Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krize nejen v České republice

V poslední době kolem sebe neustále slýcháme slovo krize, ať je to krize hospodářská nebo krize morálních či jiných hodnot. S tím souvisí frustrace valné částí obyvatel českých zemí ze stávajícího politicko-hospodářského systému, což nepochybně, jako vždy v dějinách, nahrává demagogickým a populistickým politickým uskupením. Lidé také mnohdy nostalgicky vzpomínají na období poměrně nedávno minulé, kdy měla absolutní moc ve státě komunistická strana. V této souvislosti si můžeme celkem logicky položit otázku, proč k tomuto jevu dochází, když více než před dvaceti lety se komunistický totalitní režim zhroutil v podstatě „zevnitř“, kdy již nebyl schopen zvládat narůstající ekonomické problémy, problémy v zásobování, katastrofální situaci v oblasti životního prostředí a mnohé další problémy? Konec monopolní vlády komunistické moci byl záhy, v roce 1990, potvrzen ve svobodných volbách výraznou většinou občanů tehdy ještě Československa.

Neoddiskutovatelnou skutečností bezpochyby je, že proces transformace politického a zejména ekonomického systému se neobešel bez velkých chyb, přičemž díky skutečnosti, že rozchod s komunistickou mocí nebyl proveden rázně (např. obdobně jako důsledná denacifikace v poválečném Německu), si politickou, ale především ekonomickou moc udrželi bývalí představitelé komunistické strany. Pravdou rovněž je, že morální úpadek, přirozená úcta k základním hodnotám, jakož i účelové vykládání práva, což byly atributy vlastní komunistickému režimu, který vyžadoval pouze absolutní, později i předstíranou poslušnost, v kombinaci s bezbřehým liberalismem polistopadových let, rovněž napáchaly mnoho škod, které těžko odstraňujeme do dnešních dní.

Co tedy lze vnímat jako největší problém současné České republiky? Pokud se úzce zaměříme na naši zemi a pomineme obecné těžkosti současného globalizovaného světa, pak se jedná zejména o skutečnost, že v myšlení mnoha lidí jsou stále zakořeněny určité stereotypy, kdy kupříkladu zůstává stále aktuální úsloví „kdo nekrade, okrádá svou rodinu“, spolu s politickou pasivitou a neangažovaností většiny obyvatel. Zejména tyto faktory následně vedou k výraznému reálnému omezení politické soutěže, kdy z hrstky politicky angažovaných občanů jsou sestavovány kandidátky do vrcholných politických orgánů, přičemž na čelná místa ve státní správě a samosprávě se tak mohou relativně snadno dostat lidé neschopní, nebo ještě hůře všeho schopní, kteří následně nastavují zrcadlo většině populace.

I přes uvedené skutečnosti se nedomnívám, že by na tom česká společnost byla až tak špatně, jak bývá často prezentováno, i když vždy je co zlepšovat. Avšak nestačí pouze sedět a nadávat na poměry nebo se účastnit demonstrací a různých výzev bez jasně předložené alternativy. Je třeba, aby se stále více lidí zapojovalo do veřejného života a snažili se přispívat ke zlepšení kvality svého života, svého okolí a celé společnosti.

Autor: Lukáš Korych | pátek 10.8.2012 9:24 | karma článku: 9,28 | přečteno: 828x
  • Další články autora

Lukáš Korych

Imigranti za hranicemi EU a před hranicemi ČR

V poslední době se poměrně často skloňovaným tématem stala vlna přistěhovalců, směřujících za hranice Evropské unie.

30.6.2015 v 18:02 | Karma: 16,22 | Přečteno: 645x | Diskuse | Hyde park

Lukáš Korych

Jak dál se stadionem pod lízátky

Již několik let se v Hradci Králové, občas i celkem vášnivě, hovoří o výstavbě nového fotbalového stadionu, avšak realizace bohužel zatím silně pokulhává. Tento projekt zároveň provázejí debaty o tom, zda součástí výstavby stadionu má či nemá být obchodní centrum. Finální tečkou v poslední době pak bylo odstoupení investora od výstavby fotbalové arény.

7.9.2014 v 3:38 | Karma: 7,84 | Přečteno: 473x | Diskuse | Hradec Králové

Lukáš Korych

Razie na Úřadu vlády aneb co to znamená

Včerejší den mediální téma, týkající nenarozených paterčat a následně povodní zastínila nová kauza a to policejní razie na mnoha místech České republiky, včetně Úřadu vlády. V současné době se dozvídáme a ještě budeme dozvídat, co vedlo orgány činné v trestním řízení k tak razantnímu zásadu v nejvyšších patrech české veřejné správy, potažmo politiky, avšak opozice již halasně deklaruje, že je třeba, aby ministerský předseda podal demisi, byla rozpuštěna Poslanecká sněmovna a vypsány nové volby.

14.6.2013 v 18:35 | Karma: 12,74 | Přečteno: 648x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Jak se točí a budou točit peníze Evropské unie

V souvislosti s některými kritickými ohlasy na můj předešlý příspěvek „Evropské prostředky a jak je využít“, považuji za nutné některé své názory blíže vysvětlit. V obecné rovině rozhodně nejsem příznivcem dotací, neboť zcela evidentně „pokřivují“ trh a vedou k preferenci pouze určitých odvětví či oborů. Na druhou stranu jsou oblasti, které se bez dotací těžko obejdou. Podle mého názoru však dotace obecně nejsou vhodné k podpoře podnikatelského prostředí, přičemž v této oblasti by mělo docházet spíše k vytváření příznivého podnikatelského prostředí a ke snižování zbytečné administrativní zátěže.

15.3.2013 v 16:39 | Karma: 6,04 | Přečteno: 357x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Evropské prostředky a jak je využít

V médiích se co chvíli objeví článek či reportáž o problémech s čerpáním prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. V souvislosti s těmito debatami se neustále hovoří o tom, jak efektivně Česká republika z těchto fondů čerpá, avšak pod pojmem efektivita bývá často prezentováno kvantitativní kritérium čerpání prostředků EU. Efektivita čerpání těchto prostředků má však jeden mnohem důležitější aspekt a to skutečnost, na jaké konkrétní projekty peníze směřují a zda tyto projekty mohou zejména ze středně a dlouhodobého hlediska zvýšit ekonomickou či sociální úroveň České republiky a její konkurenceschopnost v globalizovaném světě.

9.2.2013 v 12:27 | Karma: 6,41 | Přečteno: 341x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Republikáni potvrdili nominaci Trumpa, viceprezidentem kritik pomoci Kyjevu

15. července 2024  7:36,  aktualizováno  22:24

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

Políček Orbánovu předsednictví. Brusel pošle jen úředníky, bojkotuje Maďary

15. července 2024  15:17,  aktualizováno 

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

15. července 2024  20:12

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími...

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

15. července 2024

Premium Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 716x
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (obor Politologie), přičemž v současné době působí jako právník ve veřejné sféře.

Seznam rubrik