Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se točí a budou točit peníze Evropské unie

V souvislosti s některými kritickými ohlasy na můj předešlý příspěvek „Evropské prostředky a jak je využít“, považuji za nutné některé své názory blíže vysvětlit. V obecné rovině rozhodně nejsem příznivcem dotací, neboť zcela evidentně „pokřivují“ trh a vedou k preferenci pouze určitých odvětví či oborů. Na druhou stranu jsou oblasti, které se bez dotací těžko obejdou. Podle mého názoru však dotace obecně nejsou vhodné k podpoře podnikatelského prostředí, přičemž v této oblasti by mělo docházet spíše k vytváření příznivého podnikatelského prostředí a ke snižování zbytečné administrativní zátěže.

Evropské dotace jsou zcela specifickou oblastí a je zde třeba zdůraznit, že jejich systém byl v zásadě nastaven již před vstupem naší republiky do Evropské unie, a podle mého názoru v tuto chvíli není účelné debatovat nad smyslem dotační politiky. Upřímně jsem k tomuto velmi kritický, avšak v tuto chvíli by z naší strany bylo nerozumné, pokud bychom neusilovali o co největší podíl z přerozdělovaných prostředků.

Pokud se tedy oprostíme od zkoumání smyslu dotací obecně, je třeba diskutovat o projektech, na které by dotace z Evropské unie měli směřovat. Já osobně jsem příznivcem zjednodušování, a to ať již v počtu jednotlivých operačních programů, tak v rozsahu podporovaných aktivit. Moje jasná preference, která podle mého názoru může pomoci jednotlivým regionům a potažmo České republice jako celku jsou infrastrukturní stavby, ať již se jedná o stavbu nových dálnic, silnic, železničních či tramvajových tratí, metra a jejich rekonstrukci, nebo i podpora veřejné dopravy, jako nákup prostředků veřejné dopravy, výstavba terminálů hromadné dopravy, apod. Mezi další skupinu jsou investiční projekty, které se týkají rozvoje obcí a měst, případně realizace energetických úspor ve veřejných budovách. Důležitým aspektem pro výběr těchto projektů by pole mého názoru měla být zejména skutečnost, že by se ve své většině mělo jednat o projekty, které by stejně byly realizovány, avšak bez dotací by k jejich realizaci došlo v delším časovém horizontu.

V případě podpory například těchto oblastí dochází k několika pozitivním efektům. Během realizace (výstavby) těchto projektů dochází k vytváření nových pracovních míst, zejména u dopravních staveb dále dochází ke zlepšení dopravní dostupnosti řešených oblastí, což má pozitivní důsledky pro lepší dopravní spojení do zaměstnání a snadnější dostupnost regionu, tedy i možný příliv nových investorů. Zanedbatelná není samozřejmě ani zvýšení „kvality života“, kdy se lidé snadněji mohou dostat k lékaři, za nákupy, za kulturou, zábavou a podobně. Dalším nepopiratelným aspektem je přínos v oblasti životního prostředí, kdy kvalitně vyprojektované a postavené silnice a dálnice mohou zlepšit život zejména obyvatelům obcí a měst, kterými dosud procházely např. přetížené silnice I. třídy.

Dotace z Evropské unie jsou realita, kterou bychom neměli zpochybňovat, ale měli bychom se zaměřit na to, jak prostředky, které k nám jsou přerozděleny, skutečně efektivně využít. Což je právě otázka pro nové programové období v letech 2014-2020. Berme tyto prostředky jako nějakou příležitost pro rozvoj a ne pro obohacení několika málo lidí, zejména by tyto prostředky měly být využity co nejefektivněji a zadávací řízení nejen v rámci těchto projektů by měly být co nejtransparentnější s velmi přísnými stavebním dozorem, včetně přísného uplatňování případných sankcí a záručních lhůt.

Autor: Lukáš Korych | pátek 15.3.2013 16:39 | karma článku: 6,04 | přečteno: 357x
  • Další články autora

Lukáš Korych

Imigranti za hranicemi EU a před hranicemi ČR

V poslední době se poměrně často skloňovaným tématem stala vlna přistěhovalců, směřujících za hranice Evropské unie.

30.6.2015 v 18:02 | Karma: 16,22 | Přečteno: 645x | Diskuse | Hyde park

Lukáš Korych

Jak dál se stadionem pod lízátky

Již několik let se v Hradci Králové, občas i celkem vášnivě, hovoří o výstavbě nového fotbalového stadionu, avšak realizace bohužel zatím silně pokulhává. Tento projekt zároveň provázejí debaty o tom, zda součástí výstavby stadionu má či nemá být obchodní centrum. Finální tečkou v poslední době pak bylo odstoupení investora od výstavby fotbalové arény.

7.9.2014 v 3:38 | Karma: 7,84 | Přečteno: 473x | Diskuse | Hradec Králové

Lukáš Korych

Razie na Úřadu vlády aneb co to znamená

Včerejší den mediální téma, týkající nenarozených paterčat a následně povodní zastínila nová kauza a to policejní razie na mnoha místech České republiky, včetně Úřadu vlády. V současné době se dozvídáme a ještě budeme dozvídat, co vedlo orgány činné v trestním řízení k tak razantnímu zásadu v nejvyšších patrech české veřejné správy, potažmo politiky, avšak opozice již halasně deklaruje, že je třeba, aby ministerský předseda podal demisi, byla rozpuštěna Poslanecká sněmovna a vypsány nové volby.

14.6.2013 v 18:35 | Karma: 12,74 | Přečteno: 648x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Evropské prostředky a jak je využít

V médiích se co chvíli objeví článek či reportáž o problémech s čerpáním prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. V souvislosti s těmito debatami se neustále hovoří o tom, jak efektivně Česká republika z těchto fondů čerpá, avšak pod pojmem efektivita bývá často prezentováno kvantitativní kritérium čerpání prostředků EU. Efektivita čerpání těchto prostředků má však jeden mnohem důležitější aspekt a to skutečnost, na jaké konkrétní projekty peníze směřují a zda tyto projekty mohou zejména ze středně a dlouhodobého hlediska zvýšit ekonomickou či sociální úroveň České republiky a její konkurenceschopnost v globalizovaném světě.

9.2.2013 v 12:27 | Karma: 6,41 | Přečteno: 341x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Jak je to se státním rozpočtem a úspornými opatřeními

Vláda Petra Nečase nastoupila do Strakovy akademie jasně vymezenými prioritami, kterými byly deklarovány především úsporný státní rozpočet a boj s korupcí. I přesto, že tyto dvě věci spolu neoddělitelně souvisí, budu se nyní zabývat pouze problematikou výše státního rozpočtu, resp. jeho deficitu. Tato vláda po svém nástupu slovy ministra financí Kalouska provedla „tupé škrty“, avšak bohužel jsem, ani po více než dvou letech úřadování této vlády, nezaznamenal nějaké výraznější „ostré škrty“. Vesměs se jednalo pouze o drobnější úsporná opatření, nebo pouhá prohlášení o snižování počtu ministerstev.

4.12.2012 v 20:02 | Karma: 15,89 | Přečteno: 851x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  21:20

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 716x
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (obor Politologie), přičemž v současné době působí jako právník ve veřejné sféře.

Seznam rubrik