Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

EUROSOLAR.CZ – národní sekce evropské asociace pro obnovitelnou energii 

 

U půjčovny 8/1353, 110 00 Praha 1,www.eurosolar.cz, milan.smrz@eurosolar.cz

 

Obecní úřad Líšťany

U Svatého Jána 100

Líšťany, 440 01 Louny 

 

OTEVŘENÝ DOPIS OBČANŮM LÍŠŤAN 

 

Vážení občané obce Líšťany,

 

 píši vám v návaznosti na právě proběhlé referendum, v němž jste odmítli výstavbu větrných elektráren na svém katastru. Je to vaše nezadatelné právo, které jste využili, jak doufám, podle svého nejlepšího přesvědčení. Nevím, jaké pohnutky vás vedly k vašemu rozhodnutí. Dovolte mi nicméně, abych uvedl některé skutečnosti ohledně větrné energie, především abych se pokusil vyvrátit některé možné námitky proti tomuto způsobu výroby elektřiny. 

 

Větrná energie je jedním z nejefektivnějších způsobu výroby elektřiny, které naše civilizace v tuto chvíli zná. Na rozdíl od všech současných zdrojů výroby elektřiny se energie potřebná na výstavbu a provoz větrných elektráren, včetně likvidace, nejrychleji vrátí vlastní výrobou elektřiny. Tato veličina se nazývá energetická návratnost a u větrných elektráren se pohybuje v rozmezí několika měsíců, pravidelně od půl do tří čtvrtě roku. Tak rychlou energetickou návratnost nemá žádný jiný zdroj elektřiny. Větrná energie má současně nejnižší emise skleníkových plynů vztažené na celý cyklus. 

 

Dalším mimořádně pozitivním parametrem větrné výroby elektřiny je rychlost, s níž lze elektrárnu vybudovat a připojit k síti. Tato doba je zásadně kratší než u jakéhokoliv jiného energetického zdroje s výjimkou fotovoltaiky.

 

 Namítá se, co s dosloužilou elektrárnou a často se uvádí, že obrovské listy větrné elektrárny nelze recyklovat, a proto se musí skládkovat jako odpad. Je pravdou že to byl užívaný postup, v ale současnosti existuje několik způsobů, jak staré listy elektráren ekologicky využít anebo jejich materiál přímo recyklovat. Bylo navrženo a již se provádí spalování rozdrcených starých listů větrných elektráren v cementářských pecích(1), kdy lze jednotlivé komponenty využít jednak jako palivo nahrazující fosilní vstup, jednak jako vsázkový materiál, počítaje v to skleněná vlákna v kompozitní pryskyřici anebo oxid vápenatý používaný jako plnivo. Jiným způsobem je dekompozice pryskyřice a její opětovné využití(2).Ve výzkumu jsou také listy větrných elektráren vytvořené z cukrů odpadní biomasy, která může být po skončení životnosti biologickým způsobem recyklována(3). Současná životnost lopatek větrných elektráren je asi 20 let, není tedy pravdou, že se musí každých několik let měnit. 

 

Další častou námitkou proti větrné energii je střet s avifaunou. Na toto téma bylo realizováno několik dlouhodobých studií a sledování z nichž jasně vyplynulo, že ptáci se dovedou velmi efektivně vyhýbat rotujícím lopatkám. Švédská energetická firma Vattenfall vedla dvouletý výzkum kamerami a radary v Severním moři a během této doby nezaregistrovala žádný střet ptáka s rotujícím listem větrné elektrárny(4). Obdobné výsledky přináší statistická studie vermontské univerzity, která zjistila, že sice existuje určitý počet ptáků zabitých větrnou elektrárnou na pevnině, ale počet těchto obětí dosahuje méně než 1 % z obětí zapříčiněných zdivočelými kočkami nebo skleněnými fasádami vysokých domů, a to i v modelovém případě úplného k zásobování Spojených států pouze větrnou energii(5)(6).

 

Někdy se rovněž hovoří o vlivu infrazvuku. Tímto tématem se nedávno zabývala dvakrát slepá studie vlivu infrazvuku na spánek a chování obyvatel a v této studii nebyl žádný efekt potvrzen(7).

 

Větrná energie je čistým zdrojem elektřiny a je nezbytným doplňkem fotovoltaiky. Slunce, jak dobře víme, svítí především v letních měsících, zatímco charakteristika výkonu větru je právě opačná a nejvíce fouká v zimě a v přechodných obdobích.

 

 Rovněž potřeba plochy nutná pro větrné elektrárny vztaženo na výkon je jedna z nejmenších. Bylo vypočteno že pro úplné zásobování světa větrnou energií spolu s fotovoltaikou by byly potřeba malé jednotky procent zemského povrchu, tedy méně, než je potřeba pro fosilní doly a celý zpracovatelský průmysl fosilní a jaderné energie. K tomu je třeba dodat, že 98 % plochy větrného parku zůstává k dispozici pro zemědělské účely(8).

 

 Určitou váhu samozřejmě má i estetické působení v krajině. Je třeba přihlédnout k tomu, že se jedná o nový prvek v krajině, což může vyvolat primární nevůli, a v tomto ohledu je třeba porovnat vizuální působení větrných elektráren s ostatními atributy moderní civilizace. 

 

Pakliže chceme účinně bojovat proti klimatické změně musíme se spolehnout na rychle stavěné decentrální obnovitelné zdroje, a nikoliv na jaderné elektrárny jejichž cena a doba výstavby je pravidelně vyšší a delší, než byly původní předpoklady. 

 

 

Milan Smrž, předseda národní sekce a viceprezident evropské asociace EUROSOLAR

Autor: Milan Smrž | neděle 24.3.2024 9:47 | karma článku: 12,40 | přečteno: 601x
  • Další články autora

Milan Smrž

Může jaderná energie odvrátit klimatickou krizi?

Stanovisko české národní sekce evropské asociace EUROSOLAR k trojnásobné plánované expanzi jaderné energetiky

5.12.2024 v 19:24 | Karma: 10,56 | Přečteno: 1524x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Co nás stojí a bude stát uran?

Svět jako by stál před další renesancí jaderné energetiky. Jak jsou tyto plány reálné? Jaké jsou následné náklady na dnes nejrozšířenější způsob těžby - podzemní loužení? Co srovnání s obnovitelnou energetikou?

9.6.2024 v 11:39 | Karma: 10,74 | Přečteno: 352x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Poznámky k revitalizace uhelných regionů

Severočeské i severomoravské uhelné regiony čeká transformace. Budou se tam stavět malé jaderné elektrárny a nebo se vydají cestou jinou cestou?

20.5.2024 v 13:01 | Karma: 8,97 | Přečteno: 235x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

K lednu 2024 se přihlásilo 25 zemí k programu ztrojnásobení jaderné výroby, z toho pět zemí, které jádro nemají. Tento slib je v protikladu se současným stavem jaderné energetiky, s cenovým vývojem i rostoucí délkou výstavby.

9.5.2024 v 11:19 | Karma: 10,45 | Přečteno: 564x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 22,97 | Přečteno: 6140x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024,  aktualizováno  12.12 12:45

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se

8. prosince 2024  12:28,  aktualizováno  20:15

Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...

Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu

8. prosince 2024  5:26,  aktualizováno  11:31

Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...

Středočeští radní schválili zadání tendru na provoz vlaků za 142 miliard

12. prosince 2024,  aktualizováno  13.12 7:38

Středočeští radní souhlasili s vyhlášením tendru za 142 miliard korun, který má zajistit provoz...

„Blázen může Argentinu změnit.“ Milei za rok ve funkci stabilizoval ekonomiku

13. prosince 2024  7:31

První rok v úřadě se libertariánskému prezidentovi Argentiny Javierovi Mileovi podařilo...

Největší cvičení na několik let. Čína ukončila velké manévry v okolí Tchaj-wanu

13. prosince 2024  7:07

Čína ukončila velké manévry svého loďstva v okolí Tchaj-wanu, které byly největším cvičením za...

Lipavský převzal symbol zániku Varšavské smlouvy. Důležitý kus historie, řekl

13. prosince 2024  6:58

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) ve čtvrtek v pražském Černínském paláci převzal razítko a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 63
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 990x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik