Děkujeme za pochopení.
K22a80r78e79l 16W94á77g84n78e77r
A co malé modulární reaktory (SMR) ? Například v sousedním Polsku bylo již o výstavbě malých modulárních reaktorů rozhodnuto. Orlen Synthos Green Energy (OSGE), společný podnik největší polské rafinerie Orlen a chemické společnosti Synthos, zde hodlá do roku 2030 v šesti lokalitách zprovoznit nejmodernější reaktory BWRX-300 japonské společnosti GE Hitachi, v nichž výroba elektřiny by měla cenově konkurovat produkci energie z plynových zdrojů s kombinovaným cyklem i energii z obnovitelných zdrojů. Naproti tomu polským státem vlastněná společnost Industria, která je součástí velké průmyslové korporace, pro energeticky náročnou výrobu vodíku ve svém projektu Central Hydrogen Cluster zvolila malé modulární reaktory britské společnosti Rolls-Royce (s nimi už jedná ČEZ), přičemž počítá s produkcí 50 000 tun zeleného vodíku ročně. Kdy vodík, který za pomoci modulárních jaderných reaktorů vyrobí, bude v souladu s pokyny Evropské komise považován za čistou alternativu zemního plynu pro ocelárny a chemický průmysl a za surovinu vhodnou k uvažované výrobě syntetického „drop-in“ paliva, funkčně rovnocenného ropným palivům.
M57i96l86a18n 64Š65ť12a47s89t84n16ý
Pokud je mi známo, tak nikdo netvrdí, že český jaderný program zcela pokryje výrobu el.energie. S větrnou a fotovoltaickou energií se zcela určitě také počítá, zvlášť když se mají postupně odstavovat uhelné elektrárny. Ale určitě není špatné mít jistotu v podobě jaderných elektráren. Francie, která má oproti nám určitě výhodnější přírodní podmínky pro obnovitelné zdroje, se jaderných elektráren také nezbavuje. To jen Němci se nechali zbaňkovat tehdejší kancléřkou Merkelovou kvůli havárii Fukušimy a začali své JE překotně rušit se všemi nepříznivými důsledky, které to přineslo.
P14a24v63e91l 83D52v24o65ř75á94k
Ono je většinou každé politické rozhodnutí špatné, protože nějak nebere v úvahu technickou stránku věci.
V70á51c12l50a50v 98Z97e72l21i16n43k32a
Ale tohle rozhodnutí se o technickou stránku opírá. Ovšem ne o stránku prezntovanou zelenými věrozvěsty a lobisty, protože to má k realitě zatracebě daleko.
S50t65a19n12i57s89l95a80v 48J67e68l66e18n
K autorovu tvrzení "Větrná energie je nezbytnou součástí energetického obnovitelného mixu, protože v obdobích s malým slunečním svitem je to právě vítr, který pomůže pokrývat energetickou spotřebu."
Je to velmi zjednodušené až k nepravdě.
Pokud jako příklad vezmu data za CELÉ Německo za loňský rok po čtvrthodině a spočítám korelaci mezi výrobou FVE a VE za každou čtvrthodinu, dostanu sice malý náznak doplňování (korelační koeficient vztahu mezi oběma výrobami R=-0,27).
Zjistím ale také kolísání rozdílu mezi společnou výrobou FVE+VE a celoněmeckou spotřebou proudu od přebytku 5,3 GW až po deficit -73,5 GW. Minimum společné výroby FVE+VE bylo pouhých 536 MW z instalovaných zhruba 130GW. A to jsou v tom i mořské větrné parky.
Pro stabilitu soustavy nic moc (to byl eufemismus).
S65t25a87n31d52a 62H28o13r81n86y55c84h
To je hodně zajímavé. Tahle data za celé Německo se pořád nechají najít a stáhnout? Já jsem historicky nějaké odkazy měl, ale už jsou nefunkční.
M66i23c65h14a73l 77K77a72n80d73a
Tohle jste autore trochu přepísknul. Nejsem odpůrcem zelené energetiky a fotovoltaiku mám na své vlastní střeše. Mám jí tam proto, že jsem přesvědčen o její výhodnosti. Ale nikdy bych si netroufnul tento názor násilím vnucovat někomu dalšímu.
Základní vlastností energetiky musí být její pestrost. Žádný typ zdroje by z hlediska energetické bezpečnosti neměl pokrývat více než třetinu spotřeby. Stoprocentní orientace na jádro je sebevražda. Ale stoprocentní orientace na obnovitelné zdroje není o nic lepší.
A navíc se mi příčí fanatismus. Proto musím důrazně protestovat proti vašemu poslednímu odstavci. Nelze občanům uzákonit povinnosti, které jsou nesplnitelné.
Např. ta povinná instalace FVE na střechách. Dost lidí rekonstruuje střechu hlavně proto, aby jim neteklo do baráku. Peníze na to dají jen taktak dohromady a na FVE prostě nemají. Co s nimi? Nepovolíme rekonstrukci a necháme jejich stavbu zničit vodou a vlhkostí? To byste chtěl?
Kromě toho jsou střechy s různým stupněm zastínění, na kterých FVE nikdy nebude rentabilní. Zastínění jinými budovami, stromovím a to i budoucím. Střechy otočené na sever a z té strany slunce určitě nikdy svítit nebude.
Ideální stav není možné takhle jednoduše nařídit. Vždy je potřeba vážit mezi potřebným a možným. Násilím se nikdy nic nevyřešilo.
- Počet článků 63
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 990x
Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice, o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz