Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Patrně již nejsme racionální bytosti

Otázkou ovšem je, zda jsme vůbec někdy  racionální byli, nebo jestli nám ve sebezničujícím rozletu bránil jenom nedostatek technologií a masmediální masáže

Chyba základního nastavení

Současný ekonomický systém je založen především na jednom hlavním parametru, na stálém růstu, a ten charakterizuje zvyšování hrubého domácího produktu (HDP). Dlužno připomenout, že toto kritérium přinejmenším není nejlepší. Ztroskotá-li příkladně ropný tanker a ropa kontaminuje pobřeží, stane se čištění kamenů, odvoz písku a ropou obalených nebohých racků výdaji státu a tím i součástí HDP.

Stálý růst je jednou z civilizačních slepých uliček, tak je alespoň označují nejenom odborníci v degrowth (nerůstu), ale i studie publikovaná ve Filosofickém sborníku Královské společnosti, která definuje slepé uličky, v nichž se lidstvo ocitá. Patří mezi ně moderní zemědělství, jež přineslo závislost na několika produktivních plodinách (pšenice, rýže, kukuřice a sója) a způsobilo raketový nárůst spotřeby kalorií; ekonomický růst, který nepřináší výhody pro lidi ani pro životní prostředí; nestabilita globální spolupráce, vlivy klimatu a umělá inteligence. Podle odborníků je dvanáct ze 14 evolučních pastí již v pokročilém stavu. Lidstvo je na pokraji uvíznutí do té míry, že bude velmi obtížné se osvobodit. Podle studie se v deseti z těchto 14 pastí lidé pohybují špatným směrem. Je znepokojivé, že uvedené evoluční pasti se navzájem posilují.  

 

Klimatická past

Nárůst teplot vzhledem k minulému roku 2022 činil  v letošních letních a podzimních měsících asi půl stupně. Stálé emise GHG (Greenhouse Gases) - skleníkových plynů vedou ke stále vyšší teplotě. Ve více jak 88 tisíc článků bylo podle zjištění Cornellovy univerzity nalezeno jen 28, které polemizovaly s civilizační příčinou globální klimatické změny. Příliš tyto zprávy nevnímáme, zato pilně posloucháme Klausy a Vondry, kteří postavili svou politickou karieru na tom, že říkají to, co se dobře poslouchá, tedy že klimatická změna má přírodní příčinu, případně že vůbec neexistuje, či že Green Deal, který chce ve skutečnosti zajistit čistou energii bez emisí, čisté životní prostředí, ochranu biodiverzity je nesmysl dirigovaný evropskými ekofanatiky.

 

Šalebná hra fosilních koncernů

Investiční fondy označené jako zelené nebo společensky odpovědné jsou podle thinktanku Common Wealth využívány některými z největších světových správců aktiv investování  k stovek milionů liber do společností vyrábějících fosilní paliva.

Aškoliv rostou investice do obnovitelných zdrojů, rostou také investice do fosilních zdrojů. Za poslední čtyři roky vzrostly fosilní investice z 839 miliard euro na 1050 miliard euro, na růstu se také podílí uhlí za stejnou dobu nárůstem ze 102 na 148 miliard euro.

 A jaká je fosilní budoucnost? Dvacet největších světových ropných a plynárenských společností  včetně firem Shell, Exxon a Gazprom utratí do konce roku 2030 932 miliard dolarů na rozvoj nových nalezišť ropy a zemního plynu. A do konce roku 2040 naroste toto číslo podle analýz Rystad Energy zveřejněné na Global Witness a Oil Change International na ještě závratnějších 1,5 bilionu dolarů. Generální tajemník OSN Antonio Guterres nazývá investice do nové infrastruktury fosilních paliv „morálním a ekonomickým šílenstvím“.  

Jako by to nestačilo, tak firmy lobbují proti klimatické hrozbě, za další prostředky pro fosilní průmysl a uplácí se nemorální politici a vědci. Portál statista uvádí objemy prostředků vložených do fosilního lobbingu za rok 2019 ve výši 201 milionů dolarů. Jsou mezi nimi samozřejmě také firmy Exxon a Shell, které již v osmdesátých letech utajili výsledky jimi samými zadaných výzkumných zpráv, které přesně popisovaly, co ve změně klimatu zažíváme dnes.

 

Spása jádrem?

Česká republika sází na jaderné zdroje a vedle velkých elektráren má plány na výstavbu malých modulárních reaktorů (MMR).  To i přesto, že prozatímní cenu elektřiny z těchto zařízení odhaduje několik odborných energetických organizací asi na dvoj až trojnásobek průměrné současné ceny obnovitelné elektřiny z velké fotovoltaiky či větru. Jedná se o následující organizace: NEA (Nuclear Energy Agency): CAPEX na 58 a OPEX na 30–75 USD/MWh, NextEra Energy: (jeden z největších kapitálových investorů) uvádí v roce 2022 105–135 USD/MWh, CSIRO: (Australská organizace pro vědecký a průmyslový výzkum) 92–220 USD/MWh, IDAHO POWER: (energetická společnost) 125 USD/MWh pro NuScale. V průměru se tedy jedná o ceny okolo 120 USD/MWh.

Banka Lazard uvádí hodnotu LCOE průmyslové dimenze fotovoltaiky v rozmezí 24 až 96 USD/MWh a u onshore větru cenu v rozmezí 24 až 75 USD/MWh. Srovnáni ceny jaderné elektřiny z velkých elektráren s cenou obnovitelně generované elektřiny, vede k 4 až 5násobku a ke dvojnásobku v případě akumulace.

Cena prvního projektu MMR NuScale se zvýšila z 5,3 miliardy USD, podle odhadu v listopadu 2021, na 9,3 miliardy USD v lednu 2023, vedle pochybností nad bezpečnostními riziky nové a neodzkoušené konstrukce reaktoru.

 Dne 8.11. t.r. uvedla společnost NuScale Power, že se dohodla s energetickou skupinou v Utahu (UAMPS) na ukončení projektu MMR pro společnost, což představuje ránu americkým ambicím ve věci jaderné energie v boji proti změně klimatu. Ten den klesly akcie NuScale  o 50 %. Projekt byl ukončen z důvodu odstupu některých zákazníků následkem zvýšení ceny o 53 %.

Podle odhadu americké National Renewable Energy Laboratory  NREL bude po roce 2030-35 (kdy by měly být k síti připojeny nové české reaktory) cena elektřiny LCOE z veliké fotovoltaiky, resp. větrných zdrojů s bateriovou zálohou ve středním odhadu na úrovni 25 USD/MWh. Bude v tomto případě cena jaderné elektřiny konkurenceschopná? Velmi jistě nebude a povede ke zvýšení zátěže obyvatelů a firem. Cenové trendy jsou ustálené a jdou proti sobě: jaderná energie se zdražuje a obnovitelná energie a akumulace se zlevňují.

Objem elektřiny vyrobené z OZE na světě roste, zatímco z jaderných zdrojů klesl ve srovnání s jádrem asi na jednu třetinu.

 

Fúze v Čechách?

Podle Akademie věd ČR má naše země  všechny předpoklady, aby u nás byl kolem roku 2050 postaven a do provozu uveden prototyp jaderné fúzní elektrárny. Soudí, že tato elektrárna umožní vyrábět elektřinu bez negativních dopadů na životní prostředí. Plány na fúzní reaktor v České republice lze označit jsou jen stěží pochopitelné. Nemůžeme přece opomenout, že k roku 2050 bychom měli dekarbonizovat celé hospodářství. Tato technologie ohrozí dekarbonizaci přesměrovanými finančními prostředky, které mohly být využity mnohem lépe. Opravdu věří propagátoři fúzních snů, že jejich elektřina bude levnější než vícevrstvá perovskitová fotovoltaika nebo Muskova feroelektrická fotovoltaika či polymerové baterie POLYJOULE bez lithia a kobaltu nebo redoxní průtokové baterie, které pracují s nekovovými součástmi a ligninovým elektrolytem z obecně dostupného materiálu. Pamatují si kde  byly technologie a ceny obnovitelných zdrojů a akumulace před 25 lety?

Proponenti fúze musí jistě vědět složitých a zatím nevyřešených problémech s doplňováním tritia, neutronovým křehnutím materiálů, s nebezpečím zneužíváním toku neutronů k výrobě štěpného materiálu a aktivními odpady, které budou sice méně radioaktivní než ze štěpných elektráren, ale za to jich bude více?

 

Nemáme z toho deprese?

I když jsou stále mnozí přesvědčeni, že žijeme v nejlepší době, stále roste spotřeba antidepresiv. To se asi někteří nemohou vyrovnat s rostoucím blahem. Před necelými 10 lety mělo u nás problémy s   chronickou depresí jen 7,1% obyvatel, což byl ve srovnání s nejdepresivnějším Irskem (12,1 %) docela dobrý výsledek.

Můžeme se utěšovat tím, že jsme v Evropě měli v roce 2020 dobré třetí místo od konce. Bohužel ale kompenzováno nejrychlejším nárůstem procenta depresí v rámci Evropy, který mezi roky 2010 a 2020 doznal více než šestinásobku.

 

Není divu, což?

Autor: Milan Smrž | neděle 19.11.2023 17:41 | karma článku: 8,57 | přečteno: 301x
  • Další články autora

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma: 9,05 | Přečteno: 551x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 21,44 | Přečteno: 6076x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Greenwashing v Dubaji

Po téměř 30 letech nepřinesly klimatické konference COP žádný hmatatelný výsledek. Řeči se vedou a emise rostou. V čím zájmu se tak děje? Může jádro být řešením? Nebo lokální iniciativy přinášející instalace zdrojů a akumulace?

2.1.2024 v 9:12 | Karma: 9,50 | Přečteno: 1454x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Materiály limitou obnovitelné energie?

Máme dostatek drahých materiálů na výstavbu obnovitelných zdrojů? Máme dost lithia pro akumulátory a dost neodymu pro permanentní magnety elektromotorů a větrných elektráren? Nevadí, že jsou v Číně? Máme jiná řešení?

13.10.2023 v 11:22 | Karma: 5,86 | Přečteno: 320x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Proč není současná zastupitelská demokracie tím nejlepším?

Směřování světa určují agresivní jedinci, jejichž mantrou je boj, hromadění majetku a moci, v podstatě osoby s psychopatickými rysy. Víme o nějaké lepší variantě, která by dala více prostoru odpovědnější a mírumilovnější politice?

10.10.2023 v 19:39 | Karma: 8,83 | Přečteno: 272x | Diskuse| Politika

Milan Smrž

Česká asociální a neekologická cesta z klimatické a energetické krize

Českou společnost stále méně zajímají problémy klimatické změny. Podporujeme jadernou energii, ale nechceme v obcích jaderné úložiště. Odmítáme větrnou energii, i když je nejčistším zdrojem elektřiny.

27.9.2023 v 20:10 | Karma: 9,59 | Přečteno: 436x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

V něčem se Kazachstán podobá České republice

Před nedávnem jsem byl účastníkem energetického a ekologického semináře v kazachstánské Karagandě a rád bych sdílel některé skutečnosti česko-kazašských podobností.

5.12.2022 v 12:34 | Karma: 10,88 | Přečteno: 409x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Bytová politika v Čechách a v sousedních zemích

Domácí bytová politika je mizerná, lépe řečeno žádná. Nestaví se sociální byty, v nedostatečné míře se domy se v dostatečné míře nesanují, staví se nové projekty bez fotovoltaiky na střechách a fasádách. Řešení ale existuje.

19.4.2022 v 8:18 | Karma: 18,05 | Přečteno: 611x | Diskuse| Společnost

Milan Smrž

O vítr a slunce se války nepovedou

Stálé propojení válek, násilí a nespravedlnosti s energií je evergreenem. Otroci, uhlí, ropa, plyn i uran představovaly cíle válečného snažení, ale současně byly i válečnými prostředky. Od antiky až do dnešních dnů.

21.3.2022 v 20:40 | Karma: 14,25 | Přečteno: 407x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Jezdec na koni sinavém – smrt (IV.díl seriálu)

Mohlo by se zdát, že smrt je kvintesencí všech předešlých apokalyptických jezdců. Jak válka, tak nemoci a hladomor za sebou nechávají mrtvé. Proč je tedy mezi apokalyptickými jezdci ještě další zvaný smrt?

15.2.2022 v 10:59 | Karma: 8,41 | Přečteno: 185x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Smrž

Jezdec na koni černém – hladomor (III)

Třetí apokalyptický jezdec – hlad patrně přinese nevětší zkázu. Hlad není něco, co by se dalo zvládnout mezinárodními dohodami, vysláním mírových sborů nebo vynikající lékařskou péčí. Hlad je totální zmar.

11.2.2022 v 20:20 | Karma: 11,95 | Přečteno: 329x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Smrž

Počkáme na čtyři jezdce ? (II)

Jezdec na koni ohnivém – válka. Další díl mikroseriálu o apokalyptických jezdcích. Tentokrát s tématem, které Evropa za posledních sto let vnutila světu dvakrát. Doufejme, že naposledy.

8.2.2022 v 11:45 | Karma: 10,04 | Přečteno: 242x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Smrž

Počkáme na čtyři jezdce?

Soudobá epocha, nazývaná antropocén, či kapitálocén (J.W.More) je vyústěním posledních pěti tisíc let nadvlády člověka nad člověkem a posledních pětiset let absolutní nadvlády peněz a ekonomiky postavené na jejich zmnožování.

6.2.2022 v 9:15 | Karma: 14,18 | Přečteno: 347x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Smrž

Otevřený dopis Petru Fialovi

Spor o jadernou energii rozděluje společnost i Evropu. V diskuzi se ale nebere na zřetel, že nám do limitu 1,5 °C, odsouhlaseného pařížskou dohodou, podle americké agentury MCC zbývá při současných emisích jen sedm a půl let.

4.1.2022 v 19:16 | Karma: 15,26 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Parlament hlasuje pro vysoké ceny energií

Dne 14.11.2021 odsouhlasila Sněmovna Parlamentu ČR usnesení o zařazení jaderné energie do taxonometrie udržitelných zdrojů EU. Tímto krokem vložila na krk občanů České republiky bianco šek na budoucí drahou jadernou energii.

15.12.2021 v 17:28 | Karma: 9,11 | Přečteno: 623x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Černý den pro klima v jaderné sněmovně

Nejsem si jist, zda v některé další demokraticky se chápající zemi není v celé sněmovně žádná slyšitelná opozice k jaderné energii. Nejedná se o dědictví totalitního myšlení, které hledá jedno správné řešení, jednu "pravdu"?

17.2.2021 v 8:51 | Karma: 10,22 | Přečteno: 675x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis účastníkům protestních shromáždění

Současná hygienická omezení jsou jen pověstnou špičkou ledovce, ohrožujícího základy této civilizace. Nehledě na nesčíslná varování, překračujeme jednu limitu za druhou: přemnožení, skleníkové plyny, těžbu surovin a znečištění.

31.1.2021 v 18:36 | Karma: 46,16 | Přečteno: 9235x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Dostavba letiště VH v Praze - noční můra klimatu i Pražanů

Rozhodnutí magistrátu Hlavního města Prahy o rozšíření letiště je pokusem o pokračování krachující neoliberální politiky a nepochopením zásadního ohrožení klimatickou katastrofou. Konec konců i hazardem se zbytky racionality.

10.1.2021 v 16:00 | Karma: 15,97 | Přečteno: 652x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Milan Smrž

Příklady úspěšných energetických transformací ve střední Evropě

Třetí a prozatím poslední pokračování seriálu o úspěšných energetických proměnách větších i menších měst a obcí ve střední Evropě. Vybral jsem místa, která jsou převážně klimaticky velmi podobná České republice.

15.11.2020 v 16:55 | Karma: 6,43 | Přečteno: 442x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Příklady úspěšných energetických komunit se 100% obnovitelné elektřiny (díl II)

Druhý díl oblíbeného seriálu o projektech především západoevropských komunit, které vsadily na obnovitelnou cestu a vybudovaly obnovitelné zásobování elektřinou, v některých případech i tepla.

1.11.2020 v 11:23 | Karma: 8,70 | Přečteno: 577x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Počet článků 59
  • Celková karma 15,24
  • Průměrná čtenost 1019x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik