Svět včerejška a šílenství naší doby

„Svět včerejška“ tak se jmenuje kniha Stefana Zweiga, která líčí atmosféru a události od přelomu století, po nejkrásnější epochu před rokem 1914, kdy svět byl ještě v pořádku, až k tragédi druhé světové války.  

Stále jsem musel myslet na slova, která mi řekl jeden ruský emigrant: ‚Dříve měl člověk jen tělo a duši. Dnes k tomu potřebuje ještě pas.“

 

Každý z nás sotva uvěří, že před rokem 1914, člověk při cestě do Ameriky nebo do Indie mohl cestovat, aniž by vlastnil pas, nepotřebovali jste žádná povolení, neobtěžovali vás vyplňováním žádných papírů, nepotřebovali jste žádná víza, nezastavili vás celníci. A osobní prohlídka? Směšné! Takový býval svět včerejška.

 

Svět v té předválečné době vzkvétal: začala éra letectví, automobilismu, elektrických drah, také lidé se osvobozovali z tísnivé morálky určované církvemi, rostlo bohatství národů. Podle Zweiga tato dynamika doby měla svůj stín; vzestup přišel příliš rychle a pocit síly nutil lidi a státy, aby ho využily a zneužily.

 

Všude stoupala státům krev do hlavy, jako při vysokém tlaku.

 

Proč šla Evropa do války nenalezneme ani jediný důvod. Snad nadbytkem síly, než důsledkem vnitřního dynamismu, který se nakupil za 40 let míru a chtěl se vybít násilím.

 

Konflikt byl stále odkládán, nikdo nevěřil, že by válka mohla začít. Dne 28. června zastřelili Ferdinanda d'Este, podle S. Zweiga, ne příliš oblíbeného následníka trůnu. V té době se vracel z v Belgie, na poloviční cestě do Herbesthalu vlak náhle zastavil v širém poli. Proti nim jel jeden nákladní vlak za druhým naložené vojenským materiálem. V Rakousku vylepovali na každé stanici vyhlášky, které oznamovaly všeobecnou mobilizaci.

 

Lidé se války neulekli, naopak oslavovali, cítili všeobecného ducha bratrství a sounáležitosti. Země měla pocit spoluprožívání dějin, každý jedinec slavil vzestup svého já.

 

Tak mocně se vzedmula tato přívalová vlna nad lidstvem, že přelévajíc se nad povrch vyplavila temné, podvědomé prapudy a instinkty lidského živočicha, to, co Freud svým hlubokým pohledem nazval „nespokojenost s kulturou“, touhu vymanit se z měšťanského světa zákonů a paragrafů a dát průchod prastarým instinktům krve.“

 

V den mých narozenin 11. 11., ovšem o mnoho let dříve, válka skončila. Kromě ekonomických důsledků války se zhroutila víra v neomylnost autorit. (Naskýtá se otázka, byla-li někdy taková víra v českých zemích? Ve starém Rakousku zřejmě ano.) Poválečná generace se obrátila ke všemu zády. Revoltovalo se jen pro revoltu, dokonce proti vůli přírody, proti věčné polaritě pohlaví (však to známe i z dneška). Revoltovalo se v umění. Byly rozšířeny drogy, všechno extravagantní, esoterické bylo přijímáno s nekritickým nadšením. Ne náhodou to připomíná léta po roce 1989.

 

S. Zweig dosahoval v meziválečném období jako spisovatel velkých úspěchů. Jako dobrý pozorovatel však rozeznával temné spodní proudy, které se šířily Evropou. Po válce panovala vůči Rakušanům a Němcům nenávist. Až v roce 1921 se Zweig pokusil přesvědčit, jak bude přijat v sousední Itálii. K jeho překvapení bylo přijetí vřelé. O italské politice mu bylo známo jenom to, že zde převládaly ostré socialistické a dokonce bolševické tendence. Na mnoha zdech bylo napsáno: „Viva Lenin“.

 

Doslechl se, že jistý socialistický vůdce Mussolini se během války zřekl strany a zorganizoval nějakou protiskupinu. Zdánlivá banalita. Při jedné drobné události se na vlastní oči přesvědčil, že něco jako zárodky fašismu, existují. Většinou byla jeho upozornění odbývány mávnutím ruky.

 

Z osobního zážitku jsem si uvědomil, že tento mystický, mně sotva známý fašismus je něco reálného, velmi dobře řízeného, že fanatizoval odvážné mladé lidi ve svůj prospěch.

 

Tak jako mnoho západních intelektuálů té doby byl pozván do Sovětského svazu. Ruští dělníci mu ukazovali jaké zázraky nová doba přinesla. S hrdostí se chlubili věcmi, které již v Evropě byly daleko pokročilejší. Zweig byl ve svém názoru na naději lidstva na rozdíl od jiných osobností opatrný. Na nějakém banketu mu někdo do kapsy strčil lístek se přibližným obsahem: „Všechno je to lež připravená na efekt, všude vás hlídají, chodíte jen tam, kam vám to dovolí. Od té doby byl obezřetný, jeho nedůvěra se v mnoha případech potvrdila.

 

V knize popisuje, jakým jednoduchým způsobem se Hitler postupně dostává k moci. Slíbil všechno všem, aby pak vše také postupně odebral. Každá politická strana v Německu, dokonce i sociální demokracie, v něm viděla naději. O pár let později, 13. března 1938, došlo k připojení Rakouska k nacistickému Německu, zde už bylo jasné, že Hitler žádné závazky nemíní dodržovat.

 

V době podepsání Mnichovské dohody pobýval v Anglii. Anglie se chystala na válku. Najednou jako z čistého nebe přišla zpráva: Chamberlain se vrátil z Mnichova, snímky v novinách ho zachycovaly, jak hrdě mává oním historickým listem oznamujícím „peace for our time“, který přinesl národu jako nejvzácnější dar. Pro rezervované Angličany to byl den radosti. Přestali se budovat protiletecké kryty.

 

Slyšel jsem, jak dva mladí hoši v nejlepší cogneyské angličtině vtipkovali, že by se snad z těch krytů mohly udělat podzemní záchodky, kterých prý v Londýně beztak není dost.

 

Už v příštích dnech začaly prosakovat zprávy, jak zbytečná byla kapitulace před Hitlerem, jak postupně mu vydali napospas Československo, jemuž slavnostně slíbili pomoc a podporu, a v příštím týdnu se už stalo obecně zřejmé, že ani kapitulace Hitlerovi nestačila, že ji porušil ve všech bodech dříve, než zaschl podpis na smlouvě.

Další vývoj událostí je všeobecně známý, zajímavé jsou právě postřehy přímého účastníka oněch událostí.

 

Stefan Zweig, narozen 28. listopadu, nám přibližuje dobu od svého mládí, přes studium, svou literární činnost, první světovou válku, období míru až do své smrti. Líčí nám svá setkání s těmi nejvýznamnějšími světovými osobnostmi. Jako odpůrce války se snažil zachránit mír. Jeho síly byly však bohužel chabé.

 

Společně se svou manželkou zemřel vlastní rukou 23. února 1942 v Brazílii. O příčinách sebevraždy se dosud polemizuje.

 

Na konci dopisu na rozloučenou píše:

 

Pozdravuji všechny své přátele! Kéž ještě uzří ranní červánky po dlouhé noci! Já, příliš netrpělivý, je předcházím.

 

 

Dnešní doba, která přináší nenadálé zvraty, by si žádala ne tlachaly, ale podobného bystrého ducha jakým byl Stefan Zweig. Měli bychom mu naslouchat a poučit se i z minulosti. Ruský car Putin má obdobné rysy jaké měl Hitler. I on se vydává za spasitele Ruska, i pro něj jsou smlouvy cárem papíru. Nikomu se jako v minulosti do války nechce. Bude mu stačit pouze Ukrajina?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stefan_Zweig

https://www.databazeknih.cz/knihy/svet-vcerejska-15087

 

Autor: Jan Lněnička | pondělí 14.3.2022 19:49 | karma článku: 11,60 | přečteno: 328x
  • Další články autora

Jan Lněnička

Fiala zradil

Dopoledne se s Ivanem Bartošem v pohodě rozloučil, odpoledne po poradě s kmotry Bartoš letěl. Pan ministr pro místní rozvoj na vlastní kůži okusil pořekadlo K. H. Borovského: Nechoď Vašku s pány na led...“

27.9.2024 v 21:30 | Karma: 36,78 | Přečteno: 4884x | Diskuse | Politika

Jan Lněnička

Napadne někdo regulérnost voleb?

V souvislosti se záplavami by se to stát mohlo, lidé v zatopených oblastech mají jiné starosti, než házet zvlhlé volební lístky do zabahněných uren. V případě svého volebního neúspěchu by takový podnět podala opozice.

20.9.2024 v 18:25 | Karma: 23,56 | Přečteno: 592x | Diskuse | Politika

Jan Lněnička

Sbohem pejsku Endy

Byl jsi ten nejradostnější pejsek v dolním Posázaví a okolí Nymburka odkud jsme tě odvezli. Byls tehdy pěkný lotr, lítals tehdy jako nezvedenec po bytě a přitom si šlapal na svého menšího kamaráda bišonka.

7.9.2024 v 23:53 | Karma: 23,00 | Přečteno: 510x | Diskuse | Osobní

Jan Lněnička

Nám, absolventům VŠŽ, škol netřeba.

Jsme tabula rasa neovlivněná nikým a ničím, náš selský rozum je naším kompasem. Vzdělaní lidé podléhají narativům, jež jim celá léta škola vštěpovala, nejsou schopni utvořit si vlastní názor, věří všemu, co jim vrchnost nakuká.

5.9.2024 v 15:46 | Karma: 23,25 | Přečteno: 780x | Diskuse | Společnost

Jan Lněnička

Disident Jiří Vonka „vyhrál“ soud!

Jako odškodnění za způsobenou zdravotní újmu dostane 22 tisíc korun, musí však zaplatit náklady na řízení, což činí 43 tisíc.

18.8.2024 v 17:28 | Karma: 26,03 | Přečteno: 847x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...

Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo

26. září 2024  14:09,  aktualizováno  27.9 15:09

Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...

Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci

27. září 2024

Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

28. září 2024

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028

4. října 2024

Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...

Když se krávy nedají prodat. České chovatele ničí omezení kvůli horečce

4. října 2024

Premium Miroslava Volavková, která provozuje farmu v Ústeckém kraji, každý podzim rozprodávala telata...

Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř

4. října 2024

Premium Íránci zkusili na Izrael fintu, když složili útočnou vlnu svých 180 raket ze čtyř typů. Dva byly...

Pozor, migrace syslů. Dopravních značek je příliš, místy ohrožují bezpečnost

4. října 2024

Premium Začátek stezky pro cyklisty a chodce. Konec. Začátek. Konec. Tak vypadá 200 metrů dlouhý úsek...

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...

  • Počet článků 409
  • Celková karma 28,57
  • Průměrná čtenost 1020x
Jsem čelní a zatím jediný protagonista Venturismu. Venturismus znamená odvahu, odvážné vyslovení pravdy, ale také riskantní podnik. V ekonomii venture kapitál představuje finanční prostředky sloužící k investování do velmi rychle rostoucích inovativních projektů. Před rokem 1989 jsem založil hnutí „Tupohlaví“, které žádnou měrou přispělo k pádu socialismu. Venturismus a venturisté chtějí tímto odvážným směrem pokračovat...

Seznam rubrik