Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Západ potřebuje nového Churchilla

Když minulý týden napadlo Rusko Ukrajinu, prohlásila jsem, že odvahu k agresi mu dodalo i to, že „západ“ pozbyl odstrašující sílu. A taky jsem vyjádřila obavu, že Ukrajina bude obětována. V tom druhém jsem se naštěstí mýlila.

Opustit symbolická, ale prázdná gesta a přejít ke skutečné pomoci dotlačila politiky „západu“ svými protesty jednak veřejnost, a především samotní Ukrajinci, kteří se s Rusy rvou opravdu statečně. A také ukazují, co to znamená „vlastenectví“. Což je slovo, které bylo v poslední době považované (nejen) u nás málem za sprosté.

Sankce se však nerodily snadno. A některé bohužel podle hesla „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Takovým příkladem je odpojení ruských bank od transakčního systému SWIFT. Hodně napovídalo už lavírování Německa. Nejdříve se k tomuto záměru stavělo odmítavě, pak si vzalo „čas na vyhodnocení dopadů“. Ve skutečnosti jej však podle mne potřebovalo na hledání řešení–neřešení. Jak jinak lze totiž nazvat zablokování SWIFT pouze pro některé ruské banky, přičemž Sberbank jako největší z nich a dceřiná banka společnosti Gazprom mezi ně nepatří (zde).  

Naopak správným a velmi účinným krokem je dodávání zbraní Ukrajincům. Ono je sice hezké vyjadřovat podporu, ale přiznejme si, že vyvěšování ukrajinských vlajek a nasvícení budov modrožlutými barvami Rusy zpět nezažene.

Velmi bolestivou ranou Rusku by se mohlo stát zmrazení rezerv její centrální banky. Ty, na které „západ“ dosáhne, tvoří totiž zhruba dvě třetiny jejich celkového objemu. Ekonom Lukáš Kovanda to označil za stisknutí „finančního jaderného tlačítka“ (zde). Tento krok však nebude mít účinek „ničivé tlakové vlny“, která sfoukne ruskou ekonomiku jako svíčku, ale spíše „jaderného zamoření“, které ji bude nahlodávat postupně. Na jeho dopady si tak budeme muset ještě počkat. Scénářů dalšího vývoje je přitom hned několik. 

Optimisté předpokládají, že ruská ekonomika zkolabuje a nespokojení Rusové se následně Vladimíra Putina zbaví. Nezapomínejme však, že jde o národ, kterému po staletí štípali dříví na zádech carové, pak po dlouhá desetiletí komunisté a ti lidé vydrželi horší věci než to, že mají najednou prázdné kapsy a v obchodech koukají na regály bez zboží. A tak se vše může naopak vyvíjet podle pesimistického scénáře, při kterém zmrazení rezerv a potíže z toho plynoucí použije vládce Kremlu jako důkaz toho, že „celý svět chce jejich zemi zničit“ a Rusy se mu podaří sjednotit „proti všem“. 

Jenomže krajní scénáře se obvykle nenaplní a stane se „něco mezi“. Například, že postupné uvadání ruské ekonomiky povede k tomu, že nebude z čeho válku financovat a Vladimír Putin svoje vojska z Ukrajiny stáhne. Prezidentem sice zůstane, ale Rusko bude natolik oslabené, že si na další výboje bude muset zajít chuť.

Velkou neznámou je však to, co všechno si ruský prezident domluvil na své schůzce se svým čínským protějškem při zahájení olympiády v Pekingu. Nepochybně se snažil zajistit si jeho podporu. Vedle té politické především finanční a materiální. Jenomže zmrazení části rezerv Ruska dopadne i na Čínu. Moskva se totiž bude muset zbavovat těch, které má uložené v čínských jüanech. Bude to dělat pod tlakem, a tedy za levný peníz. Což však povede ke znehodnocení právě jüanu. A je otázkou, jak na to bude Čína reagovat.

Možná se tím nabídne „západu“ možnost po vzoru Winstona Churchilla uzavřít dočasné spojenectví se svým „nepřítelem č.2“, pokud by to mohlo vést k porážce „nepřítele č.1“. I když je to asi fikce. Ono tenkrát teklo Britům do bot stejně jako „nepříteli č.2“, takže byla se Stalinem rozumnější řeč. Nějaký pokles jüanu se s tím však nedá vůbec srovnávat. Leda by přišlo Číňanům vhod, kdyby Rusko padlo. Mohli by ho totiž za babku skoupit...

V každém případě by se nám dnes podle mne hodila ona pragmatičnost a schopnost určit správně priority, kterou tenkrát prokázal právě Winston Churchill. Ono se totiž ukazuje, že svět se netočí podle toho, jak si „západ“ představuje a že jsou důležitější témata než to, jaká práva ještě komu přiznat, jestli si nezačít raději onikat, abychom někoho neurazili, komu všemu se omlouvat za minulost, jestli názvy potravin nebo malůvky na jejich obalech někoho neurážejí nebo jak poručit klimatu dělat to, co chtějí lidé.

Občas slyším, že právě zabývání se těmito záležitostmi dělá „západ“ silným a je to tak jeho „zbraní“ v boji proti těm režimům, které jej zrovna dvakrát nemusí. Jako je třeba právě Rusko nebo Čína. Problém je však v tom, že aby to tak fungovalo, museli by to za „zbraň“ považovat i ti, proti kterým má být namířena. Jinak to totiž nemůže dopadnout jinak, než jako když se ve filmu Na kometě snažili francouzští vojáci zahnat na útěk šejkovo vojsko mlácením pokličkami a třískáním do prázdných hrnců.  

Takovou zásadní změnu priorit však podle mne nemohou realizovat stejní politici, kteří preferovali témata dosavadní. Důvěra v ně i vlivem posledních událostí výrazně poklesla a nic na tom podle mne nezmění ani to, že se najednou probudili a začali konat. Jak špatný mají u lidí kredit ostatně dokládá v posledních dnech v různých obměnách citované srovnání s prezidentem Ukrajiny (třeba v diskuzi zde):

Volodymyr Zelenskyj se stal z komika politikem, zatímco ze západních politiků se stali komici.

Celé to v mnohém připomíná prozření západních mocností v roce 1939, když zjistily, že obětováním Československa válku nejenže neodvrátily, ale Hitlera ještě pořádně namlsaly. A že s politiky, kteří v tom mají prsty, válku nevyhrají. Z britského premiérského křesla se tedy poroučel Neville Chamberlain a nahradil ho Winston Churchill. A Hitler vzápětí poprvé poznal, co to znamená dostat na frak... 

Právě politika jako byl Winston Churchill potřebuje podle mne „západ“ i dnes. Aby se stal znovu Západem. Je to nutné. Vedle Ruska na něj totiž cení zuby také Čína. I v jejím případě dělá „západ“ stejnou sebevražednou politiku tím, jak se na ní stává více a více závislý. Dostat se z této pasti nebude jednoduché, a i když to nebude vyžadovat „krev, pot a slzy“ doslova, bude třeba řady hodně odvážných rozhodnutí. „Západ“, který hodně zpohodlněl a zchoulostivěl, to zkrátka bude pořádně bolet...

Nového Winstona Churchilla však není zatím nikde vidět. Zato Chamberlainů je všude spousty. Ale nepropadejme beznaději. I ten původní se totiž objevil až ve chvíli, kdy jej bylo nejvíce třeba...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 3.3.2022 9:01 | karma článku: 41,74 | přečteno: 3083x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,35 | Přečteno: 1969x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,38 | Přečteno: 967x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,41 | Přečteno: 1178x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,54 | Přečteno: 1103x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,90 | Přečteno: 1849x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  17:55

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

24. července 2024  17:21

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první...

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

24. července 2024  17:07

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,75
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik