Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Razie na Úřadu vlády aneb co to znamená

Včerejší den mediální téma, týkající nenarozených paterčat a následně povodní zastínila nová kauza a to policejní razie na mnoha místech České republiky, včetně Úřadu vlády. V současné době se dozvídáme a ještě budeme dozvídat, co vedlo orgány činné v trestním řízení k tak razantnímu zásadu v nejvyšších patrech české veřejné správy, potažmo politiky, avšak opozice již halasně deklaruje, že je třeba, aby ministerský předseda podal demisi,  byla rozpuštěna Poslanecká sněmovna a vypsány nové volby.

Co se tedy vlastně stalo? O skutečnosti, že existuje úzká provázanost veřejné správy a některých podnikatelských či jiných kruhů, že veřejné zakázky na některých úřadech, ministerstvech a státních podnicích, jsou často zadávány mírně řečeno nestandardně, že často funguje „klientelistický systém“ a o dalších věcech, ze kterých jsou lidé zcela oprávněně znechuceni, se ví už dávno. Ono se upřímně nejedná o nic nového, co by se tu zčistajasna zjevilo po roce 1989. Stačí se podívat k našim západním sousedům nebo do naší minulosti před rok 1989, ale i 1939. Tímto samozřejmě neříkám, že se jedná o normální situaci, i když je pravda, že vzhledem k rozsahu těchto nešvarů jsme si na ně už bohužel téměř zvykli.

Korupce není primárně o té či oné politické straně, je především o konkrétních lidech, kteří se na ní podílejí a na systému, zda toto chování více či méně umožňuje. V této souvislosti můžeme nahlédnout i do jiných politických strany, například do nejsilnější opoziční strany, když pomineme kauzu „Rath“, vzpomeňme na Grossovi „křišťálově čisté“ miliony. Podívejme se rovněž na „oranžové“ kraje a jistě vše nebude až tak křišťálově čisté, jak bývá deklarováno.

Korupční (klientelistické) prostředí je průvodním znakem přerozdělování veřejných prostředků či při rozhodování o právech či povinnostech jednotlivých občanů. Cestou k eliminaci těchto jevů tedy nejsou primárně různé „akce čisté ruce“, které jsou mimochodem spíše mediální bublinou, aby občané měli pocit, že se proti korupci něco konkrétního dělá. Podle mého názoru je cestou zeštíhlení státu a veřejné správy jako celku v kombinaci s efektivních a nezávislou prací orgánů činných v trestním řízení.

Za současným konáním policie a státního zastupitelství lze spatřovat rozplétání trestné činnosti, která se měla páchat v nejvyšších patrech české politické scény. Pevně věřím, že Policie ví, co činí a veškerá obvinění jsou řádně podložena. V opačném případě by se jednalo o obrovskou blamáž, kterou bych považoval za horší variantu, než pokud se obvinění osob napojených na premiéra potvrdí.

Podle mého názoru současná situace zcela jednoznačně vypovídá o jedné věci, byť jsem měl a stále mám k této vládě mnoho zásadních výhrad, jedno se jí nedá upřít. Fakt, že police zadržela osoby z těsné blízkosti premiéra, znamená, že vláda neovlivňuje konkrétní činnost orgánů činných v trestním řízení a vyšetřování jednotlivých kauz, byť zasahují do vedení této vlády. Zatýkání jistě není dobrou vizitkou konkrétních politiků či úředníků, ale ukazuje, že by se konečně mohlo alespoň pomalu naplňovat ono známé „padni komu padni“. Boj s korupcí není o heslech, ale o umožnění nezávislé práce policii. Zatím se zdá, že toto vláda splnila, což velmi oceňuji. Je dobře, že policie zasahuje, pokud to je třeba, bez ohledu na politické zájmy vládnoucích stran.

Variant, jak vše nakonec dopadne je jistě více. Nejsem si zcela jist, zda je udržitelná pozice předsedy vlády, ale předčasné volby nejsou jediným a jsem přesvědčen, že ani rozumným řešením. Dle mého soukromého názoru nikoli, ale ODS má jistě přijatelné osobnosti, které by mohly případně nastoupit na premiérské křeslo. Tato země nepotřebuje předčasné volby, tato země potřebuje vládu, která bude vládnout a řešit problémy, a to nejen ty povodňové.

Autor: Lukáš Korych | pátek 14.6.2013 18:35 | karma článku: 12,74 | přečteno: 648x
  • Další články autora

Lukáš Korych

Imigranti za hranicemi EU a před hranicemi ČR

V poslední době se poměrně často skloňovaným tématem stala vlna přistěhovalců, směřujících za hranice Evropské unie.

30.6.2015 v 18:02 | Karma: 16,22 | Přečteno: 645x | Diskuse | Hyde park

Lukáš Korych

Jak dál se stadionem pod lízátky

Již několik let se v Hradci Králové, občas i celkem vášnivě, hovoří o výstavbě nového fotbalového stadionu, avšak realizace bohužel zatím silně pokulhává. Tento projekt zároveň provázejí debaty o tom, zda součástí výstavby stadionu má či nemá být obchodní centrum. Finální tečkou v poslední době pak bylo odstoupení investora od výstavby fotbalové arény.

7.9.2014 v 3:38 | Karma: 7,84 | Přečteno: 473x | Diskuse | Hradec Králové

Lukáš Korych

Jak se točí a budou točit peníze Evropské unie

V souvislosti s některými kritickými ohlasy na můj předešlý příspěvek „Evropské prostředky a jak je využít“, považuji za nutné některé své názory blíže vysvětlit. V obecné rovině rozhodně nejsem příznivcem dotací, neboť zcela evidentně „pokřivují“ trh a vedou k preferenci pouze určitých odvětví či oborů. Na druhou stranu jsou oblasti, které se bez dotací těžko obejdou. Podle mého názoru však dotace obecně nejsou vhodné k podpoře podnikatelského prostředí, přičemž v této oblasti by mělo docházet spíše k vytváření příznivého podnikatelského prostředí a ke snižování zbytečné administrativní zátěže.

15.3.2013 v 16:39 | Karma: 6,04 | Přečteno: 357x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Evropské prostředky a jak je využít

V médiích se co chvíli objeví článek či reportáž o problémech s čerpáním prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. V souvislosti s těmito debatami se neustále hovoří o tom, jak efektivně Česká republika z těchto fondů čerpá, avšak pod pojmem efektivita bývá často prezentováno kvantitativní kritérium čerpání prostředků EU. Efektivita čerpání těchto prostředků má však jeden mnohem důležitější aspekt a to skutečnost, na jaké konkrétní projekty peníze směřují a zda tyto projekty mohou zejména ze středně a dlouhodobého hlediska zvýšit ekonomickou či sociální úroveň České republiky a její konkurenceschopnost v globalizovaném světě.

9.2.2013 v 12:27 | Karma: 6,41 | Přečteno: 341x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Jak je to se státním rozpočtem a úspornými opatřeními

Vláda Petra Nečase nastoupila do Strakovy akademie jasně vymezenými prioritami, kterými byly deklarovány především úsporný státní rozpočet a boj s korupcí. I přesto, že tyto dvě věci spolu neoddělitelně souvisí, budu se nyní zabývat pouze problematikou výše státního rozpočtu, resp. jeho deficitu. Tato vláda po svém nástupu slovy ministra financí Kalouska provedla „tupé škrty“, avšak bohužel jsem, ani po více než dvou letech úřadování této vlády, nezaznamenal nějaké výraznější „ostré škrty“. Vesměs se jednalo pouze o drobnější úsporná opatření, nebo pouhá prohlášení o snižování počtu ministerstev.

4.12.2012 v 20:02 | Karma: 15,89 | Přečteno: 851x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Ústavní soud odmítl bývalé záklaďáky. Chtěli zpětně dorovnat platy z vojny

15. července 2024  10:06

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalých vojáků základní služby z přelomu milénia, kteří...

Ukrajinská vláda přijede do Prahy. S Fialou a ministry projedná obranu i migraci

15. července 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Rodiny, kterým stát pomohl s bydlením, se zbavily dluhů a fungují, říká výzkum

15. července 2024

Premium Výrazné zlepšení hospodaření v rodině, větší psychická pohoda i pravidelnější docházka dětí do...

Velvyslankyně Filipi: Pochybuji, že Bašár Asad použil chemické zbraně

15. července 2024

Vysíláme Držím si ze své předlouhé diplomatické mise řadu tajemství a sama ještě nevím, zda je někdy sepíšu...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 716x
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (obor Politologie), přičemž v současné době působí jako právník ve veřejné sféře.

Seznam rubrik