Vakcinace v 21. století a kdysi
Podle kmene Astmatů z vesnice Otsjanep měly neusmířené sloupy předků stále velkou moc a bylo nebezpečné se jich zbavit. Mladík v nich viděl pouze krásné artefakty, nikoliv spirituální předměty.
Jsme na tom podobně, zatímco lékaři ve vakcinaci vidí pouze nástroj k potlačení pandemie koronaviru, veřejnost brojící proti očkování v ní vidí nástroj ďábla a prostředek k omezení jejich osobních svobod.
Nejsou sami, kdo v podobné nesmysly věří, například v Kongu je hlásáno, že covid 19 zabíjí pouze bělochy, naprosto opačná je tam teorie, že virus je vytvořen, aby zničil Afričany, poslední myšlenkou, se kterou naši čačtí odmítači dosud ještě nepřišli, je nápad, že covid 19 vůbec neexistuje:
Profesor Pascal Lutumba, který se na jedné z místních nejvýznamnějších univerzit zabývá infekčními nemocemi, k tomu říká:
„Pokud se lidé z Konga nenechají očkovat, jihoafrická varianta může přijít do kontaktu s delta variantou a může zmutovat do té míry, že bude rezistentní vůči některým vakcínám.“
Kolik nemocí se díky vakcinaci vymýtilo, na to už se jaksi nějak zapomnělo, historie je plná úskalí a nedorozumnění:
Objev vakcinace je připisován anglickému venkovskému lékaři Edwardu Jennerovi (1746–1823), který v roce 1796 skarifikoval kůži na paži osmiletého chlapce Jamese Phippse skalpelem namočeném do hnisu z puchýřků kravských neštovic. Pro tento postup navrhl Jenner termín „vakcinace“ odvozený od latinského vacca, kráva.
Dnes je skarifikace neboli zjizvení moderní, ale přesvědčit občany, aby se nechali skarifikovat, kvůli koroně, by asi žádná vláda nezvládla.
Ještě před Edwardem Jennerem v roce 1774 anglický sedlák Benjamin Jesty (1736–1816) naočkoval svoji ženu a dva starší syny pomocí látací jehly tekutinou z kravských vředů. Chlapci měli mírné místní reakce a rychle se zotavili, ale paže jeho manželky se znepokojivě zanítila, přesto se později zcela uzdravila.
Ani s látací jehlou bych příliš při vakcinaci obyvatel nepočítal, nelze se proto divit, že i tehdy bylo považováno záměrné nakažení člověka od zvířete za odporné a zavrženíhodné. Jestyho čin se proto setkal s velmi nepřátelským ohlasem jeho sousedů.
Již dávno před těmito prvními začátky: V podstatě od přelomu pátého a šestého století, se jako ochrana před pravými neštovicemi používala variolizace (od názvu nemoci „variola“). Metoda spočívala v nakažení pacienta (vdechováním nebo vtíráním do řezné ranky v kůži) prachem ze zaschlých krust z vředů pravých neštovic.
Jak je vidět, dějiny vymýcení jedné choroby na níž ještě v šedesátých letech zemřelo dva milióny lidí, je dlouhá. Československo se může v tomto oboru pochlubit úspěchem:
Na přípravě projektu eradikaci varioly měl lví podíl český lékař a vědec Karel Raška (1909–1987), který v době přípravy projektu vedl Divizi přenosných nemocí při Světové zdravotnické organizaci (WHO) v Ženevě.
Soumrak plošného očkování nastal po zveřejnění Wakefieldovy studie z roku 1998, která dávala do souvislosti očkování proti spalničkám s autistickou poruchou. Nic už na tom nezmění to, že studie byla vyvrácena, leč džin byl vypuštěn z lahve, a tak „alternativní“ matky kvůli obavám z vedlejších účinků nechávají své děti spalničkám napospas a počet případů této nemoci celosvětově přibývá.
Nedůvěra k lékařské vědě nezačala nějakou nepodloženou studií, pokud uděláme další sondu do minulosti, můžeme si ještě připomenout Edwina Chadwicka (1800–1890):
Když Edwin Chedwick svými spolupracovníky zaváděli v Anglii v období opětného vzplanutí epidemie cholery v roce 1848 (vyžádala si na 11 000 obětí) do té doby nebývalá hygienická opatření (zlepšení kvality pitné vody, kanalizace), setkali se nejen s naprostým nepochopením, ale i s posměchem a urážkami.
Pokud vám to připadá povědomé, tak jste doma. Celé antivaxerské hnutí je jedno velké nepochopení. Nevědomost, že cesta k vymýcení jedné choroby je náročná. Dnes máme to štěstí, že vakcína byla vyrobena v rychle. Je třeba dodat, že vývoj RNA vakcín probíhá již 20 let, první RNA vakcína byla na člověku testována v roce 2009. Její vývoj není tedy tak krátký, jak se může na první pohled zdát.
V souvislosti s očkováním se hodně mluví o svobodách jednotlivce, odmítači se domnívají, že to oni jsou bojovníci za svobodu a lidská práva, ale všimněme si, že jejich uvažování je stádní.
Každá demonstrace odmítačů očkování spíš připomíná rituální tance lovců lebek. Jejich myšlení ve dvacátém prvním století se od myslí lovců sběračů příliš neliší, v lékařích vidí ty, kteří jim prostřednictvím vakcín chtějí uloupit neusmířené sloupy předků a získat tak nad nimi moc.
A naše nová vláda? Ta chce pandemii řešit osobní odpovědností každého jednotlivce.
Chá, chá!
https://vesmir.cz/cz/on-line-clanky/2021/05/historie-vakcinace-neduvery-vuci-ni.html
https://www.bc.cas.cz/novinky/detail/5750-jak-funguje-rna-vakcina-/
Jan Lněnička
Sbohem pejsku Endy
Byl jsi ten nejradostnější pejsek v dolním Posázaví a okolí Nymburka odkud jsme tě odvezli. Byls tehdy pěkný lotr, lítals tehdy jako nezvedenec po bytě a přitom si šlapal na svého menšího kamaráda bišonka.
Jan Lněnička
Nám, absolventům VŠŽ, škol netřeba.
Jsme tabula rasa neovlivněná nikým a ničím, náš selský rozum je naším kompasem. Vzdělaní lidé podléhají narativům, jež jim celá léta škola vštěpovala, nejsou schopni utvořit si vlastní názor, věří všemu, co jim vrchnost nakuká.
Jan Lněnička
Disident Jiří Vonka „vyhrál“ soud!
Jako odškodnění za způsobenou zdravotní újmu dostane 22 tisíc korun, musí však zaplatit náklady na řízení, což činí 43 tisíc.
Jan Lněnička
Reakce na první dobrou na článek: „Proč lidé volí populisty?“
Antropoložka Johana Wyss provádí výzkum na téma, které se zdá být jasné, proč se spíš nezeptá, proč lidé volí „nepopulisty“?
Jan Lněnička
Komunisti nám brali mládí, kapitalisti zase stáří
V mládí jsme museli na dva roky mašírovat na vojnu, teď nám berou prachy na živobytí. Za komunismu jsme se připravovali na válku, za kapitalismu se připravujeme na válku.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Zbrojovka není hračka, ale investice, která musí fungovat, říká nový manažer
Je specialistou na krizová řízení. Právě to osmatřicetiletého Jana Mynáře čeká ve fotbalové...
Modely ukazují množství srážek jako při katastrofálních povodních v roce 1997
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Požár chalupy si majitelé zavinili sami, hubili hmyz ohněm, zjistili hasiči
Požár chalupy v Pastvinách na Orlickoústecku z konce srpna si podle vyšetřování způsobili obyvatelé...
Heathrow v srpnu přepravilo rekordních osm milionů lidí, pomohla i Swift
Londýnské letiště Heathrow v srpnu přepravilo rekordních 7,97 milionu cestujících. To je o 5,5...
Odborný posuzovatel/Odborná posuzovatelka v Oddělení odborných posudků a dozoru nad reklamou ZP
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 407
- Celková karma 28,08
- Průměrná čtenost 1011x