Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dál se stadionem pod lízátky

Již několik let se v Hradci Králové, občas i celkem vášnivě, hovoří o výstavbě nového fotbalového stadionu, avšak realizace bohužel zatím silně pokulhává. Tento projekt zároveň provázejí debaty o tom, zda součástí výstavby stadionu má či nemá být obchodní centrum. Finální tečkou v poslední době pak bylo odstoupení investora od výstavby fotbalové arény.

Všem je jasné, že výstavba nového stadionu je bezpodmínečně nutná, takže je pouze otázkou, zda bude výstavba realizovaná přímo městem nebo za účasti soukromého investora, který pochopitelně, jako každý podnikatel, bude chtít na tomto projektu vydělat, tedy propojit fotbalovou arénu s obchodním centrem. V této souvislosti bývá často uváděno, že v Hradci Králové je již v současné době nadbytek ploch obchodních center, avšak je třeba si uvědomit, pokud někdo z vlastní kapsy investuje několik stovek milionů do výstavby obchodního centra, pak tu prostor pro další obchodní plochy určitě bude. Osobně za závažnější považuji otázku, zda z urbanistického hlediska je místo pro umístění obchodního centra vhodné. Tuto otázku by měli posuzovat především architekti, avšak město si musí jasně stanovit podmínky, tj. zejména aby architektonické řešení odpovídalo blízkosti centra, vyřešení dopravy, dostatek zeleně v okolí a mnohé další.

Pokud tyto otázky budou vyřešeny, pak se domnívám, že spojení fotbalové arény a obchodního centra může být spíše výhodou a to z několika důvodů. Jednak z důvodu financování, jednak propojení sportu a obchodu zvýší návštěvnost lokality a může být přínosem pro případnou využitelnost stadionu i mimo fotbalová utkání.

Dalším medializovaným tématem v souvislosti s výstavbou nové fotbalové arény je zachování či nezachování „lízátek“, které v posledních návrzích chybí. V rámci toho je podstatný zejména stav tohoto osvětlení. Osobně se domnívám, že v dnešní době je technicky možné zrenovovat prakticky vše a považuji toto osvětlení za součást panoramatu Hradce, téměř obdobně jako je jím například Bílá věž. Zároveň by „lízátka“ mohla být investorem marketingově využita v rámci obchodního centra. Tedy rozhodně nesouhlasím s tím, aby město o tento svůj symbol přišla a měla by se najít cesta, jak „lízátka“ zachovat.

Nyní však bude zásadní, aby se v co nejkratší době našel investor, který by do projektu obchodního centra se stadionem byl ochoten investovat, aby se mohlo co nejdříve začít se stavbou. V případě, že se tohoto investora nepodaří nalézt, bude třeba realizovat výstavbu nového stadionu pouze za účasti města, což bych však, při vědomí nevýhod spojených s účastí soukromého investora, považoval za méně šťastnou variantu, avšak je to varianta, s níž je třeba také reálně počítat.

Jasné je jedno, nový fotbalový stánek Hradec Králové potřebuje a musí se udělat vše pro to, aby se ze snu stala skutečnost, ideálně se zachováním „lízátek“ a nově zvolená reprezentace města pro to musí udělat všechno.

Autor: Lukáš Korych | neděle 7.9.2014 3:38 | karma článku: 7,84 | přečteno: 473x
  • Další články autora

Lukáš Korych

Imigranti za hranicemi EU a před hranicemi ČR

V poslední době se poměrně často skloňovaným tématem stala vlna přistěhovalců, směřujících za hranice Evropské unie.

30.6.2015 v 18:02 | Karma: 16,22 | Přečteno: 644x | Diskuse| Hyde park

Lukáš Korych

Razie na Úřadu vlády aneb co to znamená

Včerejší den mediální téma, týkající nenarozených paterčat a následně povodní zastínila nová kauza a to policejní razie na mnoha místech České republiky, včetně Úřadu vlády. V současné době se dozvídáme a ještě budeme dozvídat, co vedlo orgány činné v trestním řízení k tak razantnímu zásadu v nejvyšších patrech české veřejné správy, potažmo politiky, avšak opozice již halasně deklaruje, že je třeba, aby ministerský předseda podal demisi, byla rozpuštěna Poslanecká sněmovna a vypsány nové volby.

14.6.2013 v 18:35 | Karma: 12,74 | Přečteno: 648x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Korych

Jak se točí a budou točit peníze Evropské unie

V souvislosti s některými kritickými ohlasy na můj předešlý příspěvek „Evropské prostředky a jak je využít“, považuji za nutné některé své názory blíže vysvětlit. V obecné rovině rozhodně nejsem příznivcem dotací, neboť zcela evidentně „pokřivují“ trh a vedou k preferenci pouze určitých odvětví či oborů. Na druhou stranu jsou oblasti, které se bez dotací těžko obejdou. Podle mého názoru však dotace obecně nejsou vhodné k podpoře podnikatelského prostředí, přičemž v této oblasti by mělo docházet spíše k vytváření příznivého podnikatelského prostředí a ke snižování zbytečné administrativní zátěže.

15.3.2013 v 16:39 | Karma: 6,04 | Přečteno: 357x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Korych

Evropské prostředky a jak je využít

V médiích se co chvíli objeví článek či reportáž o problémech s čerpáním prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. V souvislosti s těmito debatami se neustále hovoří o tom, jak efektivně Česká republika z těchto fondů čerpá, avšak pod pojmem efektivita bývá často prezentováno kvantitativní kritérium čerpání prostředků EU. Efektivita čerpání těchto prostředků má však jeden mnohem důležitější aspekt a to skutečnost, na jaké konkrétní projekty peníze směřují a zda tyto projekty mohou zejména ze středně a dlouhodobého hlediska zvýšit ekonomickou či sociální úroveň České republiky a její konkurenceschopnost v globalizovaném světě.

9.2.2013 v 12:27 | Karma: 6,41 | Přečteno: 341x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Korych

Jak je to se státním rozpočtem a úspornými opatřeními

Vláda Petra Nečase nastoupila do Strakovy akademie jasně vymezenými prioritami, kterými byly deklarovány především úsporný státní rozpočet a boj s korupcí. I přesto, že tyto dvě věci spolu neoddělitelně souvisí, budu se nyní zabývat pouze problematikou výše státního rozpočtu, resp. jeho deficitu. Tato vláda po svém nástupu slovy ministra financí Kalouska provedla „tupé škrty“, avšak bohužel jsem, ani po více než dvou letech úřadování této vlády, nezaznamenal nějaké výraznější „ostré škrty“. Vesměs se jednalo pouze o drobnější úsporná opatření, nebo pouhá prohlášení o snižování počtu ministerstev.

4.12.2012 v 20:02 | Karma: 15,89 | Přečteno: 851x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Výzkumný institut u Moskvy zachvátil požár, lidé před plameny vyskočili z oken

24. června 2024  15:34,  aktualizováno  16:35

Nejméně dva lidé přišli o život při požáru, který vypukl v ruském institutu pro výzkum a výrobu...

VIDEO: Ruského vojáka trefil dron, kamarád ho dorazil střelou do hlavy

24. června 2024  15:56

Pouhých dvanáct set kilometrů od naší východní hranice se odehrál další incident připomínající...

Útoky v Dagestánu mají 20 obětí, otce podezřelých vyhodili z Putinovy strany

24. června 2024  8:56,  aktualizováno  15:49

V Dagestánu začal v pondělí třídenní smutek v souvislosti s nedělními útoky na dva kostely a dvě...

Všichni vědí, že si to vymyslel, řekl muž o korunním svědkovi k vraždě ve Slopném

24. června 2024  15:02,  aktualizováno  15:30

Řízení o obnovení procesu v případu třináct let staré brutální vraždy v obci Slopné na Zlínsku je u...

Prodej louky 12 613 m2
Prodej louky 12 613 m2

Vrchlabí - Hořejší Vrchlabí, okres Trutnov
2 018 080 Kč

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 716x
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (obor Politologie), přičemž v současné době působí jako právník ve veřejné sféře.

Seznam rubrik