Imigranti za hranicemi EU a před hranicemi ČR

V poslední době se poměrně často skloňovaným tématem stala vlna přistěhovalců, směřujících za hranice Evropské unie.

V této souvislosti jsou bouřlivě diskutovány rovněž tzv. „kvóty“, které by měly být ze strany Evropské komise stanoveny. Primárně je nutno i v tomto případě rozlišit příčinu a důsledek a v tomto směru hledat i řešení problému.

Příčinou je nepochybně situace lidí, kteří jsou ochotni zaplatit značnou sumu peněz a podstoupit poměrně velké riziko, aby se dostali do svého „vysněného cíle“, tedy k nám do Evropy. V tomto směru je třeba, aby ze strany jednotlivých států EU, potažmo samotné Evropské unie, došlo k efektivní pomoci zemím, ze kterých v převážné většině směřuje vlna imigrantů. Podstatné je, že tato pomoc skutečně musí směřovat k samotným lidem a neměla by být rozkradena, ještě než se dostane k cílovým adresátům této pomoci, přičemž zde platí v nadsázce ono známé, že „lepší než dát někomu rybu, je naučit ho rybařit“.

Zároveň je dle mého názoru nutné, aby došlo k zefektivnění ochrany vnější hranice Evropské unie. Je zřejmé, že ve Středozemním moři nelze stavět zdi ani ploty. Především tedy musí být posílena ochrana hranic pomocí výrazně většího počtu hlídek pohraniční stráže a exulanti nesmí být vpouštěni do svrchovaných vod Itálie, Řecka, Španělska či dalších států, které tvoří vnější hranici tzv. schengenského prostoru. V opačném případě bude celá Evropa zaplavena lidmi, kteří pro nás nebudou přínosem, ale budou využívat, případně i zneužívat, štědře nastavený sociální systém.

Otázka „kvót“ pro přijímání uprchlíků jednotlivými zeměmi předmětný problém neřeší. Jednak z podstaty nesouhlasím s tím, aby Evropská komise mohla jednotlivým státům stanovovat, kolik mají přijímat uprchlíků, neboť pak bychom tímto socialistickým přístupem mohli dojít do fáze, kdy bude nařizováno, kolik uprchlíků mají přijímat jednotlivé rodiny. Jednak to není řešení ani pro samotné uprchlíky, neboť kdo bude rozhodovat, kdo půjde do jaké země? Nějaký úředník v přímořském městečku, bez ohledu na skutečnost, jaká je reálně cílová země toho kterého uprchlíka?

Zároveň je třeba mít na paměti, že příliv uprchlíků představuje kromě ekonomických dopadů rovněž riziko kulturní a bezpečnostní. V této souvislosti si musíme uvědomit, že před sedmdesáti lety jsme vyhnali/odsunuli přes tři miliony Němců, kteří tu s námi žili po staletí a byli nám kulturně blízcí. Negativní ekonomické a sociální důsledky vidíme v příhraničních oblastech dodnes, avšak nemusíme alespoň v tak velké míře řešit národností problematiku.

Co tedy s uprchlíky? Za mě tedy říkám jasné NE „kvótám“ a zároveň by Evropská unie, potažmo samozřejmě i Česká republika, měla v tuto chvíli především financovat ochranu vnějších hranic EU. Zároveň rozhodně nesouhlasím s masivním přijímáním uprchlíků a domnívám se, že dosavadní imigrační politika je dostatečná, i když samozřejmě vždy je co zlepšovat.

Autor: Lukáš Korych | úterý 30.6.2015 18:02 | karma článku: 16,22 | přečteno: 645x
  • Další články autora

Lukáš Korych

Jak dál se stadionem pod lízátky

Již několik let se v Hradci Králové, občas i celkem vášnivě, hovoří o výstavbě nového fotbalového stadionu, avšak realizace bohužel zatím silně pokulhává. Tento projekt zároveň provázejí debaty o tom, zda součástí výstavby stadionu má či nemá být obchodní centrum. Finální tečkou v poslední době pak bylo odstoupení investora od výstavby fotbalové arény.

7.9.2014 v 3:38 | Karma: 7,84 | Přečteno: 473x | Diskuse | Hradec Králové

Lukáš Korych

Razie na Úřadu vlády aneb co to znamená

Včerejší den mediální téma, týkající nenarozených paterčat a následně povodní zastínila nová kauza a to policejní razie na mnoha místech České republiky, včetně Úřadu vlády. V současné době se dozvídáme a ještě budeme dozvídat, co vedlo orgány činné v trestním řízení k tak razantnímu zásadu v nejvyšších patrech české veřejné správy, potažmo politiky, avšak opozice již halasně deklaruje, že je třeba, aby ministerský předseda podal demisi, byla rozpuštěna Poslanecká sněmovna a vypsány nové volby.

14.6.2013 v 18:35 | Karma: 12,74 | Přečteno: 648x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Jak se točí a budou točit peníze Evropské unie

V souvislosti s některými kritickými ohlasy na můj předešlý příspěvek „Evropské prostředky a jak je využít“, považuji za nutné některé své názory blíže vysvětlit. V obecné rovině rozhodně nejsem příznivcem dotací, neboť zcela evidentně „pokřivují“ trh a vedou k preferenci pouze určitých odvětví či oborů. Na druhou stranu jsou oblasti, které se bez dotací těžko obejdou. Podle mého názoru však dotace obecně nejsou vhodné k podpoře podnikatelského prostředí, přičemž v této oblasti by mělo docházet spíše k vytváření příznivého podnikatelského prostředí a ke snižování zbytečné administrativní zátěže.

15.3.2013 v 16:39 | Karma: 6,04 | Přečteno: 357x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Evropské prostředky a jak je využít

V médiích se co chvíli objeví článek či reportáž o problémech s čerpáním prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. V souvislosti s těmito debatami se neustále hovoří o tom, jak efektivně Česká republika z těchto fondů čerpá, avšak pod pojmem efektivita bývá často prezentováno kvantitativní kritérium čerpání prostředků EU. Efektivita čerpání těchto prostředků má však jeden mnohem důležitější aspekt a to skutečnost, na jaké konkrétní projekty peníze směřují a zda tyto projekty mohou zejména ze středně a dlouhodobého hlediska zvýšit ekonomickou či sociální úroveň České republiky a její konkurenceschopnost v globalizovaném světě.

9.2.2013 v 12:27 | Karma: 6,41 | Přečteno: 341x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Jak je to se státním rozpočtem a úspornými opatřeními

Vláda Petra Nečase nastoupila do Strakovy akademie jasně vymezenými prioritami, kterými byly deklarovány především úsporný státní rozpočet a boj s korupcí. I přesto, že tyto dvě věci spolu neoddělitelně souvisí, budu se nyní zabývat pouze problematikou výše státního rozpočtu, resp. jeho deficitu. Tato vláda po svém nástupu slovy ministra financí Kalouska provedla „tupé škrty“, avšak bohužel jsem, ani po více než dvou letech úřadování této vlády, nezaznamenal nějaké výraznější „ostré škrty“. Vesměs se jednalo pouze o drobnější úsporná opatření, nebo pouhá prohlášení o snižování počtu ministerstev.

4.12.2012 v 20:02 | Karma: 15,89 | Přečteno: 851x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

V Nigérii spadla budova školy. Z trosek dostávali desítky mrtvých dětí

12. července 2024  21:51

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

Čeká Ukrajinu katastrofa? Rusko varuje, že přehrady u Kyjeva vyletí do povětří

12. července 2024  21:39

Rusko varovalo, že mohou vyletět do povětří další přehrady na Dněpru. V případě Kyjevské by velkou...

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 716x
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (obor Politologie), přičemž v současné době působí jako právník ve veřejné sféře.

Seznam rubrik