

Leč ve věci je několik pěkně masivních háčků. Za prvé, panující ekonomický systém je nastaven právě na růst. A za další, všechny procesy kumulace moci, veliké a úspěšné politické i náboženské vize a koncepty byly založeny na pozitivním příběhu, na příslibu do budoucna, jakkoliv mlhavém – ať se již jednalo o osvobození, návrat do ráje, nanebevzetí, či hojnost bez hranic i tisícileté říše. I když šlo téměř vždy o nepodložené a lehce vyvratitelné bludy, pravidelně se tímto způsobem dařilo zmanipulovat převažující část populace.

Co ale můžeme slíbit dnes, tváří v tvář blížící se katastrofě? Pokusí se snad někdo založit politickou stranu s programem snižování spotřeby, vegetariánství a veganství, skromnosti, odříkání, vzdání se osobní mobility a necestování? Dovedu si body takového politického programu, včetně zdůvodnění i výčtu dlouhodobých přínosů představit, nedovedu si ale představit, že by taková strana mohla přitáhnout jakékoliv smysluplné množství voličů. Je smutné, že veřejnosti nelze nabídnout pravdu. Stále jsme nedospěli a pořád chceme, jako v dětství, poslouchat líbivé pohádky.

Na to, abychom se vyhnuli nejtragičtějšímu kolapsu, potřebovali bychom získat většinu lidí pro zcela jiný životní styl a proměnu vnímání společenského statutu. To je ale iluzí, neboť v soudobém modelu „čím víc, tím líp“ žijeme pravděpodobně velmi dlouho. Snad od neolitu?

Nelze poukazovat na dramatické vize konce. Temné obrazy zániku civilizace nikoho nepřilákají, ani neinspirují. Musíme apelovat na budoucnost a snad na morálku: na snesitelnou budoucnost pro naše potomky. Tuto komunikaci však některá zájmová i politická hnutí a strany opustily, jak jsme měli možnost vidět v poslední době i u nás. Klíčové téma čistoty ovzduší a atmosféry a jejich vlivu na zdravotní stav veřejnosti i civilizační stabilitu bylo nahrazeno liberálními tématy často směřujícími právě opačným směrem.

Měli bychom si uvědomit, že jsme ve válce. Ve válce s touto Zemí a s jejím ekosystémem, ale pakliže se vzdáme (tedy myšleno vize nekonečného růstu, plytkostí typu „bude líp“, nedomrlé představy nekončícího sobeckého materiálního ráje, ještě větší chamtivosti a touhy po větším než velkém…) tak snad ještě máme šanci, i když to bude slovy Winstona Churchilla stát krev, pot a slzy. Nic jiného slíbit nelze.

Nepřítelem, či lépe v tomto případě protivníkem, není žádná, polo či zcela šíleným diktátorem svedená země a její lid. Je to mnohem horší. Protivníkem jsme si sami. Ani v optimálním případě nelze v tuto chvíli zaručit, že se kolapsu vyhneme. Kolaps ovšem nutně nemusí znamenat úplný konec, protože nás může přinutit hledat řešení, budeme-li ovšem situaci reálně vnímat. To je naše jediná šance. Nebude to však vůbec snadné, protože, jak bylo zjištěno výzkumem, převážná většina lidí (79%) jsou nerealističtí optimisté a nejsou schopni přijímat špatné zprávy. Podle studie je důvodem snižování vlivu neurálního kódování nežádoucích informací ve spojitosti s budoucností.

Na setkání Římského klubu předloni v létě uvedl Nor Jorgen Randers (jeden z autorů přelomového díla „Limity růstu“ ) alarmující skutečnost: ve své domovině spolu s dalšími vědci navrhl model  nulových emisí do roku 2050 a oznámil, že by to stálo dalších padesát let každého Nora 200 euro měsíčně. Tento návrh byl na všech úrovních odmítnut. A to v Norsku, které je známé jako jedna z nejbohatších zemí,  nacházející se na osmém místě mezinárodního žebříčku HDP na hlavu; se vzdělaným a ekologicky uvědomělým obyvatelstvem. V Norsku, kde je na hlavu největší prodej elektromobilů na světě. V Norsku, které má téměř 100% elektřiny z hydroelektráren a větru.  Nic naplat - i Norové si rádi zaletí na nákup do Dubaje.

K čemu nám je věda a přírodovědné poznání? K čemu ekologické studie, vědy o komunikaci, politologii a psychologii, k čemu politické strany, když neumíme prosadit přežití proti zájmům chamtivosti a kapitálu? K čemu to všechno, spolu s obrovskými intelektuálními, materiálními i finančními možnostmi je, když to neumíme využít pro svou záchranu? K pláči?

Autor: Milan Smrž | neděle 14.10.2018 13:36 | karma článku: 20,57 | přečteno: 856x
  • Další články autora

Milan Smrž

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

K lednu 2024 se přihlásilo 25 zemí k programu ztrojnásobení jaderné výroby, z toho pět zemí, které jádro nemají. Tento slib je v protikladu se současným stavem jaderné energetiky, s cenovým vývojem i rostoucí délkou výstavby.

9.5.2024 v 11:19 | Karma: 8,23 | Přečteno: 479x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma: 9,77 | Přečteno: 569x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 21,97 | Přečteno: 6099x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Greenwashing v Dubaji

Po téměř 30 letech nepřinesly klimatické konference COP žádný hmatatelný výsledek. Řeči se vedou a emise rostou. V čím zájmu se tak děje? Může jádro být řešením? Nebo lokální iniciativy přinášející instalace zdrojů a akumulace?

2.1.2024 v 9:12 | Karma: 9,86 | Přečteno: 1456x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Patrně již nejsme racionální bytosti

Otázkou ovšem je, zda jsme vůbec někdy racionální byli, nebo jestli nám ve sebezničujícím rozletu bránil jenom nedostatek technologií a masmediální masáže

19.11.2023 v 17:41 | Karma: 8,58 | Přečteno: 310x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 60
  • Celková karma 13,32
  • Průměrná čtenost 1002x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik