Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

To už mohli lidé rovnou volit socany

Vláda vzešlá z posledních voleb, označovaná jako „pravostředová“, se ještě donedávna oháněla hesly o „rozpočtové odpovědnosti“. Po několika měsících vládnutí má však člověk pocit, jako by ve Strakovce seděli socani.

Prvním nenápadným náznakem toho, že to s tou „pravostředovostí“ vlády nebude až tak žhavé, bylo prohlášení pana (v té době) designovaného ministra práce a sociálních věcí Mariána Jurečky o tom, že při přípravě důchodové reformy chce navázat na práci „Komise pro spravedlivé důchody“ své předchůdkyně Jany Maláčové z ČSSD (zde). Její návrh řešil, komu na penzičku přisypat a kolik, ale úplně ignoroval fakt, že je také třeba zajistit, aby bylo přisypávat z čeho. Byl to zkrátka takový nepodarek, že jej odmítl podpořit i koaliční partner ČSSD hnutí ANO (zde). Přesto pan ministr Jurečka zadal týmu pro přípravu reformy úkol na práci předchozí komise navázat (zde). Bude tedy vycházet z not napsaných v Lidovém domě a řešit pouze to, jak prostředky na důchody přerozdělovat a nikoliv, jak je do systému dostat.

Strany pětikoalice se v předvolební kampani často oháněly „rozpočtovou odpovědností“. S tímto heslem na rtech pak odmítly ihned po svém usednutí do vládních křesel návrh rozpočtu připravený předchozím kabinetem Andreje Babiše. Vadil jim jeho olbřímí schodek 380 miliard. Nový strážce státní kasy pan Zbyněk Stanjura tak dostal za úkol připravit návrh jiný, přičemž „politickým“ zadáním bylo, že jeho deficit musí klesnout pod 300 miliard. Což o to, nastavit si „svůj“ rozpočet respektující priority příslušné vlády je pochopitelný krok. Jen se nelze zbavit pocitu, že se pan ministr při jeho sestavování až příliš řídil heslem „papír snese všechno“. V době, kdy byl připravován, se už totiž kola inflace točila rychlostí centrifugy a když k tomu ještě Rusko napadlo Ukrajinu, stala se z veškerých odhadů a předpokladů, na kterých byl návrh postaven, jen směsice hausnumer a zbožných přání. 

Masku „rozpočtově odpovědné“ se kabinet Petra Fialy snažil držet i tím, že v době rostoucí drahoty odmítal poskytovat pomoc plošně, ale jen těm, na které dopadla nejvíc. Nicméně jak situace houstne, vláda tuto masku v tichosti odkládá a z cílené pomoci potřebným se pomalu a nenápadně stávají opatření plošná. A peníze tečou proudem. Došlo to až tak daleko, že dokonce soutěží s vládou Andreje Babiše, kdo jich „vytiskne“ víc. A podle všeho v tomto klání zvítězí. Její plánovaný kumulativní schodek má totiž dosáhnout 1,2 biliónu korun (zde), zatímco vláda předchozí se spokojila „jen“ se zhruba 800 miliardami (zde). A to v souhrnném deficitu současného kabinetu ještě nefigurují všechny ty „inflační deštníky“, „úsporné tarify“ a další neotřelé nápady, které se v hlavách jeho členů nepochybně ještě zrodí.

Za osm let zkrátka nasekaly nebo nasekají naše vlády schodky za dva bilióny! Jenom pro představu, jak obrovské to je číslo: 2 000 000 000 000. Jsou to zkrátka tak velký prachy, že by přiměly k akci i vládu „rozpočtové nezodpovědnosti“, natož vládu „zodpovědnou“, nebo se tak alespoň tvářící. Ty dva bilióny bude totiž taky třeba někdy zaplatit. Jenže kde vzít a nekrást? Levicová odpověď na tuto otázku zní: „Zvýšit daně“. Pravice vidí recept v úsporách. A co na to „pravostředový“ kabinet Petra Fialy?

Za návrhy jeho členů by se nemuseli stydět ani v Lidovém domě. Pan ministr Jurečka se nechal slyšet, že by nebylo od věci zavést progresivní daň (zde) a od pana ministra Stanjury zazněl návrh na daň sektorovou (zde). Ta byla dříve, byť v jiném pojetí, oblíbeným tématem právě ČSSD (zde). Má se týkat bank a velkých energetických firem, které přišly k zisku „nezaslouženě“. Třeba tím, že vydělaly na rostoucích cenách energií. Na první pohled to vypadá líbivě, nicméně nejde o nic jiného než o daňový populismus mající celou řadu praktických „ale“. Například není vůbec jednoduché oddělit zisk „zasloužený“ od toho, který firmám spadnul do klína. Navíc tím vzniká nebezpečný precedens. To bychom pak totiž mohli ve stejné logice zdanit třeba internetové obchody za to, že si „nezaslouženě“ namastily kapsu v období covidových lockdownů.

Nejspíš někdo namítne, že stát lidem v současné těžké situaci pomáhat zkrátka musí, to stojí peníze a ty neumí získat jinak než z daní. A když jejich výběr nestačí, je třeba přitlačit. Ta námitka ovšem vychází z chybného předpokladu, že jediná možnost, jak lidem situaci ulehčit, je rozdat jim peníze. Ovšem mnohem účinnější a levnější je zabránit tomu, aby se lidé do potíží vůbec dostali. Příčinou těch současných jsou ze řetězu utržené ceny energií. Ty vstupují téměř do všeho, a tak se logicky utrhly i ceny dalšího zboží a služeb. Stejně logické je pak i to, že případné zlevnění energií se postupně projeví příznivě i na ostatních cenách. Jak toho však dosáhnout?

Ne vše lze ovlivnit. Energie je totiž drahá proto, že je jí málo. Je to důsledek „zelené“ politiky EU, kvůli které se omezuje její výroba klasickými zdroji a spoléhá se na ty „občasné“ (zde). Ale nejsme ani úplně bezmocní. Jen to chce využít maximálně všechny možnosti, které k ovlivnění cen energií máme. Už byly sice zmíněny několikrát, ale není na škodu je zopakovat – prodávat u nás vyrobenou elektřinu našim spotřebitelům přímo a přes energickou burzu v Lipsku jen přebytky, přestat prokrmovat šejdíře s emisními povolenkami a všude, kde to jde, nepoužívat pro výrobu elektřiny nebo tepla plyn a tento výpadek nahradit uhelnými zdroji. Nic z toho však vláda nedělá a ani se dělat nechystá...

Takže si to shrňme. Vláda Petra Fialy plánuje být nejzadluženějším kabinetem v historii naší země. Místo snahy krotit ceny energií, a tím následně i drahotu, jen rozdává „vytištěné“ peníze, kterými flikuje její dopady. Dále plánuje zvyšovat daně, aby měla na zaplacení nasekaných dluhů (svých i zděděných). A namísto řešení otázky financování penzí, se zabývá pouze jejich přerozdělováním. Tohle má jako být „pravostředový“ kabinet? Vždyť je to jako by ve Strakovce seděli socani. To už to mohli voliči naházet rovnou jim.

Alespoň by věděli, co čeho jdou…

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 14.7.2022 9:01 | karma článku: 47,19 | přečteno: 13979x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,31 | Přečteno: 1957x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,33 | Přečteno: 964x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1175x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1101x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1848x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Globální výpadek postihl 8,5 milionu zařízení, méně než 1 procento, uvedl Microsoft

20. července 2024  19:11

Globální výpadek IT systémů, spojený s aktualizací bezpečnostního softwaru od firmy CrowdStrike,...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,72
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik