Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Analgetika a televize: chceme takto řešit dětskou bolest?

Nikdo nemá rád, když se mu dostane kritiky. A zvlášť rodič na mateřské, který už tak má obavy, kolik toho ve výchově pokazil a ještě asi pokazí. Jak je to s dětskou konzumací analgetik a koukání na televizi už od miminka?

Ze všech stran se na rodiče valí rady, články a reklamy ohledně jejich dětí, kterým se dá těžko ubránit. 

Starší generace nadává na kontaktní výchovu, která si získala mezi rodiči malých dětí oblibu. Babičky se diví, že rodiče jsou unavení a ptají se: "Z čeho?" Však mají mámy či tátové na rodičovské pračky, sušičky, jednorázové plenky... Jen těžko se dá některým vysvětlit, že věnovat se svému dítěti namísto šoupnutí ho do ohrádky je snad ještě náročnější, než praní plen v ruce, alespoň tedy psychicky

Články, kterých je na internetu spousta a často nejsou ani ozdrojované, zase útočí kupříkladu na nutnost kojení miminka, na to, že veškeré výrobky, které rodič pro miminko koupí, musí být ergonomické. Pak tady máme antivaxerské blogy, a mohli bychom pokračovat. Jako máma 8měsíčního miminka si dobře uvědomuji, kolik stresu může způsobit pravidelné čtení článků o tom, jak být dokonalý rodič. Jak nic nepokazit a na vše se připravit. 

Ani marketingových náletů nejsou rodiče ušetřeni, a vysoká cena nabízených výrobků často neznamená kvalitu. Firmy někdy využívají psychického rozladění maminek a tatínků a umějí ve svém copy i vydírat. "Copak nechcete pro své dítě to nejlepší? Protože my to nejlepší máme, a nebojíme se vám to za draho prodat."

Tím, že se mě tento stres z nedokonalého rodičovství přímo dotýká, se mi budou psát následující řádky hůře. Nicméně ze všech neřestí, které rodiče na svých dětech vědomě či nevědomě páchají, dvě celkem zásadně vynikají. Z mého pohledu se jedná o nabízení pasivní zábavy - televize, telefonů, tabletů už od miminka a pak podávání analgetik i na problémy, které by šly řešit jinou, zdravější cestou
 

Většina z nás určitě zná ten pocit, kdy po doslova "čumění" do obrazovky jsme jak vygumovaní. Někdy nás dostihne i sebereflexe a ptáme se sami sebe, zda ten rychlý přísun dopaminu za to stál. Za to, že jsme třeba zmeškali krásný západ slunce za oknem, příležitost jen tak být a učit se, jak se nudit, nebo si hrát s našimi dětmi. A musíme vzít v potaz, že my, kteří jsme nyní rodiči, jsme měli dětství plné zážitků venku, nemohli jsme jen tak pasivně konzumovat obsah v digitálním světě. I čtení z papíru je naprosto jiný zážitek a pro náš mozek mnohem zdravější varianta, než z obrazovky mobilu. 

Chceme našim dětem dopřát dětství, jaké jsme měli my? Kdy při pocitu nudy - a že umět se nudit není jen tak, se nám rozjela fantazie na plné obrátky? Kdy jsme sbírali a měnili samolepky, četli si v časopisech a lezli po stromech? Nebo svolíme k tomu, že naše děti budou s námi, ale vlastně bez nás? Že třeba můžeme přispět k jejich potenciálním psychickým problémům? 

S mým můžem jsme v tomto za jedno a náš 8měsíční syn přístup k televizi nemá. Když má špatnou náladu a už nevíme, co s ním, zpíváme mu, nebo pustíme hudbu do reproduktoru a učíme ho tančit. Je to náročné? Někdy ano, protože jedním klikem zajistit zábavu je o dost snadnější, než dělat ze sebe šaška. My ale cítíme, že to má smysl. 

Hudba je lék na všechno, jedná se o až neuvěřitelného pomocníka. Když našeho syna bolí dásně kvůli rostoucím zubům a nechce jíst, celou dobu krmení mu prozpíváme. Zbraně, jak se přirozeně zbavit bolesti, existují. Jen je třeba zjistit, co na které konkretní dítě platí. Nosítko či šátek jsou také naprosto skvělí pomocníci, když dítěti není dobře. 

Můžete mi oponovat, že když se miminko budí v noci kvůli bolesti zubů, není jiné řešení, než mu dát čípek na bolest. Váš názor vám neberu, ale nikdy se s takovým přístupem neztotožním. Bolest v životě má své místo a je třeba se na ni adaptovat. Když nás bolí hlava, měli bychom nejprve zkusit vypít dvě sklenice vody, nadýchat se čerstvého vzduchu, vyhnout se modrému světlu, a co nejdříve zalézt do postele. Sáhnout hnedka po pilulce na bolest vede k tomu, že to začneme brát jako normu a jako snadné, učinné řešení. Zapomeneme na taktiky, které jsou zdravotně nezávádné a ve výsledku často přinesou i nové, fajn zážitky. 

Po porodu díky bohu nevím, co je to menstruační bolest, ale předchozí léta to bylo peklo a vždycky jsem využívala úlevových pozic z jógy. Někdy jsem si šla zacvičit i během směny v kavárně. Popravdě nevím, zda si kolegové neklepali na čelo, ale zcela upřímně mě to netrápí. Pro mě byla vždy lepší volba menstrační jóga, než ospalost po prášku na bolest. I játra by mi zcela jistě poděkovala, kdyby mohla mluvit. :) 

Ač nejsem doktorka, ani nemám jiné medicínské vzdělání, o naužívání analgetik si lze najít spoustu informací. O závislosti mladých na sociálních sítích a počítačových hrách jakbysmet. Tohle jsou dva nešvary, na které si jakožto rodič chci dát opravdu pozor, protože tuším, že některé změny v mozku a v těle se při nezodpovědnosti rodičů můžou stát nevratnými, nebo vratnými, ale jen velmi tězce.

Autor: Martina Mikulášová | úterý 9.4.2024 10:04 | karma článku: 9,16 | přečteno: 269x
  • Další články autora

Martina Mikulášová

„Menší spotřeba živočišných produktů má mnoho výhod,“ říká výživová poradkyně T. Cagáňová

Tereza Cagáňová je fitness trenérka a výživová poradkyně se specializací na rostlinnou stravu. V následujícím článku nám přiblíží koncept rostlinné stravy a poradí, jak zařadit do jídelníčku více bezmasých jídel.

10.6.2024 v 10:26 | Karma: 5,47 | Přečteno: 198x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Martina Mikulášová

„Co by za to daly děti v Africe?“

Tuhle větu jste již určitě nejednou slyšeli. Otázkou je, zda s vámi nějakým způsobem pohnula, nebo jste ji přešli bez většího zamyšlení. Je totiž přirozené umět procítit jen to, co sami zažíváme.

15.5.2024 v 17:48 | Karma: 14,79 | Přečteno: 484x | Diskuse| Společnost

Martina Mikulášová

Lenost? Kdepak, dobíjím baterky

Kde je hranice mezi nicneděláním a vědomém odpočinku? Ptám se sama sebe, když už hodinu ležím na gauči s nohama nahoru a poslouchám audioknížku, mezitím co syn spí.

3.5.2024 v 11:38 | Karma: 10,92 | Přečteno: 239x | Diskuse| Osobní

Martina Mikulášová

Čelíme příliš rychlému dopaminu

Kdy jste naposledy cítili opravdovou radost, která trvala déle než pár minut? Pokud si nemůžete vzpomenout, nezoufejte - nejste sami. Žijeme v době, kdy je extrémně snadné podlehnout touze po okamžitém uspokojení.

26.4.2024 v 16:19 | Karma: 7,57 | Přečteno: 167x | Diskuse| Společnost

Martina Mikulášová

Na pocity po porodu se připravit nedá

Jeden z nejintenzivnějších zážitků v životě ženy je bezesporu porod. Připravit se na něj lze teoreticky, ale praxe je pak často jiná. Snad ještě více novopečenou maminku umí překvapit její pocity po porodu, tedy v šestinedělí.

24.4.2024 v 18:25 | Karma: 12,75 | Přečteno: 654x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 18
  • Celková karma 14,32
  • Průměrná čtenost 519x
Jsem máma na mateřské, digitální ilustrátorka a milovnice gastronomie. Ráda přemýšlím o životě a naší planetě.

Seznam rubrik